تأثیر برندینگ در سئو چیست؟

تاثیر برندینگ بر سئو

تأثیر برندینگ در سئو موضوع جدیدی است که در سال‌های گذشته به شدت مورد توجه قرار گرفته و بیش‌تر متخصصان حوزه سئو این اثرگذاری را تایید کرده‌اند. همه ما که با مفهوم سئو چیست آشنا هستیم می‌دانیم برای این که سایت‌مان در لیست نتایج گوگل به یک رتبه مناسب برسد، نیاز به اعمال سئو حرفه‌ای بر روی آن وجود دارد. اما چیزی که در این زمینه اهمیت دارد، بررسی مداوم فاکتورهای موثر بر سئو است که به صورت دوره‌ای توسط گوگل آپدیت می‌شوند. آگاهی و استفاده از فاکتورهای جدید می‌تواند سرعت رشد سایت ما را تا حد زیادی افزایش دهد.

یکی از عوامل جدید موثر بر سئو که نقش مهمی در رسیدن سایت‌ به رتبه‌های برتر دارد، نام تجاری برند و اشاره‌ به آن در سایت‌های دیگر است. در واقع برخلاف دیدگاه‌های سابق در این حوزه که تاثیر سایت‌های دیگر بر سئوی سایت ما را تنها از طریق لینک‌های دریافتی ‌می‌دانند، امکان انجام این کار بدون لینک هم وجود دارد. به این صورت که باید به نام برند ما در این سایت‌ها اشار شود. هر قدر سایت‌های معتبرتری در محتواهای‌شان به برند ما اشاره کنند، اعتبار این سایت و برند آن نزد گوگل بیش‌تر می‌شود.

پس اکنون می‌دانیم برند هم یک فاکتور مهم اثرگذار بر سئو سایت است که به‌خصوص در آپدیت‌های جدید گوگل توجه بیشتری به آن می‌شود؛ اما برای اینکه بتوانید از این موضوع به‌خوبی برای افزایش رتبه سایت‌تان استفاده کنید، باید بدانید تأثیر برندینگ بر سئو چگونه توسط گوگل اندازه‌گیری می‌شود. به عبارت دیگر،  این فاکتور به چه صورت بر سئوی سایت ما تاثیر خواهد گذاشت. در این رابطه باید بگوییم که گوگل برای انجام این کار دو عامل را بررسی می‌کند که شامل برند منشن (‌Brand Mention) و حجم جست‌وجوی آن می‌شود. در ادامه در بلاگ آکادمی دیجیتال مارکتینگ نووا هر کدام را به صورت‌ مفصل توضیح خواهیم داد.

۱. برند منشن و شهرت برند

هنگامی که مردم برای استفاده از کالاها یا خدمات حوزه‌ای که شما در آن فعالیت دارید، در مورد برندتان صحبت می‌کنند، یعنی آگاهی بالایی از آن وجود دارد. بدون شک هرقدر مردم بیشتری به برند شما اشاره کنند، وفاداری آن‌ها هم نسبت به خدمات یا کالاهای‌تان بیشتر خواهد بود؛ زیرا مردم اصولا به افراد یا چیزهایی اعتماد می‌کنند که شناخت بهتری از آن‌ها داشته باشند.

فاکتور بعدی که برای سنجش تأثیر برندینگ بر سئو استفاده می شود یعنی شهرت برند، با درک مردم از برند شما تفاوت است. وقتی از شهرت برند حرف می‌زنیم، یعنی مردم چه میزان به شما اعتماد دارند و رضایت آن‌ها از کالاها و خدمات شما در چه سطحی است. به‌طور کلی می‌توان گفت که برند منشن به معنی آن است که چه تعدادی از مردم با برند شما آشنایی دارند و شهرت برند یعنی چه فکری در مورد شما می‌کنند.

حال که با مفاهیم برند منشن و شهرت برند آشنا شدید، ممکن است با سوالاتی مانند موارد زیر مواجه شوید:

 •       آیا برند منشن توسط کاربران و شهرت آن در فضای دیجیتال هم به سایت ما کمک می‌کند؟
 •       برند ما چگونه می‌تواند باعث بهبود رتبه سایت در لیست نتایج گوگل شود؟
 •       با افزایش حجم جست‌وجوی نام برند در فضای دیجیتال چه اتفاقی می‌افتد؟
 •       آیا استفاده از نام برند هم می‌تواند مانند لینک‌های دریافتی بر رتبه سایت ما اثر بگذارد؟

پاسخ سوالات فوق می‌تواند تأثیر برندینگ بر سئو را کاملا برایتان روشن کند. بر اساس سند راهنمای رتبه‌بندی کیفیت جست‌وجوی گوگل، این موتور جستجو میزان اشاره به نام تجاری و برند شما در سایت‌ها و منابع دیگر را ارزیابی می‌کند تا اعتبارتان را بسنجد. همچنین، از این موضوع استفاده می‌کند تا بفهمد چه خدماتی ارائه می‌دهید، چه چیزی را نشان ‌می‌دهید و فعالیت‌تان به چه چیزی ربط دارد.

