برترین ابزارهای سئو ایرانی

ابزار سئو ایرانی

در این مقاله، ابتدا توضیحاتی در مورد انواع ابزارهای سئو به شما ارائه می‌کنیم و بعد تعدادی از مهم‌ترین ابزارهای ایرانی موجود در حوزهٔ سئو را معرفی کرده و روش کار با آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

شرایط خاص کشور ما، کار را برای استفاده از ابزارهای سئو خارجی دشوار کرده است. علاوه بر این، هزینهٔ استفاده از این ابزارها به‌صورت ارزی دریافت می‌شود و در بیشتر موارد به‌خصوص برای کسب‌وکارهای نوپا، به‌صرفه نیست.

از طرف دیگر، توسعه‌دهندگان ایرانی در سال‌های اخیر ابزارهای مناسبی ایجاد کرده‌اند که خدمات آن‌ها شامل تمام بخش‌های سئو از جمله سئوی داخلی است. هزینهٔ استفاده از این ابزارها هم در مقایسه با نمونه‌های خارجی، کاملاً به‌صرفه است. اینجا است که به‌کارگیری ابزارهای ایرانی برای سئو بسیار کارساز است.

 

انواع ابزار سئو و کارکرد آن‌ها

برای اینکه سایت شما در کلمات کلیدی مختلف به رتبه‌های برتر لیست نتایج برسد، تنها آگاهی از تکنیک‌های سئو کافی نیست؛ بلکه باید بعد از پیاده‌سازی استراتژی سئو، نتیجه را ارزیابی کنید و بفهمید چقدر تلاشتان مفید بوده است. بدین منظور به ابزارهای مناسب و حرفه‌ای در حوزه‌ٔ سئو نیاز دارید.

سئو یا بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو به‌قدری گسترده است که آن را به سه دستهٔ اصلی تقسیم می‌کنند.

این موارد شامل سئو داخلی (on-page SEO)، سئو خارجی (off-page SEO) و سئو فنی (technical SEO) هستند و هر کدام بر قسمتی از وب‌سایت تمرکز دارند. در نتیجه، هر یک از آن‌ها قوانین مربوط به خود را دارند.

با توجه به این موضوع، ابزارهای ایرانی برای سئو هم مانند ابزارهای خارجی در سه دستهٔ اصلی طراحی می‌شوند. صاحبان وب‌سایت برای تقویت و آنالیز سئوی خود در هر بخش، باید ابزارهای مناسب آن را بشناسند و از آن‌ها استفاده کنند. در ادامه، انواع ابزار سئو را معرفی و کارکردشان را به‌صورت مختصر توضیح داده‌ایم:

 

ابزارهای سئو داخلی (On-Page SEO Tools)

سئو داخلی شامل اقداماتی است که درون سایت شما برای بهینه‌سازی آن انجام می‌گیرد و بیشتر به محتوای‌ وب‌سایتتان مربوط می‌شود. هرقدر محتوای باکیفیت، اورجینال و ارزشمندتری ارائه دهید، صفحات سایت شما هم برای موتورهای جست‌وجو و هم برای کاربران بهینه‌تر خواهند بود. به این ترتیب، ابزارهای سئو داخلی عمدتاً روی موارد زیر تمرکز دارند:

 

تحقیق کلمات کلیدی (Keyword Research)

برخی ابزارهای سئو میزان دشواری رتبه‌بندی برای کلمات کلیدی مختلف را با توجه به تعداد سایت‌های دیگری که آن‌ها را هدف قرار داده‌اند، مشخص می‌کنند؛ بنابراین می‌توانید بفهمید آیا ایجاد محتوا برای این کلمهٔ کلیدی ارزش دارد یا بهتر است روی کلمهٔ دیگری که میزان جستجو، ترافیک و رقابت کمتری دارد، تمرکز کنید. 

تعدادی از بهترین ابزارهای سئو ایرانی از جمله جت سئو در این زمینه خدمات ارائه می‌دهند. در ادامهٔ مقاله توضیحات بیشتری دربارهٔ کارکرد این ابزار می‌دهیم. 

 

ابزار جت سئو

 

تولید محتوا (Content Creation)

ایجاد محتوا شامل فرایندهای مختلفی از جمله تحقیق، نوشتن و بهینه‌سازی محتوای متمرکز بر سئو است. 

