آموزش محتوانویسی در سایت و شبکه‌های اجتماعی

محتوا برای سایت و شبکه‌های اجتماعی شامل محتوای متنی، تصویری و ویدیویی است که با توجه به نوع شبکه اجتماعی دارای ساختاری متفاوت خواهد بود. محتوانویسیِ حرفه‌ای شامل بخش‌های مختلفی است که با توجه به بستر انتشار می‌تواند شامل تحقیق، برنامه‌ریزی، نوشتن و ویرایش باشد. فراموش نکنید که برای نوشتن محتوایی غنی و ارزشمند باید بخشی از وقت خود را صرف تحقیق در مورد موضوع مورد نظر کرده و سپس شروع به نوشتن کنید. داشتن ساختار در تولید محتوای متنی می‌تواند متن‌ها را یکپارچه کرده و از طرفی به محتوای شما نظم دهد. در این مقاله از معنای محتوا نویسی و شیوه‌ی تولید محتوا برای بلاگ و شبکه‌های اجتماعی خواهیم گفت و در نهایت نیز از اصول اساسی محتوا نویسی می‌گوییم.

 

محتوانویسی به چه معناست؟

محتوانویسی شامل فرآیند برنامه‌ریزی، نوشتن و ویرایش محتوایی است که در بستر وب یا شبکه‌های اجتماعی مانند بلاگ، سایت، اینستاگرام، فیسبوک و یوتیوب منتشر می‌شود. هدف اصلی از تولید محتوای متنی و بصری، ایجاد آگاهی از برند و رسیدن به مخاطبان هدف است که به این فرآیند بازاریابی می گوییم و چون در بستر آنلاین انجام می‌شود به بازاریابی دیجیتال معروف است. محتوا نویسی شامل پست‌ها و مقالات وبلاگ، سناریو برای ویدیوها و پادکست‌ها و تولید محتوایی برای پلتفرم‌هایی خاص مانند لینکدین، اینستاگرام، توییتر، تلگرام و یوتیوب است. در ادامه از اصول تولید محتوا برای بلاگ و شبکه‌های اجتماعی مختلف خواهیم گفت.

اهمیت نوشتن محتوای مناسب

اکثر مردم تصور می‌کنند نوشتن محتوا یا محتوا نویسی تنها محدود به نوشتن مقاله برای بلاگ است اما محتوا نویسی فرآیندی فراتر از یک پست بلاگ است و در قالب‌های مختلفی اجرا می‌شود. به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت که «نوشتن» اساس هر محتوایی است که منتشر می‌کنید. از جمله قالب‌‌های محتوا نویسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پست بلاگ
 •  اسکریپ یا سناریو ویدیوها
 •  خبرنامه‌های ایمیلی
 •  پست شبکه‌های اجتماعی
 •  متن پادکست
 • صفحات فرود
 •   محتوای ویدیوی یوتیوب

 تولید محتوای بلاگ

تولید محتوای بلاگ شامل متنی بین 700 تا 3000 الی 4000 کلمه است که می‌تواند به‌عنوان یک مقاله‌ی جامع در نظر گرفته شود. قبل از مقاله نوشتن ببینید برای چه گروهی میخواهید مقاله بنویسید و در طی مقاله قصد دارید چه مشکلی را با چه راه حلی از مخاطب حل کنید. مثلا اگر برای کسی می‌نویسید که می‌خواهد اصول دیجیتال مارکتینگ را بداند، خود را جای مخاطبی بگذارید که هیچ چیزی از این مبحث نمی‌داند و تمام مراحل را به سادگی و گام به گام برای او به طور واضح و شفاف توضیح دهید. هر پست بلاگ دارای چند کلمه‌ی کلیدی است که باید توزیع خوبی در سراسر محتوا داشته باشند. یکی از مهم‌ترین مواردی که در نوشتن پست بلاگ باید در نظر داشته باشید، عنوان سئو و عنوان مقاله یا H1 است. در نهایت نیز باید با زیرعنوان‌هایی مناسب ساختاری مرتب و منظم به محتوا دهید تا خوانش آن برای کاربر راحتتر باشد. فراموش نکنید که مانند همه محتواهایی که تاکنون به آن پرداختیم، متن بلاگ نیز باید داری CTA و قابلیت اشتراک‌گذاری آسان باشد.

