۸ روش برای افزایش خلاقیت در تولید محتوا

۸ روش برای افزایش خلاقیت در تولید محتوا

تولید محتوای خلاقانه در کنار جلب رضایت کاربران وب‌سایت، روی توانایی نویسنده هم تاثیر مثبت دارد. به همین خاطر، لازم است برای ایجاد محتوای متنوع، خلاقانه و جدید وقت بگذارید، تمرین کنید و مهارت‌های تازه‌ای یاد بگیرید؛ چون بدون خلاقیت، محتواهای شما پس از مدتی هم برای کاربران و هم برای خودتان تکراری و کسل‌کننده خواهند شد.

این کاملاً عادی است که شعلهٔ خلاقیت یک نویسنده هر چند وقت یک‌ بار فروکش کند. حتی باتجربه‌ترین نویسند‌ه‌‌ها هم با این مشکل مواجه خواهند شد؛ اما چیزی که اهمیت دارد، جلوگیری از خاموش‌شدن کامل آن است که خوشبختانه راه‌های زیادی برای آن وجود دارد.

در این مقاله، قصد داریم برخی از مهم‌ترین روش‌های افزایش خلاقیت در تولید محتوا و تأثیرش بر بازاریابی محتوایی را بررسی کنیم؛ بنابراین اگر شما هم یک نویسنده یا مسئول تولید محتوا هستید، این مقاله را از دست ندهید!

اهمیت تولید محتوای خلاقانه در سایت

هدف از تولید محتوا، جلب توجه کاربران و متقاعد‌کردن آن‌ها برای انجام اقداماتی مانند خرید محصول، دریافت خدمت، عضویت در یک خبرنامه یا بازدید از یک صفحه است. تولید محتوای خلاقانه در سایت مسیر جذب مشتریان بالقوه را هموارتر می‌کند؛ چون بیشتر دیده می‌شود، با شوق و ذوق خوانده می‌شود و راحت‌تر به اشتراک گذاشته می‌شود.

محتوای خلاقانه همچنین باعث اعتماد بیشتر کاربران به شما و برندتان می‌شود. معمولاً زمانی که مردم یک چیز را مدام می‌بینند، کمتر به برند اعتماد می‌کنند. از طرف دیگر، محتوای خلاقانه نسبت به سایر روش‌های تبلیغ سنتی به ‌یاد ماندنی‌تر است؛ زیرا با افراد ارتباط عاطفی ایجاد می‌کند.

از طرفی، محتوای خلاقانه به تعامل بیشتر مشتریان منجر می‌شود. ممکن است باعث شود آن‌ها بخندند یا کنجکاو شوند. وقتی احساس مشتری برانگیخته می‌شود، راحت‌تر از پیشنهاد شما استقبال می‌کند و حتی آن را با عزیزان خود به اشتراک می‌گذارد.

حال که اهمیت تولید محتوای خلاقانه را می‌دانید، باید همواره به‌دنبالِ ایده های جالب برای تولید محتوا مثل آموزش‌های سریالی، محتواهای مبتنی بر تجربه، لیست ابزارهای کاربردی، مصاحبه با افراد شناخته‌شده و حتی میم‌ها باشید.

خلاقیت در تولید محتوا به ایجاد محتوایی متمایز با سایر رقبا منجر می‌شود؛ بنابراین بیایید ببینیم چگونه می‌توانیم محتوایی خلاقانه‌تر و جذاب‌تر ایجاد کنیم.

روش‌های افزایش خلاقیت در تولید محتوا

خلاق‌بودن همیشه کار سختی است و ایده های محتوای خلاقانه به‌راحتی در ذهن ما شکل نمی‌گیرند. نویسندگی هم فقط یک شغل نیست، بلکه انتخاب سبک زندگی است. به همین خاطر، برای جلوگیری از فرسودگی و تولید محتواهای ضعیف، باید مهارت‌هایی را در خود تقویت کنید. در ادامه، ۸ روش افزایش خلاقیت در تولید محتوا را بررسی می‌کنیم:

۱. بخوانید و بخوانید!