 

بهینه‌سازی کلمات کلیدی (Keyword Optimization)

بهینه‌سازی کلمهٔ کلیدی به‌معنی استفاده مؤثر از این کلمات در مکان‌هایی همچون عناوین متا، توضیحات متا، عنوان اصلی، تیترها و متن محتوا است. ابزارهای سئوی این بخش به شما کمک می‌کنند از تراکم کلمهٔ کلیدی آگاه شوید؛ همچنین امکان یافتن محتوای تکراری با سایر صفحات در سایتتان را فراهم می‌کنند. میزفا‌تولز و جت سئو برخی ابزارهای ایرانی برای سئو در این زمینه به شمار می‌آیند. حتماً در ادامهٔ مقاله این ابزارها را به‌طور مفصل برایتان توضیح خواهیم داد. 

 

ابزارهای سئو خارجی (Off-Page SEO Tools)

برخلاف سئوی درون صفحه، سئوی خارجی شامل تمام اقداماتی است که بیرون از سایت شما برای بهینه‌سازی آن انجام می‌شوند. گوگل برای رتبه‌بندی سایت‌ها توجه ویژه‌ای به این بخش دارد و روابط شما با سایر وب‌سایت‌ها و بک‌لینک‌هایی را که دریافت می‌کنید، مورد بررسی قرار می‌دهد؛ زیرا زمانی که سایت دیگری به صفحه‌ای در وب‌سایت شما لینک می‌دهد، یعنی مطلب شما مفید بوده است.

البته دقت داشته باشید که تمام بک‌لینک‌ها ارزش یکسانی ندارند.

ویژگی‌هایی نظیر اعتبار سایت لینک‌دهنده، ارتباط موضوعی صفحات، انکرتکست مورد استفاده و تعداد لینک‌ها هستند که ارزش بک‌لینک ورودی شما را تعیین می‌کنند. ابزارهای سئو خارجی می‌توانند به بررسی کیفیت بک‌لینک‌ها و لینک‌های غیرمستقیم مانند اشاره به برند شما در سایت‌های دیگر، کمک کنند.

 

ابزارهای سئو فنی (Technical SEO Tools)

این نوع سئو به‌صورت مستقیم بر عملکرد سئو داخلی و خارجی سایت شما تاثیر دارد؛ بنابراین مهم است بدانید به چه چیزی اشاره دارد و چگونه می‌توانید وب‌سایتتان را از نظر فنی بهینه‌سازی کنید. برخی از مهم‌ترین عناصر مؤثر بر سئوی فنی سایت، عبارتند از:

 • سرعت سایت و زمان بارگذاری
 • سازگاری با موبایل
 • خزیدن و لیست‌کردن
 • ساختار سایت
 • امنیت سایت
 • URLهای متعارف

سئو تکنیکال به موتورهای جست‌وجو کمک می‌کند کیفیت کلی سایت را تعیین کنند و اغلب به عنوان پایه و اساس یک وب‌سایت شناخته می‌شود. این نوع سئو برای تجربهٔ کاربری بهینه مورد نیاز است و عدم اجرای صحیح آن می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به سایت شما وارد کند.

برای اجرای صحیح سئوی فنی، بهتر است آن را به متخصصان این حوزه واگذار کنید.

برخی از بهترین ابزارهای سئو ایرانی همچون KWrank، در این زمینه هم عملکرد خوبی دارند و می‌توانند برای بررسی سئوی فنی سایت به شما کمک کنند. در ادامه بیشتر دربارهٔ آن توضیح خواهیم داد. 

 

حال که با انواع ابزار سئو و عملکرد آن‌ها آشنا شدید، وقت آن رسیده تا ابزارهای ایرانی موجود در هر بخش را معرفی کنیم.

 

ابزارهای سئو ایرانی

در حال حاضر، ابزارهای ایرانی برای سئو عمدتاً در زمینهٔ آنالیز کلمات کلیدی و سئو داخلی فعالیت دارند. با این حال، کم‌وبیش امکاناتی برای تحلیل سایر بخش‌های سئو هم ارائه می‌دهند. ذکر این نکته الزامی است که ابزارهای ایرانی پیوسته در حال به‌روزرسانی، بهبود کیفیت و افزایش تعداد خدمات خود هستند. در اینجا تعدادی از بهترین ابزارهای ایرانی سئو را برایتان آورده‌ایم:

 

جت سئو

یکی از اولین ابزارهای ایرانی در این حوزهٔ، جت سئو بوده که کار خود را از سال ۹۸ آغاز کرده است. این ابزار ابتدا بیشترین تمرکز را روی کلمات کلیدی داشت؛ اما اکنون در کنار بهبود خدمات کلمهٔ کلیدی، امکانات دیگری برای تحلیل سایر بخش‌های سئو هم اضافه کرده است.