 

 تولید محتوا در اینستاگرام

تولید محتوای اینستاگرام که می‌تواند شامل پست و استوری باشد، به دو بخش اصلیِ محتوای متنی یا کپشن و محتوای بصری (عکس و ویدیو) تقسیم می‌شود. همان‌طور که می‌دانید تولید محتوای ویدیویی با اینکه وقت و هزینه‌ی بیشتری باید صرف تولید آن شود ولی بسیار مخاطب پسند است و افراد بیشتر دوست دارند ویدیو ببینند تا متنی طولانی را بخوانند. البته این باز به کسب‌و‌کار و نوع مخاطبان شما بستگی دارد؛ بنابراین تولید محتوا در اینستاگرام می‌تواند شامل نوشتن کپشن و محتوای ویدیویی و عکس، کروسل (تصاویر اسلایدی) و هر چیزی باشد که مخاطبان شما به آن نیاز دارند و بیشتر با آن درگیر می‌شوند. در مورد کپشن اینستاگرام لازم است مانند پست بلاگ تیتری جذاب در نظر بگیرید تا مخاطب برای خواندن ادامه مطلب یا دیدن ویدیو تا انتها، ترغیب شده و حتی برای لایک، کامنت، ذخیره و به اشتراک‌گذاری پست اقدام کند. فراموش نکنید که کپشن اینستاگرامی باید دارای یک CTA قوی و مناسب باشد تا بتواند کاربران را ترغیب به انجام عملی کند که مد نظر شماست.

شما با تولید محتواهای مختلف و متنوع و آزمون و خطا می توانید سلیقه‌ی مخاطبان را درک کنید و مطابق با آن دست به تولید محتوای مناسب بزنید. 

 

 تولید محتوا در یوتیوب

همان‌طور که می‌دانید محتوای یوتیوب تنها شامل ویدیو است و کمتر کسی کپشن را می‌خواند. بنابراین بهتر است برای تولید محتوا در یوتیوب اول از همه مشخص کنید که برای چه هدفی قصد دارید دست به تولید محتوای ویدیویی بزنید. با مشخص شدن هدف است که می‌توانید ایده‌پردازی کرده و موضوعات دلخواه را انتخاب کنید. شناخت مخاطب را هم در نظر بگیرید. بدون شناخت و اینکه مخاطبان شما در چه رده‌ی سنی‌ای هستند و به چه موضوعاتی علاقه دارند، باعث می‌شود نتوانید محتوای مناسبی تولید کنید. حالا این موضوعات را  با تیترهای جذاب به نمایش بگذارید. چون تیترها هستند که مخاطب را برای تماشای ویدیو ترغیب می‌کنند. مسلما طی کردن تمام این مراحل بدون تهیه سناریو یا پیش‌نویس برای ویدیویی که در حال تهیه‌ی آن هستید، چندان کارآمد نخواهد بود. نوشتن سناریو به شما کمک می‌کند تا تمام مواردی را که می‌خواهید در ویدیو به آن بپردازید، پوشش دهید و ویدیویی منسجم و هدفمند داشته باشید. 

حتما با توجه به مخاطبانتان، مدت زمان ویدیو و زمان آپلود ویدیو را تعیین کنید. 

 

تولید محتوا در تلگرام

محتوای تلگرام نیز مانند محتوای اینستاگرام شامل تصویر، ویدیو و متن کپشن است. در هر مورد پست تلگرامی باید برای محتوای تصویری تولید شده، کپشنی بنویسید که جذاب بوده و در نهایت یک CTA مناسب داشته باشد. به این ترتیب می‌توانید کاربران را به سمت سایت خود هدایت کنید.

