آموزش کیورد پلنر: گوگل کیورد پلنر چیست؟

اگر قصد دارید، شانس بیشتری برای موفقیت کمپین محتوایی کسب‌وکارتان بدست آوردید، در ادامه با آموزش کیورد پلنر گوگل با ما همراه باشید تا با نحوه کاربرد این ابزار جستجو و تحقیق کلمات کلیدی بیشتر آشنا شوید. گوگل کیورد پلنر یک ابزار تحقیق کلمات کلیدی است که برای ساخت کمپین‌های موفق بازاریابی محتوایی کاربرد زیادی دارد. با استفاده از این ابزار رایگان می‌توانید جدیدترین کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌و‌کارتان و حجم جستجوی آن‌ها را به‌ دست بیاورید و یک کمپین موفق طراحی کنید.

همچنین ابزار Google Keyword Planner امکان ترکیب فهرست کلمات کلیدی و ‌پیش‌بینی و تخمین هزینه‌های کمپین‌ پرداخت-به‌ازای-کلیک (PPC) را هم به کاربران می‌دهد.

 

نحوه ساخت اکانت گوگل کیورد پلنر

آموزش گوگل کیورد پلنر را با آموزش ساخت حساب شروع می‌کنیم. برای کار با گوگل کیورد پلنر لازم است که با اکانت جیمیل خود در آن یک حساب ایجاد کنید.

برای این کار کافی است در صفحه وبسایت گوگل کیورد پلنر روی گزینه Go to the Keyword Planner کلیک کنید (این کار با IP ایران امکان‌پذیر نیست). این ابزار بخشی از سرویس گوگل ادز است، برای همین بعد از کلیک روی گزینه ثبت نام وارد صفحه ایجاد اکانت گوگل ادز می‌شوید.

در این صفحه گوگل به شما امکان می‌دهد به‌عنوان یک بازاریاب حرفه‌ای بدون ایجاد کمپین تبلیغاتی از این ابزار برای تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنید. با انتخاب گزینه فرعی که در تصویر بالا سبز شده، وارد صفحه بعد می‌شوید که لازم است، هدف خودتان را برای استفاده از این ابزار مشخص کنید.

برای ادامه باز هم گزینه فرعی Create an account without a campaign را انتخاب کنید. در صفحه بعد گزینه‌های کشور، منطقه زمانی و واحد پول را تعیین کنید.

با کلیک روی SUBMIT حساب شما ساخته می‌شود و وارد صفحه خوش‌آمدگویی گوگل ادز می‌شوید.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، با کلیک روی گزینه Explore your account وارد داشبورد گوگل ادز می‌شوید.

آموزش کار با کیورد پلنر در حساب گوگل ادز

تا اینجا از آموزش کیورد پلنر Keyword Planner به ایجاد حساب گوگل ادز اختصاص داشت. برای ورود به ابزار کیورد پلنر حالا کافی است روی گزینه TOOLS & SETTINGS با آیکون آچار در منوی بالای صفحه کلیک کنید تا منوی تنظیمات مانند تصویر زیر باز شود.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، ابزار کیورد پلنر، گزینه دوم از زبانه اول سمت چپ است. با کلیک روی این گزینه وارد این ابزار تحقیق و بررسی کلمات کلیدی می‌شوید.

در ادامه آموزش کیورد پلنر، عملکردهای اصلی این ابزار را معرفی می‌‌کنیم.

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید ابزار کیورد پلنر دارای دو بخش اصلی است:

  • پیدا کردن کلمات کلیدی جدید (Discover new keywords)
  • شناسایی حجم جستجو و پیش‌بینی‌ها (Get search volume and forecasts)

پیدا کردن کلمات کلیدی جدید

با انتخاب گزینه سمت چپ وارد صفحه پیدا کردن کلمات کلیدی جدید می‌شوید که تصویر آن را در ادامه مشاهده می‌کنید.

این ابزار دارای دو زبانه اصلی است:

  • شروع با کلمات کلیدی (START WITH KEYWORDS)
  • شروع با یک وب‌سایت

شروع با کلمات کلیدی

در زبانه شروع با کلمات کلیدی گزینه‌هایی برای تعیین زبان و کشور هدف وجود دارد. در این بخش می‌توانید زبان را به Persian یا فارسی، تغییر دهید؛ اما امکان انتخاب کشور ایران وجود ندارد. برای همین با حذف کشور پیش‌فرض می‌توانید از حالت All Locations  برای بررسی کلمات کلیدی فارسی استفاده کنید.

