تفاوت تولید محتوا با بازاریابی محتوا چیست؟

اغلب مردم تفاوت بازاریابی محتوا و تولید محتوا را نمی‌دانند و به همین خاطر، این دو اصطلاح را به‌جای یکدیگر استفاده می‌کنند. این اصلاحات ارتباط زیادی با هم دارند؛ اما هرکدام بیان‌کنندهٔ مفهوم خاصی هستند.

این مشکل حتی در میان صاحبان کسب‌وکارهای ایرانی هم دیده می‌شود. برای مثال، عده‌ای فکر می‌کنند بازاریابی محتوا به‌معنای تولید و انتشار ۲ تا ۴ هزار کلمه در روز است.

همین مسئله باعث شده است کسب‌وکارها به بازاریابی محتوایی بدبین شوند و از این فرصت بی‌بهره بمانند.

در این مقاله، تفاوت تولید محتوا با بازاریابی محتوا را به‌صورت کامل بیان می‌کنیم؛ پس اگر می‌خواهید درک درستی از این اصطلاحات به دست‌ آورید و به سرنوشت صاحبان این کسب‌وکار دچار نشوید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

بازاریابی محتوایی چیست؟

برای اینکه تفاوت بازاریابی محتوا و تولید محتوای برای شما روشن شود، اجازه دهید ابتدا، به تعریف بازاریابی محتوایی نگاهی بیندازیم:

به برنامه‌ریزی، تولید، انتشار و ترویج محتوا برای جذب مشتریان بالقوه و ترغیب آن‌ها به استفاده از خدمات یا خرید محصولات بازاریابی محتوایی گفته می‌شود.

از این رو، می‌توان گفت تولید محتوا یکی از قطعه‌های پازل بازاریابی محتوایی است. در کنار آن، توزیع و پروموت محتوا را هم باید در نظر گرفت. در بازاریابی محتوایی، شما تلاش می‌کنید اعتماد مشتری را از طریق محتواهایی مناسب که به سؤالات کاربران به خوبی پاسخ می‌دهند، جلب کنید.

دقت داشته باشید که بازاریابی محتوا همه چیز را از ایجاد استراتژی محتوا تا اطمینان از دیده‌شدن و خوانده‌شدن آن توسط کاربران شامل می‌شود؛ یعنی این فرایند تنها یک تولید محتوای ساده نیست و باید محتوا را تا مراحل آخر که رسیدن به دست مخاطب هدف است، پیگیری و نتایج را تجزیه‌وتحلیل کنید.

ایجاد و افزایش آگاهی از برند، افزایش اعتبار برند، بهبود ترافیک وب‌سایت، افزایش وفاداری مشتریان، جذب مشتریان راغب و جذب شرکای استراتژیک از اهداف مهم بازاریابی محتوایی به حساب می‌آیند.

 

فرایند بازاریابی محتوایی

 

با این توضیحات، شناخت مناسبی از بازاریابی محتوایی به دست آوردید؛ اما برای درک تفاوت تولید محتوا با بازاریابی محتوا، لازم است با تولید محتوا هم آشنا شوید:

 

منظور از تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا فرایند ایجاد محتوای متنی است که بازاریاب محتوا از آن در استراتژی بازاریابی محتوایی استفاده می‌کند. در واقع، تولید محتوا به ایجاد محتوایی منجر می‌شود که به شما کمک می‌کند به اهداف بازاریابی محتوایی خود برسید.

تولید محتوا برعهدهٔ نویسندهٔ محتواست و باید برای کانال توزیع بهینه شود. برای مثال، اگر قرار است محتوا در بلاگ منتشر شود، باید به شکلی نوشته شود که به کسب رتبه در گوگل و جلب توجه مشتریان بالقوه منجر شود.

هدف نویسندهٔ محتوا چیزی به‌غیر از ارائهٔ یک مقالهٔ باکیفیت نیست. این محتوا می‌تواند مخاطب را آموزش دهد، او را سرگرم کند یا به‌ شکل دیگری، مخاطب را به‌سمت تعامل سوق دهد.