  تولید محتوای پادکست

پادکست محتوایی صوتی است و افراد در هر کجایی می‌توانند آن را گوش دهند؛ بنابراین بسیار مهم است که شیوه‌ی روایی و ساده و قابل فهمی داشته باشد تا مخاطب در هر موقعیتی که آن را گوش ‌می‌دهد بتواند متوجه مطالبی که بیان می‌شود، باشد. به همین خاطر برای تولید پادکست نیازمند تهیه‌ی سناریویی هستید که علاوه بر مشخص کردن موضوع هر بخش، بتوانید لحن خود را نیز روی آن پیاده‌سازی کنید. 

 تولید محتوای خبرنامه ایمیلی 

محتوای خبرنامه‌ها از آن جهت بسیار مهم است که بیشترین بازگشت سرمایه را داشته و روشی عالی برای ایجاد ارتباطی تنگاتنگ با مخاطب است. در خبرنامه‌های ایمیلی می‌توانید به مناسبت‌های مختلف شامل تخفیفات، فروش ویژه، عرضه محصول جدید و هر نوع اطلاع‌رسانی که می خواهید به مخاطبانتان ارسال کنید، اشاره کنید.‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ توجه داشته باشید که خبرنامه‌ را فقط برای افرادی ارسال کنید که قبلا در خبرنامه عضو شده‌اند یا تیک موافقت برای ارسال خبرنامه را فعال کرده اند؛ بنابراین به این صورت ایمیل‌هایی که برای آن‌ها ارسال می‌شود، با میل و رضایت آن‌ها خواهد بود و مزاحمتی برای آن‌ها  ایجاد نمی‌کند. توجه داشته باشید که در ایمیل مارکتینگ محتوایی که تولید می‌کنید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود. بنابراین تلاش کنید عنوانی جذاب برای آن بنویسید تا کاربر برای باز کردن ایمیل ترغیب شود. در نهایت نیز باید یک CTA جذاب بنویسید تا کاربر عملی که شما انتظار دارید را انجام دهد.

اصول تولید محتوای مناسب

همه ما مقالاتی در مورد صفر تا صد تولید محتوا خوانده‌ایم که تلاش کرده تا نحوه تولید محتوای متنی را به بهترین شکل آموزش دهد. اما برای محتوانویسی حرفه‌ای به چیزی بیشتر از یک سری نکات نیاز دارید که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 • تقویم محتوایی

یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای تولید محتوای اصولی و مفید باید انجام دهید، تدوین تقویم محتوایی است. در تقویم محتوایی نوع محتوا، عنوان پیشنهادی، تاریخ انتشار و اسکریپت محتوا مشخص می‌شود. با دنبال کردن این تقویم به‌راحتی می‌توانید برای محتوانویسیِ شبکه‌های اجتماعی مختلف و پست بلاگ اقدام کرده و با توجه به طراحی تقویم برای حداقل یک ماه آینده هیچ تاریخ و مناسبت مهمی را از دست نداده و از طرفی محتوای تولیدی نیز یکپارچه خواهد شد.

 • ایجاد طرح کلی

بهترین شیوه برای تولید محتوای مناسب، طراحی ساختاری است که شما را تا انتهای مسیر پیش ببرد. طرح‌ کلی باعث می‌شود که بدانید مقاله را به چه صورتی می خواهید پیش ببرید و دقیقا به چه مواردی باید اشاره کنید. همچنین ساختار بسیار بهتری را برای محتوای شما ایجاد می‌کند. طرح کلی باعث می‌شود محتوای خود را در سطح بالاتری دیده و ارزیابی کنید؛ کاری که حین نوشتن یک مطلب تقریباً غیرممکن است. از طرفی با توجه به اینکه یک طرح کلی دارید، محتوایی که تولید می‌کنید به تمام نکاتی که قبل از شروع به نوشتن به آن‌ها اشاره کرده‌اید، خواهد رسید. 