البته همانطور که گفتیم، گوگل در آخرین الگوریتم‌های خود به صورت مستقیم اشاره‌ای به برند منشن به‌عنوان یک فاکتور موثر بر سئو نداشته است. اما به پیوندهای ضمنی پرداخته و آن‌ها را در کیفیت جست‌وجوی وب سایت‌ها موثر می‌داند. یعنی بدون وجود لینک و تنها بر اساس اشاره به نام برند هم سایت‌ها به هم مرتبط می‌شوند. پس‌ می‌توان فهمید که گوگل برای محاسبه امتیاز کیفی سایت‌های مختلف و بررسی اعتبارشان از میزان اشاره به نام برند در منابع دیگر استفاده می‌کند.

گوگل برند منشن و شهرت برند را چگونه ارزیابی می‌کند؟

حال که فهمیدیم طبق منابع و اسناد رسمی، گوگل به برند منشن و شهرت آن‌ در رتبه‌بندی سایت‌ها توجه دارد، به چگونگی تأثیر برندینگ بر سئو می‌پردازیم. در واقع برای این که بتوانید از این نکته مهم برای کسب رتبهٔ بهتر در لیست نتایج استفاده کنید، باید با روش کار گوگل آشنا باشید. در این رابطه باید بگوییم که موتورهای جستجوگر تعداد دفعاتی که به برند شما اشاره شده است و شهرت برند شما را از طریق منابع و سایت‌های دیگر ارزیابی می‌کنند. پس اگر تمایل دارید گوگل اعتبار بیشتری برای برندتان در نظر بگیرد، باید به این موضوع توجه داشته باشید.

از این رو انجام تبلیغات برندینگ و اطلاع‌رسانی شهرت برند در سایت خودتان هیچ تاثیری بر دیدگاه گوگل نسبت به شما نخواهد داشت. زیرا به نظر گوگل، هر کس می‌تواند خود را در مهارت‌های مختلف بسیار عالی توصیف کند؛ در صورتی که ممکن است این توصیف اصلا درست نباشد. اما زمانی که تعداد زیادی سایت و منابع مستقل از برند شما نام می‌برند، نشان از مهارت واقعی و کیفیت بالای کارتان در آن زمینه دارد. پس در این گونه موارد تأثیر برندینگ بر سئو سایت شما یک تاثیر مثبت خواهد بود.

در ادامه، تعدادی از مهم‌ترین منابع خنثی را که اشاره‌شان به نام برند شما می‌تواند موجب افزایش امتیاز کیفیت سایت‌‌تان شود، معرفی کرده‌ایم. از آن جایی که این منابع و سایت‌ها از اعتبار بالایی برخوردار هستند و بی‌دلیل از نام برندی استفاده نمی‌کنند، اشاره به برند شما توسط آن‌ها بیشتر برای گوگل اهمیت دارد. این موارد به شرح ذیل می‌باشند.

 • مجلات تخصصی
 • منابع مقالات با مطالب استفاده شده در سایت‌های دیگر
 • جوایز معتبر
 • مقالات خبری
 • ویکی‌پدیا
 • مطالبی که توسط اشخاص خاص نوشته می‌شوند
 • نظرات مشتریان و کاربران

در بین این موارد هم باز منابعی مانند مجلات تخصصی، جوایز معتبر و ویکی‌پدیا از اهمیت بیشتری برخوردار می‌باشند. بنابراین تا حد امکان باید سعی کنید با ارائه محتواهای ارزشمند و با کیفیت و سایر روش‌های موجود، شهرت برندتان را افزایش دهید. این موضوع باعث می‌شود تأثیر برندینگ در سئو سایت شما بهترین نتیجه ممکن را داشته باشد.

