راهنمای بازاریابی محتوا: تعریف، استراتژی و انواع آن

بازاریابی محتوا (Content Marketing) یکی از مهم‌ترین روش‌های دیجیتال مارکتینگ است که تقریباً توسط تمامی کسب‌وکارها در حوزه‌های مختلف استفاده می‌شود؛ اما بسیاری از افراد تصور می‌کنند که بازاریابی محتوایی تنها محدود به تولید محتواست. این در حالی است که با این شیوه بازاریابی می‌توان علاوه‌بر کاهش هزینه‌های واحد تبلیغات، نرخ بازگشت سرمایه را نیز افزایش داد. در این مقاله تعریفی اجمالی از بازاریابی محتوا خواهیم داشت و در ادامه از بازاریابی محتوا در بلاگ و شبکه‌های اجتماعی خواهیم گفت. در نهایت نیز از اصول بازاریابی محتوا اطلاعاتی در اختیار شما قرار خواهیم داد.

 

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا در واقع بخشی از برنامه توسعه یک کسب‌وکار و همچنین بخشی از استراتژی بازاریابی است که تمرکز آن روی طراحی، ایجاد و توزیع محتوایی است که ارزشمند بوده و از طرفی با کسب‌وکار شما مرتبط است. این محتوای ارزشمند باید یکپارچه باشد تا بتواند مخاطبان جدیدی را جذب کرده و از طرفی باعث حفظ کاربران فعلی شود.

برای اینکه بتوانید یک بازاریابی محتوایی موفق داشته باشید باید اصول بازاریابی محتوا را رعایت کرده و برنامه‌ریزی دقیقی برای تولید و انتشار محتوای ارزشمند و هدفمند داشته باشید.

در بازاریابی محتوا، محتوایی که طراحی و تولید می‌شود باید با زمینه فعالیت کسب‌وکار، محصولات و خدمات آن مرتبط باشد. به این ترتیب می‌توانید کاربرانی را به سمت سایت یا پیج خود جذب کنید که علاقمند به این حوزه هستند و می‌توانند در آینده به یکی از مشتریان وفادار شما تبدیل شوند. حفظ مشتری همواره دشوارتر از جذب مشتری جدید بوده و در نتیجه نباید پس از جذب مشتریان مورد نظر خود، تولید محتوای ارزشمند را متوقف کنید.

مخاطبان برای خرید یک محصول تنها با دیدن تبلیغات تصمیم نمی‌گیرند، بلکه سعی می‌کنند قبل از خرید اطلاعات کاملی از محصول کسب کنند. در این مرحله بازاریابی محتوایی، به کمک کسب و کار آمده و تلاش می‌کند با تولید محتوایی ارزشمند و مفید باعث افزایش آگاهی مخاطب از برند و شناخت بهتر محصول و خدمات شود. از همین‌جا می‌توان تفاوت میان بازاریابی محتوا و تبلیغات را مشخص کرد.

 

 

انواع بازاریابی محتوا کدامند؟

بازاریابی محتوا مختص یک بستر خاص یا یک نوع محتوای بخصوص نیست و می‌تواند شامل انتشار محتوا در بلاگ و انواع شبکه‌های اجتماعی (اینستاگرام، لینکدین، توئیتر، تلگرام و فیس‌بوک) باشد. از طرفی محتوای تولید شده خود می‌تواند شامل محتوای متنی، محتوای تصویری، محتوای ویدیویی یا پادکست باشد.

 بازاریابی محتوا در بلاگ

پست بلاگ، محتوایی است که معمولاً بین 800 تا 4000 کلمه و حتی بیشتر تولید شده و در بخش بلاگ یک سایت منتشر می‌شود. در پست بلاگ می‌توانید داستان برند خود را تعریف کنید یا از مزایای محصول و خدماتی که تولید می‌کنید یک محتوای جامع ارائه دهید. در پست بلاگ می‌توانید اطلاعات کاملی در اختیار مخاطب قرار داده و در نهایت نیز یکی یا چند تا از محصولات برند خود را معرفی کنید. به این ترتیب از طریق محتوا توانسته‌اید بازاریابی کنید. از اصول بازاریابی محتوا این است که محتوای شما باید برای مخاطب یا کاربران مفید و ارزشمند باشد و با هدف آگاهی از برند تولید شود.