اولین گام برای اینکه نویسنده‌ٔ خلاقی شوید، خواندن مطالب و کتاب‌های مختلف است. لیزا سی یک جملهٔ  معروف در‌این‌باره دارد:

هزار کتاب بخوانید، کلمات مانند رودخانه جاری می شوند.

اگر خوانندهٔ ضعیفی باشید، نویسندهٔ ضعیفی هم خواهید بود. خواندن کتاب‌ها و آثار گوناگون شما را با دیدگاه‌ها و روایت‌های بی‌شماری آشنا می‌کنند. این موضوع کمک می‌کند مفاهیم زیادی را درک کنید و در نوشته‌های خود ارائه دهید.

خواندن کتاب‌ها و مقاله‌های مختلف باعث می‌شود پیچیده‌ترین اطلاعات را پردازش و به ساده‌ترین شکل ممکن برای مخاطبانتان بیان کنید. این توانایی برای نویسندگان محتوا برگ برنده محسوب می‌شود؛ زیرا کاربران عاشق این هستند که مطالب را ساده‌تر و روان‌تر دریافت کنند.

برای افزایش خلاقیت در تولید محتوا، بخوانید!

هرقدر دانش شما افزایش یابد، نوشتنتان هم بهتر می‌شود. درک لحن‌های مختلف و انتخاب کلماتی متناسب با آن‌ها، برای تولید محتوای خلاقانه ضروری است؛ چراکه تمام مخاطبان شما از یک قشر یا گروه نیستند و هر کدام دارای لحنی متفاوت هستند. با خواندن و مطالعهٔ زیاد، می‌توانید به لحن‌های مختلف بنویسید.

البته برای خواندن کتاب‌ها و مطالب جدید، هیچ محدودیتی برای خود ایجاد نکنید و تا جایی که وقت دارید، هر کتاب مفیدی را مطالعه کنید. حتی پست‌های وبلاگ، روزنامه‌ها، مقالات و دفترچه‌های راهنمای وسایلی مثل لباس‌شویی و یخچال هم می‌توانند ذهن شما را برای نوشتن محتوای خلاقانه آماده کنند.

۲. زیاد بنویسید

استیون ادوین کینگ، نویسندٔ آمریکایی و خالق بیش از ۲۰۰ اثر ادبی در زمینه‌های خیال‌پردازی، وحشت، ماوراء‌الطبیعه، جنایی و علمی، می‌گوید:

اگر می‌خواهید نویسنده شوید، باید دو کار را بیش از هر چیز انجام دهید، زیاد بخوانید و زیاد بنویسید.

این جمله، ارزش نوشتن برای افزایش خلاقیت در تولید محتوا را به‌خوبی یادآوری می‌کند. برای اینکه بتوانید نقاط ضعفتان را در نوشتن از بین ببرید، باید همواره بنویسید؛ حتی اگر حقوقی دریافت نکنید. ویرگول جای خوبی برای شروع است.

سایت ویرگول

در واقع، همان طور که یک ورزشکار برای حفظ توانایی خود به تمرین روزانه نیاز دارد، یک نویسنده خلاق هم باید مرتب بنویسد. این‌گونه، در انتخاب کلمه‌ها و جمله‌سازی با مشکل مواجه نمی‌شود و می‌داند چگونه کلمه‌ها را هم کنار هم بچیند.

تعدادی از بهترین ایده های محتوای خلاقانه که می‌توانید برای تمرین و افزایش مهارت‌هایتان در نوشتن استفاده کنید، عبارتند از:

  •       انتخاب یک موضوع یا مسئله اجتماعی و نوشتن راه‌حل برای آن
  •       نوشتن دربارهٔ تجربیات خود در یک سفر
  •       تولید محتوا در زمینهٔ فرهنگ و رسوم خود و بیان اهمیت آن‌ها
  •       نوشتن داستان‌های کوتاه دربارهٔ ایده‌ای جذاب و لذت‌بخش
  •       نقد یک فیلم، کتاب یا آلبوم

۳. بلاگ رقبا را زیر و رو کنید

از دیگر روش‌هایی که می‌تواند به تولید محتوای خلاقانه در سایت کمک کند، بررسی‌کردن پست‌های وبلاگ رقبا است؛ چراکه آن‌ها هم همیشه روی این موضوع تمرکز دارند و سعی می‌کنند برای تولید محتواهای خود خلاقیت به خرج دهند. به این ترتیب، مطالعه و بررسی بلاگ آن‌ها، شما را با روش‌های خلاقانه‌‌ای که برای تولید محتوا استفاده کرده‌اند، آشنا خواهد کرد.