چه موارد دیگری توسط گوگل ارزیابی می‌شوند؟

در بخش قبل توضیح دادیم که گوگل برای ارزیابی برند منشن و شهرت برند شما از اطلاعات سایت‌ها و منابع دیگر استفاده می‌کند. هر چه سایت‌های بیشتر و معتبرتری به نام تجاری برند شما اشاره کنند، امتیاز کیفیت جستجو سایت‌‌تان هم افزایش می‌یابد. برخی از مهم‌ترین منابعی که توسط گوگل مورد استفاده قرار می‌گیرند را هم بیان کردیم. اما باید توجه کنید که تأثیر برندینگ بر سئو سایت شما تنها از این منابع و سایت‌ها نخواهد بود.

فرض کنید شما یک سایت برای کسب‌وکار کوچک خود دارید که اتفاقا به تازگی آن را ایجاد کرده‌اید. بنابراین نه مجله‌های تخصصی از برند شما صحبتی می‌کنند، نه برندهٔ جایزه معتبری شده‌اید و نه حتی در ویکی‌پدیا به برندتان اشاره‌ای شده است. پس نمی‌توانید از منابع مهم و اصلی گوگل برای بهبود امتیاز کیفیت جستجو سایت‌تان استفاده کنید. اما این بدان معنی نیست که امکان استفاده از تأثیر برندینگ بر سئو به هیچ عنوان وجود ندارد.

گوگل در صورتی که از منابع اصلی و معمول خود اطلاعاتی از شهرت برند شما پیدا نکند، سراغ سایر منابع و سایت‌ها می‌رود. نظرات نویسندگان، روزنامه‌ نگاران، وبلاگ نویسان، افرادی که در یوتیوب فعالیت دارند و سایر موارد این چنینی توسط گوگل مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورتی که این افراد یا سایت‌ها هم به نام تجاری شما اشاره کرده باشند، امتیاز مربوطه توسط گوگل برای‌تان ثبت خواهد شد.

پس با توجه به این موضوع می‌توان گفت که داشتن یک استراتژی بازاریابی قوی، علاوه بر رساندن شما به اهداف مستقیم این کار، بر روی سئو سایت‌تان هم اثر مثبت دارد. پس تا حد ممکن سعی کنید برنامه‌های بازاریابی منسجمی داشته و جهت این امر از سایت‌های معتبر استفاده نمایید. این گونه تاثیر برندینگ بر سئو برای سایت شما مثبت خواهد بود و اعتبار آن نزد موتورهای جستجو افزایش می‌یابد.

علاوه بر این، گوگل در برخی موارد از اطلاعات سازمان‌های معتبر جهانی هم برای ارزیابی شهرت برند شما استفاده می‌کند. معمولا در هر حوزه‌ای، سازمان‌هایی معتبر در سطح کشور و جهان وجود دارند که اعتبار شرکت‌های آن حوزه را مورد بررسی قرار داده و رتبه‌بندی می‌کنند. از آنجایی که این اطلاعات در بیش‌تر موارد از دقت بالایی برخوردارند، گوگل از آن‌ها هم به منظور رتبه‌بندی سایت‌ها استفاده می‌کند. بنابراین، ارائهٔ خدمات مناسب و باکیفیت به مشتریان می‌تواند به صورت خودکار بر روی سئو سایت شما هم تاثیر مثبت داشته باشد.

۲. حجم جست‌وجوی برند

دومین عاملی که برای اندازه‌گیری تاثیر برندینگ بر سئو مورد سنجش قرار می‌گیرد، حجم جست‌وجوی برند توسط کاربران است. هر چقدر کاربران بیش‌تری نام تجاری برند شما را جستجو کنند،‌ اعتبار سایت‌تان برای گوگل بیش‌تر خواهد شد. در نتیجه تصمیم به ارتقاء رتبهٔ سایت می‌گیرد تا این افراد راحت‌تر امکان دسترسی به محتوای مورد نیازشان را داشته باشند. در واقع گوگل با این کار به کاربران کمک می‌کند تا به سایتی منتقل شوند که نیازهای‌شان را برطرف می‌کند.

از این رو افزایش حجم جست‌وجوی برند به صورت مستقیم بر سئو سایت شما تاثیر می‌گذارد. بنابراین اگر می‌خواهید با یک تیر دو نشان بزنید،‌ باید حجم جست‌وجوی برندتان را افزایش دهید. زیرا با این کار هم آگاهی و درک مردم از برند شما افزایش پیدا می‌کند و هم رتبهٔ سایتتان در لیست گوگل بهبود می‌یابد. با توجه به این موضوع، در ادامه تعدادی از مهم ترین عوامل افزایش حجم جست‌وجوی برند را برای‌تان آورده‌ایم. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید به خوبی متوجه تاثیر برندینگ بر سئو سایتتان شوید.