در بازاریابی محتوا در بلاگ، طبق استراتژی محتوایی که تدوین کرده‌اید می‌توانید هر روز یک پست یا حتی هفته‌ای یک پست منتشر کنید. اما در این میان لازم است تا اصول سئویی (SEO) را رعایت کنید تا محتوای شما بتواند در صدر نتایج گوگل قرار گیرد. موضوع مهم بعدی در مورد بازاریابی محتوایی بلاگ، توجه به کلماتی است که معمولاً کاربران برای یافتن محتوای مرتبط با محصول یا خدماتی که مایل به خرید آن هستند، جستجو می‌کنند. فراموش نکنید که گوگل یک موتور جستجوی بسیار هوشمند است، بنابراین برای سئوی محتوای تولیدی خود از روش‌ کلاه ‌سفید استفاده کنید.

کلاه سفید یا White Hat یکی از روشهای سئوی سایت است که در آن تلاش می‌شود با تولید محتوای مفید و کاربرپسند، به صورت کاملاً ارگانیک در نتایج گوگل رتبه گرفت.

نکته مهم بعدی در مورد بازاریابی محتوا در بلاگ، تیتری است که برای مقاله یا رپورتاژ خود انتخاب می‌کنید. این تیتر باید بتواند علاوه‌بر اشاره‌ای کوتاه به موضوع مقاله، برای کاربر جذاب بوده و از طرفی شامل کلمه‌ کلیدی باشد که کاربر به دنبال آن است.

بنابراین تولید محتوای بلاگ صرفاً نوشتن یک مقاله در مورد مزایا و معایب یک محصول یا نحوه استفاده از آن نیست. محتوای بلاگ باید علاوه‌بر ارائه‌ی اطلاعات مفید به کاربر، او را برای خرید و استفاده از خدمات شما ترغیب کند.

 بازاریابی محتوا در  شبکه‌های اجتماعی

محتوا پایه اصلی دیجیتال مارکتینگ در شبکه‌های اجتماعی و بلاگ است. خصوصاً در مورد شبکه‌های اجتماعی که مخاطبان بسیاری دارد. با بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی می‌توانید محصول و خدمات خود را به مخاطب معرفی کرده و از طرفی می‌توانید برای برندسازی و انجام کلیه کمپین‌های تبلیغاتی نیز اقدام کنید. پس با یک پست حرفه‌ای، مخاطب را به بلاگ یا سایت هدایت کرده و در نتیجه‌ی این امر فروش خود را افزایش دهید. در حال حاضر کسب‌وکارهای بسیاری برای فروش مستقیم از طریق شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام و فیس‌بوک اقدام می‌کنند. بنابراین با وجود چنین بازار داغ و رو به رشدی، تولید محتوایی که بتواند در میان انبوه محتوای تولیدی توسط شرکت‌های دیگر، مفید و متمایز واقع شود، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود.

یکی از مهم‌ترین مزایای بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی، هزینه پایین‌تر آن در مقایسه با دیگر روش‌های تبلیغاتی مانند تبلیغات تلویزیون و بیلبورد است. از طرفی با توجه به اینکه امکان همکاری با اینفلوئنسرها، سلبریتی‌ها و پیج‌های پُربازدید نیز وجود دارد، می‌توان یک تبلیغات جامع و کامل انجام داد که به جذب مخاطب جدید منجر شود؛ بنابراین محتوایی که برای شبکه‌های اجتماعی تولید می‌شود بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

محتوای شبکه‌های اجتماعی شامل محتوای متنی، محتوای تصویری، محتوای ویدیویی، محتوای موشن گرافیک و استاپ‌موشن است. این محتواها می‌توانند به شناسایی (آگاهی از برند)، جذب مخاطب جدید و وفادار کردن آن‌ها کمک شایانی کنند. برای اینکه طبق اصول بازاریابی محتوا پیش بروید، کافی است اهداف کسب‌وکار خود را مشخص کرده و سپس با تعیین پرسونای مخاطب، نسبت به تولید محتوایی جذاب برای گروه کاربران خود اقدام کنید.