مزیت بررسی وبلاگ‌های رقیب نسبت به سایر سایت‌ها این است که در همان حوزهٔ فعالیت شما محتوا تولید می‌کنند؛ بنابراین می‌توانید بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای و با صرف کمترین زمان ممکن، به ایده‌هایی جذاب برای ایجاد محتوا در زمینه فعالیت خود دست یابید.

۴. مشاهده‌گر خوبی باشید

شما به‌سادگی می‌توانید در کارهای روزمره‌تان غرق شوید و زیبایی‌هایی محیط پیرامونتان را نبینید؛ از این رو، فرصتی مناسب برای دریافت ایده‌های جذاب و منحصربه‌فرد را از دست خواهید داد. به همین خاطر، این خیلی مهم است که هر از گاهی کارهای روزمره‌تان را کنار بگذارید و محیط اطرافتان را با دقت بررسی کنید.

در واقع، باید مشاهده‌گر خوبی باشید. اگر این ویژگی را در خود ایجاد و تقویت کنید، هر چیزی می‌تواند برای شما به یک ایده خلاقانه تولید محتوا تبدیل می‌شود. توجه به جزئیات و چیزهایی که قبلا آن‌ها را نادیده می‌گرفتید، این طرز فکر را به‌خوبی در شما ایجاد خواهند کرد.

۵. خودتان را جای مخاطب بگذارید

آیا تاکنون فعالیت‌های بازاریابی محتوایی خود را از دید مخاطبانتان ارزیابی کرده‌اید؟ خود را جای کسی بگذارید که برای اولین بار با برند شما آشنا می‌شود. آیا محتواهای شما به‌اندازهٔ کافی محصول یا خدمتتان را توضیح می‌دهند؟ آیا سؤالی در ذهن مخاطب ایجاد می‌شود که این محتوا آن را پاسخ نداده باشد؟

اینکه خود را جای مخاطب قرار دهید، باعث تغییر دیدگاه‌تان می‌شود. از این رو، به شما کمک می‌کند زمینه‌هایی را ببینید که تاکنون به آن‌ها توجه نکرده‌اید، به‌ سؤالاتی که تا به حال مطرح نشده‌اند، پاسخ دهید و روی معرفی ویژگی‌هایی از برندتان تمرکز کنید که تاکنون از آن غفلت کرده بودید. به‌طور کلی، قرار گرفتن جای مخاطب می‌تواند باعث افزایش خلاقیت در تولید محتوایتان شود.

اگر برای بررسی محتوا از دیدگاه مخاطبان با مشکل مواجه شدید، می‌توانید به‌صورت مستقیم با‌ آن‌ها وارد گفت‌وگو شوید و همه چیز را از خود آن‌ها بپرسید. از دیگر راه‌ها هم می‌توان به گوش‌دادن به حرف‌های مردم در کوچه‌ و بازار و شنیدن داستان شخصیت‌های مختلف اشاره کرد.

۶. با کلمات بازی کنید

یکی دیگر از راه‌های افزایش مهارت برای تولید محتوای خلاقانه، بازی‌کردن با کلمات است. منظور از بازی کردن با کلمات، انتخاب تصادفی چند کلمه و ساختن جمله با‌ آن‌ها است. حتی شما می‌توانید با تعدادی از این کلمه‌ها، یک محتوای کوچک ایجاد کنید.

