سرعت سایت در سئو چه اهمیتی دارد؟

اهمیت سرعت سایت در سئو

وبسایت شما باید سریع باشد. آنقدر سریع که مخاطبان آن به خاطر سرعت بالای وبسایتتان از شما رضایت داشته باشند. هرچند میدانیم این جملات پاسخ دقیقی برای پرسش‌های شما نیستند و نیاز دارید قدری نگاه کمّی‌تر به موضوع تاثیر سرعت سایت بر سئو داشته باشید. بگذارید در همین ابتدای مقاله دو معیار کمّی به شما معرفی کنیم و خیالتان را راحت کنیم.

اگر بدانید که سئو چیست حتماً با تأثیر تجربه‌ی کاربری بر آن آشنا هستید. در ادامه به میزان اهیمت آن می‌پردازیم.

معیار اول: سرعت لود صفحه یا Page Load Time به سادگی به شما سرعت لود شدن یک صفحه از وبسایت را گزارش می‌دهد.

معیار دوم: نرخ پرش یا Bounce Rate نشان می‌دهد چه تعداد از کاربران بعد از ورود به صفحه‌ای از وبسایت شما بدون انجام هیچ کاری از آن خارج می‌شوند. یعنی نه در وبسایت باقی می‌مانند نه مطالعه می‌کنند نه بر روی لینک‌های آن صفحه کلیک می‌کنند. فقط آن را باز کرده و می‌بندند. طبیعتا کاربران برای این رفتارشان دلایل مختلفی می‌توانند داشته باشند. حدس بزنید یکی از آن‌ها چه می‌تواند باشد؟ بله! سرعت لود بالای صفحه. در حدی که باعث کلافگی آن‌ها شود و بیخیال شما بشوند.

حال چگونه این دو معیار را اندازه بگیریم؟ کافی است پاراگراف بعد را بخوانید:

در گوگل آنالیتیکس، Bounce Rate یا همان نرخ پرش وبسایتتان را نگاه کنید. همچنین با اکستنشن Page Load Time مرورگر گوگل کروم، سرعت لود شدن صفحاتتان را نگاه کنید. همین دو معیار در کنار هم سرنخ خوبی به شما خواهد داد. زیرا این دو به هم وابسته هستند. هرچه سرعت بالاتر رود، نرخ پرش بهبود پیدا می‌کند. هرچند نرخ پرش با بهینه‌سازی‌های دیگری نیز بهتر می‌شود ولی با فرض ثابت ماندن همه چیز، با بهبود سرعت لود یک صفحه، نرخ پرش آن کمتر می‌شود.
این دو متریک می‌توانند به شما بفهمانند وضعیتتان چیست و پس از هر بار بهبود سرعت برای یک صفحه چقدر اقدام شما از دید کاربران موثر بوده است.

این اطلاعات برای شما کافی نبود؟ احتمالا کافی نیست چون هنوز شما نمی‌دانید که چقدر باید سرعت را بهبود بدهید. نمی‌دانید تا کجا باید پیش بروید تا به نقطۀ مطلوب برسید و با خیال راحت بگویید، بهبود سرعت از این جا به بعد دیگر باعث بهبود نرخ پرش من نمی‌شود و همینجا کافی است. به خواندن ادامه دهید تا سوالاتتان رفع شود.

چرا سرعت سایت از نظر سئو مهم است؟

سرعت سایت در سئو (SEO) اهمیت دارد. البته شما همین الان هم این را می‌دانید. سرعت بالای سایت باعث شکل‌گیری تجربه‌ای مثبت برای کاربران می‌شود و همانطور که می‌دانید گوگل روی موضوع تجربۀ کاربری حساسیت بالایی دارد. اما چگونه برای سرعت سایت خود هدف‌گذاری کنیم؟ این موارد را ببینید:

  • اگر سایت شما در 5 ثانیه لود می‌شود، از 25% وبسایت‌های دنیا سریع‌تر است.
  • اگر سایت شما در 2.9 ثانیه لود می‌شود، از 50% وبسایت‌های دنیا سریع‌تر است.
  • اگر سایت شما در 1.7 ثانیه لود می‌شود، از 75% وبسایت‌های دنیا سریع‌تر است.
  • اگر سایت شما در 0.8 ثانیه لود می‌شود، از 94% وبسایت‌های دنیا سریع‌تر است.