بررسی مشکلات فنی و محتوایی سایت، مشاهده و تحلیل رتبه و آنالیز برخی عوامل مؤثر بر سئو خارجی، از جمله مهم‌ترین آن‌ها به شمار می‌آیند.

ابزارهای سئو ایرانی

 

ربات‌های جت سئو، کلمات کلیدی را هر ۲۴ ساعت یک‌بار و در زمان‌های مختلف بررسی کرده و اطلاعات مربوط به حجم جست‌وجو و ترافیک آن‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهند.

این ابزار همچنین با بررسی سایت شما، اطلاعاتی دربارهٔ عناوین صفحات، توضیحات، لینک‌های خروجی و جایگاه کلمات کلیدی ارائه می‌دهد.

البته تاکنون قابلیت ردیابی بک‌لینک به ابزار جت سئو افزوده نشده است و هنوز نیاز به کار زیادی به‌خصوص در زمینهٔ سئو خارجی و فنی دارد؛ با این حال، به‌راحتی می‌توان گفت یکی از بهترین ابزارهای سئو ایرانی همین جت سئو است که برای تحلیل سایت خود یا رقبا می‌توانید از آن استفاده کنید. برخی از امکانات مهم دیگر این ابزار، عبارتند از:

 • تحلیل جایگاه کلمات کلیدی به‌صورت روزانه با قابلیت نمایش رتبه در دستگاه‌های مختلف
 • تحقیق کلمات کلیدی (Keyword Research)
 • تحلیل ساختار محتوا
 • آنالیز لینک‌های داخلی و خروجی سایت
 • بررسی دامنه و مشخص‌کردن کلمات کلیدی رقبا
 • یافتن و نمایش تغییراتی که در الگوریتم‌های گوگل رخ می‌دهند
 • بخش دیده‌بان رقبا که مربوط به وضعیت سایت ما نسبت به سایت‌های رقیب است
 • گزارشات متنوع در رابطه با مشکلات فنی، سرعت سایت و ارائه راهکارهای مناسب

 

جت سئو یک ابزار پولی است که برای استفاده از امکانات مختلف آن، باید تعرفهٔ تعیین‌شده را در بازه‌های زمانی یک‌ماهه، شش‌ماهه یا سالانه پرداخت کنید. البته این ابزار امکان تحلیل کلی سایت را به‌صورت رایگان برای شما فراهم می‌کند و اطلاعاتی دربارهٔ کلمات کلیدی و سرعت وب‌سایت در اختیارتان قرار می‌دهد؛ همچنین کاربران می‌توانند ۷ روز به شکل رایگان از خدمات کامل ابزار جت سئو استفاده و در صورت رضایت، اشتراک خریداری کنند.

 

ابزار سئو ایرانی

 

 

ابزار KWrank

یکی دیگر از ابزارهای ایرانی برای سئو که مانند جت سئو در سال ۱۳۹۸ راه‌اندازی شده، KWrank است. 

همان‌گونه که از نام این ابزار هم مشخص است، بیشتر روی بررسی رتبهٔ وب‌سایت‌ها در کلمات کلیدی مختلف تمرکز دارد؛ بنابراین شما می‌توانید با کمک این ابزار بفهمید هر کلمهٔ کلیدی‌تان در گوگل چه رتبه‌ای دارد. نکتهٔ جالب این است که KWrank امکان مشاهدهٔ جایگاه کلمات کلیدی سایت‌های رقیب را هم برای شما فراهم می‌کند.

با استفاده از این ابزار می‌توانید وضعیت سایت خود را تحلیل کرده و گزارشی رایگان از مشکلات سئو وب‌سایتتان دریافت کنید. علاوه بر آن، امکان آگاهی از جایگاه کلمهٔ کلیدی مورد نظر شما در لیست نتایج گوگل به‌صورت رایگان فراهم است؛ منتهی فقط ۳ مرتبه در روز می‌توانید از این قابلیت استفاده کنید.

در اینجا ما آدرس سایت نووا را در این ابزار قرار داده‌ایم؛ همان‌ طور که مشاهده می‌کنید، در سمت چپ صفحه، ابتدا تصویر پروفیل نووا نمایش داده شده است و سپس توضیحات مربوط به سئوی آن در زیر این تصویر ارائه گردیده‌اند. 