در ادامه می‌توانید با وارد کردن دامین وبسایت‌های رقبا، به شناخت دقیق‌تری از نحوه عملکرد آن ها دست پیدا کنید. هرچند این کار منجر به محدود شدن نتایج به همان دامین می‌شود، در نتیجه برای پیدا کردن کلمات کلیدی جدید، توصیه نمی‌شود.

بعد از وارد کردن کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکار خود روی گزینه GET RESULTS (نمایش نتایج) کلیک کنید.

در تصویر بالا نتایج کلمات کلیدی بازاریابی محتوا، کیورد پلنر، آموزش کیورد پلنر، جستجوی کلمات کلیدی و کلمات کلیدی فارسی را مشاهده می‌کنید.

اطلاعات این بخش شامل: میزان رقابت روی کلمات کلیدی، حداقل و حداکثر هزینه تبلیغات کلیکی (PPC) هر کلمه کلیدی در بالای صفحه نتایج گوگل و البته میانگین حجم جستجوی ماهانه آنها است. در ابتدای آموزش کیورد پلنر به کارایی این ابزار برای کشف ایده‌های جدید اشاره شد. در زیر نتایج اولیه Keyword ideas قرار گرفته که در آن ترکیب‌های جدید کلمات کلیدی پرجستجوی پیشنهادی گوگل را مشاهده می‌کنید.

امکان ذخیره نتایج به صورت فایل CSV و Google Sheets (و تبدیل به اکسل) هم وجود دارد.

شروع با وب‌سایت

در این بخش از آموزش کیورد پلنر به بررسی نحوه استفاده از زبانه شروع با وبسایت برای پیدا کردن کلمات کلیدی می‌پردازیم. به کمک این ابزار می‌توانید وبسایت‌‌های معتبر در زمینه کسب‌وکار خود را از نظر استفاده از کلمات کلیدی بررسی کنید.

با وارد کردن دامین و انتخاب گزینه Use the entire site می‌توانید تمام کلمات کلیدی مورد استفاده در وبسایت را بر اساس موضوعیت یا مرتبط بودن آنها مشاهده کنید. با انتخاب گزینه دوم یا Use only this page هم می‌توانید کلمات کلیدی مورد استفاده در یک صفحه مشخص را بررسی و مشاهده کنید.

شناسایی حجم جستجو و پیشبینی‌ها

بخش دوم کیورد پلنر گوگل به شناسایی حجم جستجو و پیش‌بینی عملکرد کلمات کلیدی اختصاص دارد که در ادامه آموزش کیورد پلنر به آن می‌پردازیم. با کلیک روی بخش Get search volume and forecasts که در سمت راست صفحه اصلی کیورد پلنر قرار گرفته وارد زبانه این ابزار می‌شوید. در این زبانه می‌توانید کلمه یا کلمات کلیدی مورد نظر خود را در ردیف‌های جدا وارد کرده یا با استفاده از کاما (,)  آن‌ها را از هم جدا کنید.

همچنین امکان وارد کردن فهرست کلمات کلیدی با فرمت CSV هم وجود دارد. بعد از وارد کردن کلمات کلیدی روی دکمه GET STARTED کلیک کنید تا نتایج تخمین و برآوردهای کیورد پلنر را مانند تصویر زیر مشاهده کنید.

در ادامۀ آموزش کیورد پلنر بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که در این بخش نیازی به وارد کردن زبان برای تحلیل کلمات کلیدی فارسی وجود ندارد و اطلاعات فقط بر اساس پارامترهای زمانی/تاریخی ارائه می‌شوند. و مهم‌تر این که انتخاب کشور هم نقشی در نتایج ندارد و فقط واحد قیمت برآورد گوگل را مشخص می‌کند.

اطلاعات به‌شکل پیش‌فرض در ستون‌های میانگین جستجوی ماهانه، میزان رقابت، سهم بازدید تبلیغ، برآورد حداقلی نمایش بالای صفحه، برآورد حداکثری نمایش بالای صفحه و وضعیت حساب، نمایش داده می‌شود. با کلیک روی COLUMNA در بالای سمت راست جدول، می‌توانید ستون‌هایی مثل شاخص رقابت، موقعیت میانگین ارگانیک و سهم نمایش ارگانیک را فعال کنید.