دیگر وقت آن شده است که ۶ تفاوت بازاریابی محتوا و تولید محتوا را با یکدیگر بررسی کنیم. آماده‌اید؟

بیشتر بخوانید: نرخ دستمزد تولید محتوا چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟

 

بازاریابی محتوا با تولید محتوا چه تفاوتی دارد؟

تا اینجای مقاله، شما با بازاریابی محتوا و تولید محتوا آشنا شدید. تا حدودی هم متوجه شدید که چه تفاوتی با یکدیگر دارند. در این بخش، به مقایسه بازاریابی محتوا و تولید محتوا می‌پردازیم تا این تفاوت‌ها برای شما بیشتر نمایان شوند:

 

۱. تولید محتوا می‌تواند بخشی از بازاریابی محتوایی باشد

با توجه به تعاریفی که تا اینجا ارائه دادیم، تولید محتوا می‌تواند بخشی از بازاریابی محتوایی باشد؛ اما برعکس آن صحیح نیست. به عبارت دیگر، تولید محتوا تنها یک بخش از مجموعه اقداماتی است که برای بازاریابی محتوایی انجام می‌گیرد.

اگر بخواهیم با یک مثال این تفاوت تولید محتوا با بازاریابی محتوایی را بیان کنیم، می‌توانیم به یک تابلوی نقاشی اشاره کنیم. بازاریابی محتوایی مانند تابلو نقاشی و تولید محتوا مانند یکی از رنگ‌هایی است که در آن به کار رفته است.

 

۲. اقدامات لازم در هر فرایند فرق دارد

تولید محتوا صرفاً ایجاد محتوای نوشتاری است؛ در حالی که بازاریابی محتوا اقدامات متعدد دیگری را هم شامل می‌شود. برخی از اقدامات مهم در بازاریابی محتوایی عبارت‌اند از:

  • ایجاد استراتژی محتوا و تصمیم‌گیری برای اینکه چه نوع محتوایی و چگونه تولید شود؛
  • نوشتن یا ایجاد محتوایی که تعیین شده است؛
  • انتشار محتوایی که نویسنده آماده کرده است؛
  • ترویج محتوای مذکور از طریق روش‌های مختلف مانند تبلیغات آنلاین برای بیشتر دیده‌شدن؛
  • بررسی نتایج عملکرد محتوایی که منتشر شده است؛
  • تلاش برای بهبود محتوا با توجه به نتیجهٔ عملکرد و بازخوردهایی که از کاربران دریافت کرده‌اید.

 

۳. از تولید محتوا همیشه برای بازاریابی استفاده نمی‌شود

شما می‌توانید همان طور که در اتاق خود نشسته‌اید، یک محتوا در زمینه‌ای دلخواه ایجاد و آن را در یکی از فایل‌های کامپیوترتان ذخیره کنید. اکنون، شما تولید محتوا انجام داده‌اید، بدون اینکه بازاریابی محتوایی کرده باشید؛ بنابراین تولید محتوا همیشه در خدمت بازاریابی محتوایی نیست.

یا فرض کنید مقاله‌ای علمی در یک مجلهٔ معتبر منتشر می‌کنید. این مقاله جنبهٔ بازاریابی ندارد و فقط به‌عنوان تولید محتوا در نظر گرفته می‌شود.

 

۴. بازاریابی محتوایی بدون نوشتن هم امکان‌پذیر است

دیگر تفاوت بازاریابی محتوا و تولید محتوا متنی این است که شما می‌توانید بدون نوشتن هم بازاریابی‌تان را انجام دهید. برای مثال، این امکان وجود دارد که از ویدیوهای مرتبط یا پادکست برای معرفی برندتان استفاده کنید؛ این‌گونه بدون ایجاد محتوای نوشتاری، به اهداف بازاریابی خود دست پیدا می‌کنید.

 

۵. بازاریابی محتوایی و تولید محتوا برعهدهٔ افراد مختلف است

کسی که وظیفهٔ تولید محتوای نوشتاری را بر عهده دارد و به اصطلاح نویسنده است، تنها باید محتوایی باکیفیت و مناسب ایجاد کند و به بازاریاب محتوا تحویل دهد. در کسب‌وکارهای بزرگ، وظایف تفکیک می‌شوند و نویسنده وظیفهٔ دیگری به‌غیر از تولید محتوای موردنیاز ندارد.