برای یک وبسایت فروشگاهی سرعت لود حداکثر تا 2 ثانیه قابل قبول است. خود وبسایت گوگل بر روی عددهایی کمتر از نیم ثانیه کار می‌کند! نیم ثانیه بسیار زمان کمی است، نزدیک به زمان پلک زدن. دو ثانیه هم زمانی در حد یک نفس کشیدن کوتاه است. اما با این حال عددی نیست که خیلی باعث خوشحالی گوگل شود.

تاثیر سرعت سایت بر سئو

بنابراین کاربران زمان کمتری را صرف گشت‌وگذار و مطالعه در وبسایت‌های کند می‌کنند و در مقابل سرعت لود بالاتر باعث ماندگاری بیشتر کاربران در وبسایت می‌شود.

منظور از سرعت صفحه‌ی سایت  (Page Speed)چیست؟

بیایید قدری دقیق‌تر به این مفهوم بپردازیم و تعریفی جهانی از آن ارائه کنیم. سرعت صفحه‌ی سایت یعنی زمانی که طول می‌کشد تا بعد از درخواست لود شدن یک صفحه (مثلا با کلیک بر روی لینک آن) تمام محتویات آن صفحه به طور کامل برای کاربران لود شود.

سرعت سایت یکی از فاکتورهای رتبه‌بندی سئو

 سرعت سایت باید چقدر باشد؟

همانطور که تا این جا متوجه شدیم سرعت سایت در سئو تاثیر بالایی دارد. اما سوال آخر این است که سرعت سایت من چقدر باید باشد تا بهترین عملکرد را در سئو داشته باشم؟
در جواب باید بگوییم سرعت سایت خود را تا جایی که می‌توانید بالا ببرید. ولی تا جایی بالا ببرید که مجبور نشوید تجربۀ کاربری خود را خراب کنید. زیرا از جایی به بعد بهینه‌سازی‌ها وارد لایه‌های سخت خواهند شد که باید بین سرعت و تجربۀ کاربری یکی را فدا کنید.
آنجا جایی است که باید متوقف شوید. همانطور که گفتیم گوگل هدف‌گذاری خود را بر رساندن سرعت لود سایت گوگل در حد یک پلک زدن قرار داده است. شاید برای شما هدف رسیدن به سرعت لود در حد یک دم و بازدم کوتاه باشد. فراموش نکنید که وقتی بحث سرعت لود یک صفحه مطرح باشد نکات ریز مختلفی در آن موثر هستند. از جمله:

  • مرورگری که با آن صفحه لود می‌شود،
  • دستگاهی که با آن صفحه لود می‌شود،
  • سرویس دهندۀ میزبان هاستی که وبسایت بر روی آن سوار است،
  • و نوع محتوای صفحه.

بنابراین همه چیز لزوما محدود به بهینه‌سازی‌هایی که روی صفحه انجام می‌شود، نیست. شاید لازم باشد از هاست دیگری استفاده کنید!

علاقه دارید همین الان سرعت سایت خود را اندازه‌گیری کنید؟ کافی است اینجا کلیک کنید.

در لینک بالا که متعلق به خود گوگل است آدرس سایت خود را وارد کنید.

چگونه سرعت سایت را بفهمیم؟

بعد از چند ثانیه فیدبکی دریافت خواهید کرد که سرعت سایت شما را هم در نسخۀ موبایل و هم دسکتاپ نمایش می‌دهد. فراموش نکنید که سرعت لود صفحه با سرعت سایت قدری متفاوت است. سرعت لود صفحه، همانطور که اشاره کردیم، به شما نمایش می‌دهد که چقدر لودشدن کامل یک صفحه از سایت طول می‌کشد، در حالی که سرعت لود سایت مفهوم پیچیده‌تری است و به پارامترهای مختلفی بستگی دارد.

منبع:

www.semrush.com

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

مقالات مشابه