در این راستا انتخاب شبکه‌ اجتماعی مناسب، بسیار مهم است؛ چرا که باید ابتدا مشخص کنید اکثریت کاربران شما در کدام شبکه اجتماعی حضور دارند. از طرفی باید تولید محتوا را به صورت منظم و مستمر انجام دهید تا مخاطب به دنبال جایگزینی برای شما نباشد. بخش مهم دیگر در مورد بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی، تعامل با کاربران و پاسخ‌ دادن به کامنت‌ها و نظرات آن‌ها است. در شبکه‌های اجتماعی یک پست عالی با محتوایی مناسب به سرعت وایرال می‌شود. بنابراین در برنامه بازاریابی محتوایی خود باید نهایت دقت را به خرج دهید. اما مزیت آن در مقابل تبلیغات آفلاین، شامل امکان ادیت یا تغییر کمپین تبلیغاتی است که در تبلیغات سنتی میسر نبوده و هزینه زیادی برای کسب‌وکارها خواهد داشت.

 بازاریابی محتوا در ویدیوها

در ابتدای امر برای بازاریابی محتوا در ویدیوها نیازمند بررسی بازار هدف و تعیین گروه مخاطبان هستید. در مرحله بعد باید یک سناریو قوی آماده کنید که از طریق آن بتوان پیام برند یا محصول را به مخاطب رساند و در عین حال محتوایی تولید کرد که جذابیت بصری نیز داشته باشد.

تولید و انتشار محتوای ویدیویی کاری زمان‌بر و گاهی دشوار است. چون علاوه‌بر نیروی لازم برای ضبط ویدیو و ادیت آن، نیازمند سناریویی دقیق و متنی شیوا هستید تا بتواند مخاطب را جذب کند. در مورد محتوای ویدیویی تنها 3 ثانیه فرصت دارید مخاطب را جذب کنید تا بقیه ویدیو را نیز ببیند و بتواند به CTA شما پاسخ دهد. اینکه چطور در چند ثانیه‌ی اول مخاطب را ترغیب به دیدن تمام ویدیو کنید، یکی از اصول مهم بازاریابی محتوای ویدیویی است.

برای اینکه بتوانید مخاطب را به پیج خود جذب کنید، ویدیویی جذاب و کوتاه بسازید و در نهایت نیز یک CTA ترغیب کننده قرار دهید تا کاربر بتواند به راحتی به سایت یا پیج شما منتقل شود. آمار نشان می‌دهد که درصد بازدید ویدیوهای کوتاه (کمتر از 5 دقیقه) مربوط به کسب‌وکارها، محصولات و خدمات، حدود 86.2% است و این در حالی است که نرخ بازدید ویدیوهای معمولی (بین 5 تا 20 دقیقه) برای همان کسب‌وکار حدود 11.9% و نرخ بازدید ویدیوهای بلند (بیشتر از 20 دقیقه) تنها 1.9% است.

بازاریابی محتوا در ویدیوها می‌تواند در پلتفرم‌های انتشار ویدیو، بلاگ، شبکه‌های اجتماعی یا تلویزیون منتشر شود. با توجه به اینکه مخاطبان هدف در هر کدام از این بسترها متفاوت هستند، بنابراین محتوایی که تولید می‌کنید باید متناسب با آن رسانه باشد. در این شرایط سناریو و متن پیام نیز متفاوت خواهد بود.

 بازاریابی محتوا در پادکست

پادکست مدتی است که به‌عنوان یک روش بازاریابی محتوایی شناخته می‌شود. این نوع محتوا معمولاً بسیار غنی بوده و شامل اطلاعات کاملی برای کاربر است. پادکست‌ها زمان‌ متفاوتی دارند و گاهی حتی تا یک ساعت و نیم یا دو ساعت نیز خواهند بود. اما مهم‌ترین موضوع در مورد پادکست، نوشتن یک متن حساب‌شده و کاردُرست است.