اما فرد بازاریاب در کنار دریافت محتوا از نویسنده و ارزیابی آن، وظایف دیگری هم دارد؛ از تدوین استراتژی محتوا و طراحی تقویم محتوا گرفته تا انتشار محتوا و تجزیه‌وتحلیل عملکرد آن. به‌طور معمول، نویسنده باید دربارهٔ فعالیت‌های خود و محتواهایی که تولید می‌کند به بازاریاب محتوا گزارش دهد.

 

۶. تولید محتوا در جهت دستیابی به اهداف بازاریابی محتوا انجام می‌شود

نویسندهٔ محتوا در یک شرکت نمی‌تواند هر محتوایی را تولید کند؛ بلکه این برنامه‌ها و استراتژی‌های بازاریابی محتوا هستند که نوع و چگونگی تولید محتوا را تعیین می‌کنند. به عبارت دیگر، تولید محتوا در راستای اهداف و استراتژی بازاریابی محتوا انجام می‌گیرد.

حالا که با تفاوت بازاریابی محتوا و تولید محتوا آشنا شدید، بیایید در بخش آخر مقاله، تفاوت بازاریابی محتوایی و استراتژی محتوا را هم با یکدیگر بررسی کنیم.

 

تفاوت بازاریابی محتوا با استراتژی محتوا

در بازاریابی محتوا، قبل از هر چیز وجود یک استراتژی مناسب اهمیت دارد. فردی که مسئول انجام این کار است و به‌اصطلاح استراتژیست محتوا نامیده می‌شود، باید تحقیق بازار، تحلیل رقبا و تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهد تا مشخص شود برای پیشبرد اهداف بازاریابی، چه نوع محتوایی نیاز است؛ اما شاید با این سؤال مواجه شوید که تفاوت بازاریابی با استراتژی محتوا چیست.

در این رابطه باید بگوییم:

تفاوت استراتژی و بازاریابی محتوا تا حد زیادی مشابه با تفاوت بازاریابی محتوا و تولید محتوا است. در واقع، استراتژی محتوا هم تنها بخشی از بازاریابی محتوایی محسوب می‌شود. استراتژی به‌طور کلی همان طرح و چارچوبی است که به ما می‌گوید از محتوا برای رسیدن به اهداف چگونه، در کجا و چه زمانی استفاده کنیم.

در استراتژی محتوا مشخص می‌شود که چرا به یک محتوا نیاز دارید، باید آن را چه زمانی و در کجا منتشر کنید، با انتشار آن به چه هدفی نزدیک می‌شوید، مخاطبِ هدف شما کیست و باید چه کارهایی را پس از انتشار انجام دهید.

موفقیت بازاریابی محتوا در گرو استراتژی محتواست؛ چون تا زمانی که ندانید در چه مسیری حرکت کنید، به هدف خود نخواهید رسید.

 

به تفاوت تولید محتوا با بازاریابی محتوا توجه کنید!

اغلب مردم و حتی صاحبان مشاغل، درک درستی از تفاوت تولید محتوا با بازاریابی محتوایی ندارند. این موضوع می‌تواند صاحبان کسب‌وکارهای مختلف را تا حد زیادی دچار مشکل کند؛ زیرا به‌اندازهٔ خرجی که می‌کنند، نفع نمی‌برند.

در این مقاله، به ۶ تفاوت بازاریابی محتوا و تولید محتوا اشاره کردیم؛ بنابراین اکنون از این تفاوت‌ها آگاهی دارید و با توجه به هدف خود، می‌توانید از بازاریابی محتوایی برای رسیدن به به اهداف کسب‌وکارتان بهره ببرید.

شما می‌توانید سؤال‌‌ها و دغدغه‌های خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 

سؤالات متداول

  • چرا به استراتژی محتوا نیاز داریم؟

بدون استراتژی محتوا نمی‌توانیم تشخیص دهیم چرا به یک محتوا نیاز داریم، آن را چه زمانی و در کجا منتشر کنیم، می‌خواهیم به چه هدفی برسیم، مخاطبِ ما کیست و چه کارهایی برای بهبود آن انجام دهیم.

  • آیا تولید محتوا همان بازاریابی محتوایی است؟

خیر، تولید محتوا یکی از قطعه‌های بازاریابی محتوایی است که در راستای اهداف بازاریابی انجام می‌شود.

 

منابع:

 flow-seo | digivate

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

مقالات مشابه