 •  نوشتن تیتری جذاب

تفاوتی ندارد برای کدامیک از شبکه‌های اجتماعی یا برای پست بلاگ می‌نویسید، در هر صورت باید محتوای خود را با تیتری جذاب بنویسید، تیتری که مخاطب را به خواندن مطلب شما ترغیب کند.

 •  تولید محتوایی ارزشمند با منابعی معتبر

روش دیگر برای تولید محتوای مناسب استفاده از منابع کاربردی و معتبر است. با توجه به اینکه شما می‌خواهید محتوای منتشر شده در سایت، بلاگ یا پیج شما به منبعی برای ارجاع توسط کاربران زیادی تبدیل شود، بنابراین لازم است با مطالعه دقیق در حوزه مورد نظرتان، محتوایی ارزشمند و مفید تولید کنید.

 •   انتخاب زوایای جالب

روزانه بیش از 2.3 میلیون پست بلاگ منتشر می‌شود و شما نمی‌توانید محتوای معمولی و عمومی منتشر کنید. به این ترتیب نمی‌توانید انتظار موجی از بازدیدکنندگان را داشته باشید. یک زاویه دید جدید و جالب مانند قلابی است که مخاطب را جذب کرده و محتوای شما را از محتوای پیج‌های دیگر متمایز می‌کند.

 •  استفاده از مثال

یکی از مواردی که می‌تواند محتوای شما را برای کاربران جذاب‌تر کند، استفاده از مثال یا تجربه‌ای در رابطه با آن موضوع است. مثال یا تجربه به مخاطب کمک می‌کند تا درک درست‌تری از محتوایی که در حال مطالعه‌ی آن است، داشته باشید.

 •   به‌روز نگه داشتن محتوا

محتوایی که تولید کرده‌اید را به حال خود رها نکنید و هر چند وقت یکبار برای آپدیت آن اقدام کنید. این کار نه تنها محتوای شما را غنی‌تر می‌کند، بلکه به کسب رتبه در گوگل نیز کمک خواهد کرد.

 • تولید محتوای قابل اعتماد

برای اینکه افراد بتوانند محتوای شما را به اشتراک گذارند باید به آن اعتماد کنند. بنابراین بهترین کار، تولید محتوایی است که از منابع معتبر استفاده کرده و قابل اعتماد است. تلاش کنید از تجربیات خود بگویید. اگر محتوایی که می‌نویسید دارای بخشی از تجربه واقعی شما باشد، قاعدتاً افراد بیشتری به آن اعتماد خواهند کرد.

 •  اشتراک‌گذاری آسان

اشتراک‌گذاری یکی از مواردی است که باید آن را برای کاربر آسان کنید تا بتواند به‌راحتی پست یا محتوایی که به نظرش ارزشمند بوده را با دوستان خود به اشتراک بگذارد. بنابراین محتوایی که خواندن و به اشتراک‌گذاری آن بسیار آسان است، کلید اصلی یک محتوای عالی خواهد بود. 

 

جمع‌بندی

محتوانویسی یا نوشتن محتوای متنی برای تمامی شبکه‌های اجتماعی، سایت‌‌ها و بلاگ استفاده می‌شود. بنابراین لازم است با اصول محتوانویسی مناسب آشنا شوید. در این مقاله اطلاعاتی از معنای محتوانویسی در اختیار شما قرار دادیم و از شیوه تولید محتوای هر یک از شبکه‌های اجتماعی گفتیم. با رعایت اصول تولید محتوای مناسب می‌توانید محتوایی آماده کنید که علاوه‌بر جذب مخاطب او را به اشتراک‌گذاری نیز ترغیب کند.

 منبع: backlinko

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

مقالات مشابه