در بازاریابی محتوایی یک هدف مشترک وجود دارد و آن هم ارائه‌ی محتوایی است که علاوه‌بر جذب مخاطب، به حفظ و ترغیب آن برای خرید نیز منجر شود. محتوای پادکست می‌تواند در قالب آموزش، معرفی محصول، معرفی خدمات، پاسخ به سوالات کاربران و یا حتی محتوایی متفاوت باشد که در دل آن تبلیغی از یک برند وجود خواهد داشت.

پادکست‌ها معمولاً توسط پلتفرم‌های مشخصی منتشر می‌شوند و برای بازاریابی پادکست‌های خود نیز می‌توانید از دیگر شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، لینکدین، توئیتر و فیس‌بوک استفاده کنید.

یکی از دلایل اهمیت پادکست به عنوان یکی از روش‌های بازاریابی محتوایی، امکان گوش دادن به محتوا در هر شرایطی است. به‌عنوان مثال شما در زمان رانندگی نمی‌توانید محتوای تصویری یک برند را مشاهده کنید اما به‌راحتی می‌توانید محتوای صوتی یا پادکست را گوش دهید. بنابراین بازاریابی محتوا در پادکست به عنوان روشی نوین از بازاریابی محتوایی، می‌تواند مخاطبان شما را به سایت اصلی یا پیج اینستاگرامی جذب کرده و منجر به فروش شود.

استراتژی بازایابی محتوایی چیست؟

استراتژی محتوا یا Content Strategy یک راهنمای حرفه‌ای و اصولی برای طراحی، تهیه، تدوین و انتشار انواع محتوای متنی، تصویری و ویدیویی است. با استفاده از استراتژی محتوا می‌توانید چرایی انتشار یک محتوا برای کسب‌وکار را نشان دهید. از طرفی با استراتژی محتوا مشخص می‌کنید که محتوای مورد نظر شما برای کدام دسته از مخاطبان منتشر خواهد شد. به عبارت ساده‌تر یک استراتژی محتوا اصلی‌ترین بخش از اصول بازاریابی محتوا است که در آن مخاطبان هدف، نوع محتوا و بستر انتشار مشخص می‌شود. برای تدوین یک استراتژی بازاریابی محتوا به تقویم محتوایی نیاز داریم که گاهی به آن تقویم سردبیری نیز گفته می‌شود.

با تقویم محتوایی می‌توانید مشخص کنید که طبق استراتژی محتوای سازمان، چه محتوایی در چه تاریخی در کدام‌یک از شبکه‌های اجتماعی شامل اینستاگرام، لینکدین، توئیتر، وبلاگ، تلگرام یا فیس‌بوک منتشر شود.

هر استراتژی بازاریابی محتوایی دارای شاخص‌های کلیدی عملکرد یا KPI است که به منظور اندازه‌گیری میزان موفقیت استراتژی محتوا در نظر گرفته می‌شوند. توجه داشته باشید که بدون KPI و بدون استراتژی محتوا نمی‌توانید عملکرد کسب‌وکار خود را در حوزه بازاریابی محتوا ارزیابی کنید.

اهمیت تعیین استراتژی محتوا در بازاریابی محتوایی

بازار رقابتی امروز، بستری نیست که بتوانید بدون برنامه و استراتژی در آن قدم بگذارید. تمامی کسب‌وکارها برای حضوری موفق در شبکه‌های اجتماعی نیازمند استراتژی محتوا هستند. مخاطب برای انتخاب یک محصول از یک برند، نیازمند دریافت اطلاعات و به عبارتی دیگر نیازمند دریافت آگاهی است.

استراتژی بازاریابی محتوایی روشی مؤثر برای داشتن یک برنامه موفق، جامع و کامل برای واحدهای بازاریابی و فروش یک سازمان است. چرا که واحدهای تبلیغات و بازاریابی همواره به دنبال تولید محتوایی کاربردی و جدید هستند که بتواند فروش سازمان را افزایش دهد. زمانی یک کسب‌وکار به این هدف دست پیدا می‌کند که محتوای تولید شده در راستای اهداف سازمان و به صورت کاملاً اصولی تهیه، تدوین و ارائه شود.