 

ابزار سئو ایرانی

 

تعرفه استفاده از خدمات ابزار KWrank نسبتاً پایین است و حتی ۷ روز مهلت تست رایگان به کاربران می‌دهد؛ اما باید در نظر داشته باشید که خدمات این ابزار هم محدود بوده و عمدتاً به بررسی رتبهٔ کلمات کلیدی مختلف مربوط می‌شوند. به همین خاطر، KWrank را می‌توان در شمار بهترین ابزارهای سئو ایرانی به‌خصوص در زمینهٔ کلمات کلیدی و رتبه جای داد.

 

ابزار سئو ایرانی

ابزار rankfind

rankfind یکی از جدیدترین ابزارهای ایرانی برای سئو است که در اواخر سال ۱۴۰۰ راه‌اندازی شد.خدمات این ابزار تا حد زیادی با KWrank مشابه بوده و بیشتر به بررسی کلمات کلیدی و رتبهٔ سایت‌ها می‌پردازد. با این حال، عمق بالای تحلیل کلمات کلیدی در این ابزار، یکی از ویژگی‌های مناسب آن محسوب می‌شود که با ۴ الگوریتم مختلف برای کاربران در دسترس هستند.

 

ابزار سئو ایرانی

 

Rankfind به شما کمک می‌کند بفهمید سایتتان در کلمات کلیدی مختلف چه رتبه‌ای دارد، کلمات کلیدی مترادف با کلمهٔ کلیدی اصلی را پیدا کنید و از میزان رشد یا نزول رتبهٔ سایتتان در هر کلمه، آگاه شوید؛ همچنین می‌توانید با واردکردن کلمهٔ کلیدی، دامنه‌هایی را که برای آن محتوا تولید کرده‌اند، مشاهده کنید. به این ترتیب، امکان شناسایی و تحلیل رقبا در کلمات مختلف برایتان فراهم می‌شود.

نکتهٔ قابل توجه دربارهٔ Rankfind، معرفی ابزاری به نام ملخ است. بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط سایت آن، این ابزار امکان شبیه‌سازی سرچ کنسول وب‌سایت‌های رقیب را برای شما فراهم می‌کند؛ یعنی بدون دسترسی به سایت‌های رقیب، امکان آنالیز و بررسی آن‌ها را خواهید داشت. البته ابزار ملخ تخمینی بوده و دقت چندان زیادی ندارد؛ اما برای تشخیص کلمات کلیدی رقبا کاربردی است.

 

ابزار سئو ایرانی

 

کاربران برای استفاده از ابزار سئو Rankfind باید پکیج‌های آن را خریداری کنند که عمدتاً در قالب بازه‌های زمانی یک‌ماهه ارائه می‌شوند. هر یک از این پکیج‌ها دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی بوده و امکانات مختلفی را در خود جای می‌دهند. با افزایش تعداد و تنوع امکانات پکیج، قیمت آن هم افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین باید با توجه به ابزارهای مورد نیاز خود و میزان استفادهٔ آن‌ها، پکیج مربوطه را خریداری کنید. ذکر این نکته الزامی است که تعرفهٔ خدمات Rankfind نسبت به سایر ابزارهای ایرانی گران‌تر است.

 

میزفا تولز

ابزار mizfa.tools هم از جمله بهترین ابزارهای سئو ایرانی است که مانند Kwrank و rankfind بیشتر روی کلمات کلیدی و رتبهٔ سایت‌ها تمرکز دارد. این ابزار به‌تازگی توسط سایت معتبر میزفا که در زمینهٔ آموزش سئو فعالیت دارد، ایجاد شده است.میزفا تولز از چند ابزار مختلف تشکیل می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها شامل 

ابزارهای ردیاب، تحقیق، محتوا، مقیاس، کاوش و پیوند هستند.

 

ابزار سئو ایرانی

 

قابلیت‌های ردیاب، تحقیق و مقیاس به ترتیب برای اطلاع از حجم جست‌وجوی کلمات کلیدی، یافتن کلمات کلیدی جدید و مشاهده رتبهٔ سایت شما در مقایسه با رقبا کاربرد دارند. ابزار محتوا ایرادات موجود در عنوان و ایده‌های محتوای شما را پیدا می‌کند. قابلیت کاوش خطاهای سئو داخلی شما را پیدا و سرعت صفحاتتان در دستگاه‌های مختلف را بررسی می‌کند.