اهمیت جستجوی نام برند در سئو سئوی

 

داشتن استراتژی بازاریابی مناسب

زمانی که یک استراتژی بازاریابی مناسب داشته باشید، افراد زیادی در بسترهای مختلف مانند شبکه‌های اجتماعی، تلویزیون و روزنامه با برند شما آشنا می‌شوند. این آشنایی می‌تواند باعث جذب کاربران به استفاده از خدمات یا کالاهای شما شود. هم‌چنین در برخی موارد افراد ترغیب می‌شوند اطلاعات بیش‌تری در مورد فعالیت‌ برندتان به دست آورند. به همین دلیل، نام برند شما را سرچ خواهند کرد و باعث افزایش حجم جست‌وجوی برند در گوگل می‌شوند.

در صورتی که بخواهید تاثیر برندینگ بر سئو سایت‌تان را افزایش دهید، می‌توانید از تبلیغات کوتاه مدت و پربازده استفاده کنید. برای مثال، برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی در بستر شبکه‌های اجتماعی، تلویزیون یا حتی نمایشگاه‌های حضوری نمونه‌هایی مناسب از این نوع تبلیغات هستند. معمولا پس از برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی حجم جست‌وجوی برند به اندازه چشم‌گیری افزایش می‌یابد. البته این موضوع تا حد زیادی هم به موفقیت این کمپین‌ها وابسته است.

کسب رضایت کاربران و کیفیت ارائه خدمات

در صورتی که خدمات یا کالاهایی باکیفیت مناسب ارائه ‌دهید، اولین پیامد آن رضایت مشتریان و کاربرانتان خواهد بود. وقتی مشتری از خدمات برند شما رضایت داشته باشد، دفعات بعد به صورت خودکار سایت شما با نام برندتان را در گوگل سرچ می‌کند. سرچ کردن نام برند شما به صورت مداوم توسط هر یک از کاربران خود باعث افزایش حجم جست‌وجوی برند می‌شود. پس کیفیت مناسب خدمات و کسب رضایت کاربران در رسیدن به رتبه‌های برتر لیست نتایج گوگل بسیار مهم است.

بدون شک، گوگل عوامل گوناگونی را برای اندازه‌گیری تاثیر برندینگ بر سئو هر سایت مورد ارزیابی قرار می‌دهد. اما ۲ مورد از مهم‌ترین فاکتورها همین برند منشن و حجم جست‌وجوی آن هستند که به‌ آن‌ها اشاره کردیم. بنابراین برای این که از این نظر هم بتوانید امتیاز مناسبی از گوگل و سایر موتورهای جستجو بگیرید، باید به برند خود توجه ویژه‌ای داشته باشید و تا حد امکان از استراتژی‌های بازاریابی قوی استفاده کنید.

جمع‌بندی

در گذشته دریافت لینک از سایت‌های دیگر را مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر سئو سایت‌ها می‌دانستند. این دیدگاه تا حد زیادی هم درست بود. زیرا گوگل ورود لینک‌های فراوان از سایت‌های مختلف به یک سایت را به منزلهٔ اعتبار آن در نظر می‌گرفت. اما در ادامه با ایجاد لینک‌های فیک و تقلبی، گوگل هم فاکتورهای خود برای رتبه‌بندی سایت‌ها را آپدیت کرده است.

تأثیر برندینگ بر سئو یکی از موضوعات جدید است که در چند سال گذشته مورد توجه گوگل قرار گرفته است. به این ترتیب که اشاره به برند یک سایت یا کسب‌وکار در سایت‌ها و منابع دیگر می‌تواند مانند یک لینک ضمنی عمل کند و موجب اعتبار این برند شود. همانطور که گفتیم، گوگل برای سنجش تأثیر برندینگ در سئو سایت‌های مختلف، دو عامل برند منشن و حجم جست‌وجوی برند را ارزیابی می‌کند. هر کدام از این موارد را به صورت کامل برای‌تان توضیح‌ داده‌ایم تا بتوانید جهت کسب رتبه مناسب در نتایج گوگل از آن‌ها استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با اشکال مختلف سئو و ویژگی‌های آن‌ها، مقالهٔ «انواع سئو و ویژگی‌های هر کدام از انواع بهینه‌سازی سایت» را مطالعه کنید.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

مقالات مشابه