اگر مخاطبان هدف خود را به درستی انتخاب نکنید، تمامی تلاش شما برای طراحی و تهیه یک محتوای خوب از بین خواهد رفت. چون مخاطبان شما در شبکه‌ اجتماعی یا بستری که انتخاب کرده‌اید حضور ندارند، در نتیجه نمی‌توانند به محتوای تولیدی کسب‌وکارتان دسترسی داشته باشند.

عوامل تأثیرگذار در طراحی و تدوین استراتژی بازاریابی محتوا

برای تدوین استراتژی محتوا علاوه‌بر بازار هدف، باید نوع محصولات و خدمات را نیز مشخص کنید. در نتیجه هر کسب‌وکاری باید استراتژی محتوای مختص خود را داشته باشد. برای تدوین استراتژی محتوایی علاوه‌بر مدل کسب‌وکار (Business Model)، جامعه مخاطبان هدف (Persona)، هدف از تولید محتوا و روش‌های طراحی، تولید و انتشار محتوا را باید در نظر بگیرید.

مزایای بازاریابی محتوایی (Content Marketing) چیست؟

بازاریابی محتوا مزایای بسیاری برای یک کسب‌وکار دارد که یکی از ملموس‌ترین‌ آن‌ها کاهش هزینه‌ها در مقایسه با روش‌های بازاریابی سنتی است. در ادامه به بررسی دیگر مزایای بازاریابی محتوایی می‌پردازیم.

 بهبود رتبه یا بهبود سئوی سایت

یکی از مهم‌ترین مزایای بازاریابی محتوایی یا Content Marketing بهبود سئوی سایت است. علاوه‌بر مسائل فنی و برنامه‌نویسی، نوع محتوایی که تولید می‌کنید نیز تأثیر زیادی روی بهبود رتبه سایت در نتایج جستجوی گوگل دارد. اگر اصول بازاریابی محتوا را در تهیه و انتشار محتوای سایت خود رعایت کنید، به سرعت می‌توانید یکی از لینک‌های برتر SERP گوگل (صفحه نتایج جستجوی گوگل) باشید.

 جذب مخاطب و افزایش لید (سرنخ بازاریابی)

از دیگر مزایای مهم و حیاتی بازاریابی محتوایی، جذب مخاطب یا افزایش سرنخ (لید) بازاریابی و فروش است. زمانی‌که مشتریان از طریق یک محتوای مفید و هوشمندانه با کسب‌وکار شما آشنا شده و اطلاعات خود نظیر شماره موبایل و ایمیل را در اختیارتان قرار می‌دهند، در اصل به لید بازاریابی و فروش دست پیدا کرده‌اید.

محتوایی که برای بلاگ و شبکه‌های اجتماعی مختلف تولید می‌شود، علاوه‌بر جذب مخاطب، به دریافت اطلاعات جدیدی از جامعه مخاطبان هدف نیز کمک می‌کند. همین امر باعث می‌شود کمپین‌های آتی بازاریابی خود را با دقت بیشتری برنامه‌ریزی کنید و بتوانید با هزینه کمتر، جامعه‌ بزرگتری از مخاطبان را جذب کنید.

 تبدیل مستقیم لید به مشتری

با استفاده از اصول بازاریابی محتوایی می‌توانید لید یا سرنخ‌های بدست‌ آمده را با یک CTA حرفه‌ای و درست به مشتری تبدیل کنید. با توجه به اینکه در بلاگ، وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی می‌توان مخاطبان تارگت شده را انتخاب کرد و برای آن‌ها بازاریابی کرد، بنابراین احتمال تبدیل لید به مشتری بسیار بالا خواهد بود.

دسترسی به بازار هدف

بلاگ و خصوصاً شبکه‌های اجتماعی شرایطی را فراهم کرده‌اند تا کسب‌وکارها به گروه مشخصی از مخاطبان هدف دسترسی داشته باشند یا گروه مشخصی از مخاطبان را تارگت قرار دهند. موضوعی که در مورد تبلیغات محیطی و تلویزیونی ممکن نیست.