قابلیت پیوند یکی از مهم‌ترین ابزارهای mizfa.tools به شمار می‌آید که نسبت به سایر ابزارهای ایرانی، منحصر‌به‌فرد است. این ابزار که البته هنوز فعال نشده، مربوط به نمایش پیوندها یا لینک‌های برگشتی از رقبا یا همان بک‌لینک است. در صورت فعال‌شدن ابزار پیوند میزفا تولز، می‌تواند به ساماندهی بک‌لینک‌های وب‌سایتتان کمک کند و برای تحلیل سئو خارجی هم مفید باشد.

از دیگر ویژگی‌های خوب این ابزار سئو ایرانی، پشتیبانی آنلاین آن است. شما می‌توانید با کلیک بر روی آیکون پشتیبانی که در صفحه اصلی سایت آن قرار دارد، به‌صورت مستقیم با کارشناسان مربوطه ارتباط برقرار کرده و چالش‌های موجود را برطرف کنید.

 

ابزار سئو ایرانی

 

تعرفهٔ استفاده از خدمات میزفا تولز هم تنوع بالایی داشته و به‌طور کلی اقتصادی است. کاربران می‌توانند پکیج‌های مختلف خدماتی میزفا تولز را به‌صورت ماهانه، شش‌ماهه یا سالانه خریداری کنند. پکیج‌های معرفی‌شده برای هر کدام از این بازه‌های زمانی، بر اساس حجم امکاناتی که ارائه می‌دهند، قیمت متفاوتی دارند.

 

ابزار سرپیکیس

از جمله دیگر ابزارهای ایرانی برای سئو می‌توان به سرپیکس (Serpix.ne) اشاره کرده که البته به‌اندازهٔ ابزارهای قبلی شناخته‌شده نیست. این ابزار هم امکان تحقیق کلمات کلیدی، نمایش میزان سختی کلمات و مشاهدهٔ حجم جست‌وجوی آن‌ها را برای شما فراهم می‌سازد.داده‌ها و اطلاعات این ابزار عمدتاً بر اساس داده‌های similarweb هستند.

 

ابزار سئو ایرانی

 

یک ویژگی خوب سرپیکس، امکان پرداخت هزینهٔ خدمات بر اساس انتخاب مشتری است؛ یعنی شما می‌توانید تعداد کلمات کلیدی، موقعیت‌ها و رقبا را انتخاب کرده و بر اساس این موارد، هزینهٔ دریافت خدمات را پرداخت کنید؛ این‌گونه از پرداخت هزینهٔ اضافی جلوگیری خواهد شد. دقت داشته باشید که انتخاب تا ۵ رقیب رایگان است و برای بیشتر از این مقدار، باید تعرفهٔ مربوطه را بپردازید.

 

ابزارهای سئو ایرانی را دست‌کم نگیرید!

در اینجا تعدادی از بهترین ابزارهای سئو ایرانی را برایتان معرفی کرده و عملکردشان را توضیح دادیم؛ بنابراین اگر قصد آنالیز سئوی سایت  را دارید، می‌توانید به‌عنوان یک گزینهٔ مناسب و کاربردی روی این ابزارها حساب کنید.

در صورتی که ابزار سئو ایرانی دیگری می‌شناسید، در بخش دیدیگاه‌ها آن را به ما معرفی کنید. 

 

 سوالات متداول:

 • آیا ابزارهای سئو ایرانی می‌توانند مانند ابزارهای خارجی، برای سئوی داخلی، خارجی و فنی کاربردی باشند؟

ابزارهای ایرانی برای سئو بیشتر در زمینهٔ آنالیز کلمات کلیدی و سئو داخلی کاربرد دارند و کم‌وبیش امکاناتی برای تحلیل سایر بخش‌های سئو هم ارائه می‌دهند. 

 

 • کدام ابزار قابلیت سرچ کنسول را شبیه‌سازی می‌کند؟

ابزار Rankfind با امکانی به اسم ملخ، این قابلیت را ارائه می‌دهد. 

 

 • میزفا تولز چه قابلیت‌هایی دارد؟

مهم‌ترین قابلیت آن‌ها شامل ابزارهای ردیاب، تحقیق، محتوا، مقیاس، کاوش و پیوند هستند.

 

منابع: firstpagemarketing

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

مقالات مشابه