 

پیش‌بینی‌های کیورد پلنر

در این بخش از آموزش کیورد پلنر به یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین کاربردهای آن، یعنی پیش‌بینی عملکرد کلمات کلیدی می‌رسیم. برای به دست آوردن اطلاعات دقیق‌تر و بررسی برآورد‌ها و پیش‌بینی عملکرد کلمات کلیدی می‌توانید در ستون سمت چپ نتایج روی گزینه Forecast کلیک کنید.

بد نیست در این بخش آموزش کیورد پلنر روی این موضوع تاکید شود که اطلاعات و پیش‌بینی‌های گوگل بر اساس داده‌های تاریخی در لحظه ارائه شده و برآورد قیمت‌ها و بازخورد آنها فقط 7 تا 10 روز معتبر است.

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید در این بخش یک برآورد کلی از کمپین کلمات کلیدی مورد نظر کاربر ارائه شده است. در ادامه و زیر این برآورد اولیه، جدول اطلاعات پیش‌بینی برای هر کلمه کلیدی نمایش داده می‌شود که در تصاویر بعدی می‌توانید آن را مشاهده کنید.

همان‌طور که می‌بینید حداکثر هزینه پرداخت-به‌ازای-کلیک (CPC)، میزان کلیک، میزان نمایش، هزینه، CTR یا نرخ کلیک، و میانگین CTR از جمله اطلاعات پیش‌فرض این جدول هستند. نرخ کلیک نسبت به رتبه (CTR) بر اساس میزان کلیک کاربران با توجه به رتبه در نتایج موتور جستجو محاسبه می‌شود و هر چه CTR بالاتر باشد، سایت برای کاربران مطلوبیت بیشتری دارد.

در صفحۀ پیش‌بینی‌ها کاربران می‌توانند نمودار پیش‌بینی تغییرات آماری کلمات کلیدی وارد شده را در کنار ابزار‌های مورد استفاده مشاهده کنند. در تصویر زیر، پیش‌بینی یک ساله بر اساس کلیک‌ها (پیشفرض) را مشاهده می کنید، همچنین کاربران می‌توانند از بین 9 متغیر تخصصی، نمودار پیش‌بینی سال آینده را مشاهده و بررسی کنند.

در آخرین بخش صفحه Forecast و آموزش کیورد پلنر، به آمار کلیک کلمات کلیدی در کشورهای مختلف می‌رسیم که نتیجه آن را در مورد کلمات کلیدی در ادامه مشاهده می‌کنید.

در انتهای آموزش google keyword planner آمارهای محلی و مکان جستجوها را بررسی می‌کنیم. همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید بیشتر از 97% کلیک‌های کلمات کلیدی مثالی ما از کشورهایی به جز کشورهای فهرست شده در گوگل کیورد پلنر ثبت شده‌ است.

این موضوع باعث می‌شود امکان محاسبه دقیق و تغییر پارامترهای مکانی با توجه به کلمات کلیدی فارسی برای کاربران وجود نداشته باشد، که البته راه‌های جایگزین مختلفی برای این مورد وجود دارد.

 

جمع‌بندی آموزش کیورد پلنر

ابزار تحقیق کلمات کلیدی کیورد پلنر، یکی از بخش‌های مهم و کاربردی گوگل ادز است. اگر نگوییم گوگل کیورد پلنر مهم‌ترین ابزار، دست‌کم یکی از مهم‌ترین ابزارها برای طراحی و اجرای کمپین‌های محتوایی پرداخت-کلیکی است.

در این مطلب سعی کردیم آموزش کیورد پلنر را به شکل مرحله به مرحله ،همراه با تصاویر ارائه دهیم. برای کار با امکانات رایگان این ابزار نیازی به راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی و هزینه برای آن ندارید. به کمک این بخش‌ها و امکانات رایگان کیورد پلنر می‌توانید درک مناسبی از کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکار خود به دست بیاورید تا در آینده کمپین‌های بازارایابی محتوایی موفقی داشته باشید.

 

 

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

مقالات مشابه

یک پاسخ

دیدگاه‌ها بسته‌اند.