مشتریان وفادار

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های بازاریابی محتوایی در مقایسه با تبلیغات، غیرمستقیم بودن این روش بازاریابی است. همان‌طور که می‌دانید کاربران مایل نیستند چیزی به آن‌ها فروخته شود و بیشتر تمایل دارند خودشان برای خرید تصمیم بگیرند. بنابراین زمانی‌که از طریق بازاریابی محتوا، محتوایی تولید می‌کنید که به مخاطب آگاهی می‌دهد و جنبه تبلیغات ندارد، مخاطب راحتتر می‌تواند برای دریافت محصول یا خدمات تصمیم بگیرد. از طرفی وقتی مخاطب به این طریق وارد پیج یا سایت شما شود، وفادارسازی او راحتتر خواهد بود. چون از قبل زمینه‌ای در مورد محتوا و ارزشی که ایجاد کرده‌اید، داشته است.

افزایش نرخ بازگشت سرمایه کسب‌وکار (ROI)

میزان هزینه‌ها در یک کمپین بازاریابی و تبلیغاتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. طبق پژوهش‌های انجام شده، بازاریابی محتوا حدود 62% هزینه کمتری در مقایسه با روش‌های بازاریابی سنتی داشته و عامل مهمی در افزایش نرخ بازگشت سرمایه است.

افزایش آگاهی از برند

بازاریابی محتوایی تنها محدود به اشتراک پست‌هایی در مورد محصول و خدمات در بلاگ و شبکه‌های اجتماعی نیست و می‌تواند شامل معرفی و توسعه برند نیز باشد. با تدوین و ارائه محتوایی مناسب می‌توانید نقشه سفری کامل را برای مشتری ایجاد کنید که بتواند با محتوای سایت و شبکه‌های اجتماعی شما به خوبی تعامل داشته و برای حل مشکل خود به برند شما مراجعه کند.

افزایش تعامل با مخاطب

محتوای بلاگ و شبکه‌های اجتماعی از آن دسته بازاریابی محتوا است که منجر به تعامل هر چه بیشتر مخاطبان با برند می‌شود. همان‌طور که می‌دانید هرچقدر مخاطبان یک برند با پست بلاگ یک کسب‌وکار تعامل بیشتری داشته باشند و کامنت‌های مختلف بگذارند، این امر روی بهبود سئوی سایت تأثیر بسزایی خواهد داشت. در مورد شبکه‌های اجتماعی نیز به همین منوال است. بنابراین هر چقدر مخاطبان شما در پایین یک پست کامنت بیشتری بگذارند یا پست مربوطه را بیشتر ذخیره و بازنشر کنند، به مفهوم افزایش تعامل بوده و منجر به قرار گرفتن پست شما در اکسپلور اینستاگرام خواهد شد.

مقرون‌به‌صرفه‌ بودن بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا در مقایسه با دیگر روش‌های بازاریابی شامل تبلیغات تلویزیونی و بیلبوردی، بسیار مقرون‌به‌صرفه است. برای شروع اصول بازاریابی محتوا نیازی به بودجه‌های کلان ندارید و تنها یک تیم خلاق و حرفه‌ای کافی خواهد بود. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، هزینه بازاریابی محتوایی حدود 62% کمتر از بازاریابی سنتی است و از طرفی حدود 3 برابر بیشتر باعث جذب مشتریان در مقایسه با روش‌های سنتی می‌شود.

مهمترین اصول بازاریابی محتوا

اصول بازاریابی محتوا بسیار ساده هستند و تنها کافی است مواردی را که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم مد نظر داشته باشید تا محتوایی مفید و ارزشمند برای وب‌سایت یا پیج خود آماده کنید:

  • بی‌طرف و منطقی بنویسید و تلاش کنید با محتوایی که تولید می‌کنید اطلاعات خوبی در اختیار مخاطب قرار دهید.
  •  ساده، بدون پیچیدگی و در عین حال حرفه‌ای و مفید بنویسید. برای این کار می‌توانید برای استخدام یک کانتنت‌رایتر و همچنین کپی‌رایتر اقدام کرده یا تولید محتوای خود را برون‌سپاری کنید.
  • تبلیغ نکنید و تلاش کنید به صورت کاملاً غیرمستقیم مخاطب هدف را به سایت و صفحه فروش محصول و خدمات منتقل کنید. همان‌طور که اشاره کردیم، کاربران علاقه‌ای ندارند که محصول یا خدمتی به آن‌ها فروخته شود، اما با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند می‌توانید آن‌ها را ترغیب به خرید کنید.
  •  کامل و جامع بنویسید و سعی کنید در هر یک از محتواهایی که تولید می‌کنید پاسخ یکی از سوالات مخاطب را داده یا گره‌ای از مشکلات او باز کنید.
  • از قدرت CTA غافل نشوید و در همه پست‌های بلاگ و شبکه‌های اجتماعی کسب‌وکار خود از CTA هوشمندانه و حساب‌شده استفاده کنید.
  • راه‌های ارتباطی مشخصی برای هر یک از پست‌های وبلاگ یا شبکه‌های اجتماعی خود داشته باشید. راه‌های ارتباطی که مخاطب بتواند به راحتی سوالات خود را بپرسد. به این ترتیب می‌توانید علاوه‌بر جذب مشتری جدید و فروش بیشتر، یک کاربر وفادار داشته باشید.

نمونه های موفق کانتنت مارکتینگ

نمونه‌های موفق کانتنت مارکتینگ در سراسر دنیا و ایران کم نیستند اما در ادامه مجموعه‌هایی را بررسی می‌کنیم که در حوزه بازاریابی محتوا بسیار موفق عمل کرده‌اند.

 HubSpot

زمانی‌که صحبت از بازاریابی محتوا می‌شود، همه متخصصان این حوزه متفق‌القول بلاگ هاب‌اسپات را معرفی می‌کنند. هاب‌اسپات یکی از مجموعه‌هایی است که در حوزه بازاریابی و فروش فعالیت می‌کند و محتواهای بسیار ارزشمندی در قالب‌های مختلفی از جمله مقاله، اینفوگرافیک، ویدیوی آموزشی، وبینار دارد.

 Shutterstock

وب‌سایت Shutterstock یکی از برترین مجموعه‌هایی است که در حوزه محتوای بصری فعالیت دارد. نمونه‌های عکاسی رئال و اینفوگرافیک این وب‌سایت طی سال‌های گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در سال گذشته Shutterstock علاوه‌بر تصویر و اینفوگرافیک، دسته‌بندی ویدیو و موزیک را نیز به مجموعه خود اضافه کرده‌ است. علاوه‌براین، وبلاگ Shutterstock نیز در حوزه بازاریابی محتوا به خوبی عمل کرده و محتواهای جامع و کاملی در زمینه‌های عکاسی و طراحی دارد.

Hootsuite

Hootsuite یکی از ابزارهای مدیریتی است که برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. وب‌سایت این مجموعه تیم محتوایی بسیار قوی دارد که همواره‌ ایده‌های نابی برای سواری روی موج ترندهای روز دارند. پیشنهاد می‌کنیم برای ایده‌ گرفتن از محتوای این سایت حتماً استفاده کنید.

بازاریابی محتوا و رشد کسب‌وکار

در این مقاله از اصول بازاریابی محتوا گفتیم و علاوه‌براین از اهمیت و ویژگی‌های استراتژی بازاریابی محتوایی گفتیم و اطلاعاتی نیز در مورد بازاریابی محتوا در بلاگ و شبکه‌های اجتماعی در اختیارتان قرار دادیم. در نهایت نیز نمونه‌هایی از برترین مجموعه‌هایی مثال زدیم که در حوزه محتوا بسیار موفق عمل کرده‌اند. با توجه به اهمیت و ضرورت استفاده از محتوای مفید و ارزشمند به تدوین استراتژی بازاریابی محتوایی قوی پی‌ می‌بریم. همان‌طور که اشاره کردیم، بازاریابی محتوایی هزینه کمتری در مقایسه با روش‌های بازاریابی سنتی دارد و از طرفی بازگشت سرمایه آن نیز بیشتر است. شما برای بازاریابی محتوای بلاگ، وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی خود چه برنامه‌ای دارید؟

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

مقالات مشابه