انجام این کار به‌مرور زمان باعث می‌شود خلاقیتتان برای تولید محتوا در هر زمینه‌ای بیشتر شود؛ چراکه شما قبلاً توانسته‌اید با کلماتی بی‌ربط، جملاتی زیبا ایجاد کنید. استیو جابز یک جملهٔ معروف دارد که این موضوع را به‌خوبی تایید می‌کند:

خلاقیت ارتباط برقرار کردن بین چیزهای مختلف است. 

۷. پیاده‌روی کنید

شاید تاکنون اصلاً به این موضوع فکر هم نکرده باشید؛ اما پیاده‌روی یک راه موثر برای افزایش خلاقیت در تولید محتوا و هر زمینهٔ دیگری است. تاثیر پیاده‌روی در بالارفتن سطح خلاقیت افراد با انجام مطالعات علمی ثابت شده است.

پیاده‌روی برای افزایش خلاقیت در تولید محتوا

طبق یکی از مطالعات استنفورد، پیاده‌روی‌ چه در داخل و چه در خارج از خانه، به‌طور مشابه خلاقیت را افزایش می‌دهد. در واقع، چیزی که اهمیت دارد، راه رفتن است نه محیطی که فرد در آن قرار می‌گیرد؛ بنابراین باید سعی کنید پیاده‌روی را در برنامه‌ٔ روزانه‌تان داشته باشید.

گاهی اوقات هم فشار نزدیکی به ددلاین (تاریخ تحویل) محتوا یا کپی باعث می‌شود که خلاق‌تر بنویسید. کمی از آن فضا دور شوید و در فضایی آرام مثل پارک قدم بزنید و به هر چیزی به‌غیر از محتوا یا کپی فکر کنید. البته قرار نیست پروژه را دیر تحویل دهید! بعد از اینکه ذهن‌تان باز شد، برگردید و کارتان را به بهترین شکل تمام کنید.

۸. سفر بروید

ارتباط پنهانی بین سفرکردن و تولید محتوای خلاقانه وجود دارد. زمانی که شما به جنگل، کوه یا ساحل می‌روید، ایده‌های جدید ناخودآگاه به سراغتان می‌آیند؛ چراکه از شلوغی‌های روزمره دور می‌شوید و ذهنتان برای پذیرش ایده‌های تازه کاملا آماده است.

بنابراین اگر دنبال ایده های محتوای خلاقانه هستید، فقط سفر کنید. لازم نیست حتما منتظر تعطیلات باشد یا مدت‌زمان زیادی را برای انجام این کار در نظر بگیرید؛ حتی یک سفر یک روزه و بازدید از طبیعت در زمانی کوتاه هم می‌تواند ذهن شما را برای ایجاد محتوایی جذاب آماده کند.

تولید محتوای خلاقانه را آغاز کنید

همان طور که گفتیم، مرور مکرر یک مطلب یا سبک خاص محتوا، برای هر فردی کسل‌کننده است؛ از این رو اگر می‌خواهید کاربران وب‌سایت شما از مطالبتان خسته نشوند، باید در ایجاد آن‌ها خلاقیت داشته باشید. برای این کار هم راه‌های زیادی وجود دارد که به ۸ مورد در این مقاله اشاره کردیم.

به این ترتیب، اگر دنبال ایجاد محتوایی جذاب برای کاربران و مخاطبان سایتتان هستید، راه‌های ارائه‌شده برای افزایش خلاقیت در تولید محتوا را به‌خوبی تمرین کنید. در صورتی که سؤال یا ابهامی هم پیرامون هر یک از این روش‌ها دارید، آن را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

  • چرا باید به فکر تولید محتوای خلاقانه باشیم؟

مسیر جذب مشتریان بالقوه را هموارتر می‌کند، نرخ تعامل را افزایش می‌دهد و به اعتماد مشتریان را به دنبال دارد.

  • از چه راهی خلاقیت در تولید محتوا را افزایش دهیم؟

بخوانید، بنویسید، مشاهده کنید، محتوای رقبا را ارزیابی کنید، سفر بروید، پیاده‌روی کنید، خود را جای مخاطب بگذارید و با کلمات بازی کنید.

 منابع:

peppercontent | business2community | ronsela

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

مقالات مشابه