درآمد و آینده سئو

با گسترش بازار دیجیتال مارکتینگ و افزایش استفاده کسب‌وکارهای جدید و سنتی از اینترنت برای معرفی و فروش محصولات و خدمات، درآمد و آینده سئو تا حد زیادی بهبود یافته است. سئو (Search Engine Optimization: SEO) یا بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو، مجموعه‌ای از فعالیت‌های بهینه‌سازی و پیشنهادی برای بهبود جایگاه رتبه یک وبسایت در صفحه نتایج موتور جستجو و افزایش بازدید و مخاطبان است. هدف از این بهینه‌سازی دستیابی به رتبه‌های بالاتر و ترجیحا صفحه اول نتایج جستجوی اینترنتی است که بازدید خیلی بیشتری از رتبه‌ها و صفحه‌های بعدی دارند.

با افزایش تعداد وبسایت‌ها و کسب‌وکارهایی که از اینترنت استفاده می‌کنند تقاضای زیادی برای کارشناسان و به‌اصطلاح «سئوکار»ها به وجود آمده که باعث می‌شود، اهمیت به آن تبدیل به یک مزیت برای کسب درآمد شود. اما در مجموع سئو مجموعه‌ای از فعالیت‌های هدفمند مرتبط با کلمات کلیدی و نحوه جذب مخاطب برای وبسایت یا کانال ارتباطی آنلاین است. برای همین اگر صاحب کسب‌وکاری با یک وبلاگ و یک یا چند پروفایل در شبکه‌های اجتماعی هستید، یادگیری سئو می‌تواند نقش موثری در افزایش کارایی بازاریابی محتوایی شما داشته باشد.

در نتیجه اگر قصد کار کردن در این زمینه و یا استفاده از آن برای کسب‌وکار خود را داشته باشید، یادگیری اصول سئو به‌عنوان یکی از مهارت‌های پایه‌ای دنیای ودیجیتال مارکتینگ مزایای زیادی برای شما خواهد داشت.

راه‌های یادگیری سئو

وقتی یک کلمه کلیدی مرتبط با کسب‌وکار خود را در گوگل یا هر موتور جستجویی سرچ می‌کنید مجموعه‌ای از وبسایت‌ها که از نظر مرتبط بودن با آن کلمه کلیدی مرتب شده‌اند ظاهر می‌شود. دلیل بالاتر قرار گرفتن وبسایت‌ها چیزی جز سئوی قدرتمندتر و موثرتر نیست. یادگیری سئو به شما کمک می‌کند نحوه رتبه‌بندی وبسایت‌ها را درک کرده و راه‌های بهبود و بهینه‌سازی وبسایت ها را بشناسید.

برای دستیابی به درآمد و آینده سئو راه‌ها و منابع مختلفی وجود دارد که بعضی از آنها را در ادامه مشاهده می‌کنید:

 • یادگیری از طریق مطالعه کتاب‌ها و مقالات آموزشی
 • یادگیری با تماشای ویدئوهای آموزشی
 • خرید بسته‌های آموزشی چندرسانه‌ای
 • شرکت در دوره‌های آموزشی حضوری یا آنلاین
 • شرکت در ورکشاپ‌ها و کارگاه‌های تخصصی

انواع فعالیت‌های سئو

بهتر است توجه داشته باشیم که سئو شامل یک مهارت واحد نیست و انواع مختلفی دارد که به سه دسته اصلی تقسیم می‌شود:

 • سئو داخلی (on-page): در این نوع از بهینه‌سازی تمرکز روی محتوایی است که در صفحه وب قرار می‌گیرد. نحوه قرارگیری کلمات کلیدی و عناصر محتوایی در صفحه، استفاده درست از کلمات کلیدی در بخش‌های مختلف برای نشان‌دادن موضوع و افزایش خوانایی و مرتبط بودن محتوا از جمله فعالیت‌هایی است که در این نوع از سئو انجام می‌شود.
 • سئو خارجی (off-page): هر چه محتوای یک صفحه وب در مورد یک کلمه کلیدی مشخص از طرف وبسایت‌های مرتبط بیشتر مورد ارجاع قرار گرفته باشد و لینک بیشتری به آن داده شده باشد، در موتورهای جستجو امتیاز و رتبه بهتری می‌گیرد. سئو خارجی شامل مجموعه‌ای از فعالیت‌ها برای ایجاد بک‌لینک‌ها یا این نوع از لینک‌های پشتیبان است.
 • سئو فنی (technical): گوگل علاوه بر محتوا، به معماری و نحوه ارائه محتوا در وبسایت‌ها برای دادن رتبه و قابل اعتماد فرض کردن آنها اهمیت می‌دهد. در سئو فنی تمرکز روی نحوه بهینه‌سازی کد منبع و عناصر دیگر وبسایت برای نشان دادن مرتبط بودن و اعتبار محتوا به موتورهای جستجو است.

تمام این فعالیت‌ها لازم است در یک استراتژی سئو مناسب و موثر مورد توجه قرار بگیرند تا وبسایت رتبه بالایی در صفحه نتایج موتور جستجو کسب کند. اما سئو فنی یا سئو خارجی بیشتر جنبه نظارتی دارند درحالی‌که سئو داخلی بیشتر با نحوه استفاده از کلمات کلیدی در تولید محتوا و عناصر محتوایی قابل مشاهده روی وبسایت کار دارد.

در شرایط ایده‌آل کارشناس سئو نه تولیدکننده محتوا است و نه برنامه‌نویس، بلکه فردی است که استراتژی، طرح یا نحوه استفاده از کلمات کلیدی در بخش‌ها و لایه‌های مختلف وبسایت برای کسب رتبه بالاتر در نتایج جستجو را طراحی کرده و روی اجرا و اصلاح آن تا رسیدن به نتیجه مورد نظر نظارت می‌کند.

مراحل یادگیری برای بهره‌برداری، درآمد و آینده سئو

در بخش راه‌های یادگیری به انواع مختلف منابع برای آموزش و یادگیری اصول سئو اشاره شد. هر یک از این روش‌ها مزایای و معایب خاص خود را دارد. اما یادگیری اصول یا قواعد کلی با یادگیری عملی و کسب مهارت اجرایی تفاوت زیادی دارد. برای اینکه بتوانید از مهارت سئو به درآمد برسید فقط آشنایی با اصول یا خواندن چند مقاله و تماشای ویدئوهای آموزشی کافی نیست و لازم است شناخت خود را به کار بگیرید.

در ادامه بعضی از نکاتی که برای یادگیری سئو در حدی که بتوانید از آن به‌شکل ملموس بهره‌برداری کنید را مشاهده می‌کنید:

 • انتخاب منابع به‌روز و معتبر: سئو یکی از اجزای کلیدی دیجیتال مارکتینگ است، برای همین مفاهیم و روش‌های مورد استفاده آن مدام در حال تغییر و بهبود هستند. برای شروع بهتر است یک منبع معتبر با اطلاعات به‌روز و قابل اعتماد را انتخاب کنید.
 • تمرین: بهترین راه برای یادگرفتن نحوه درست انجام دادن کارها، انجام دادن کارها است! برای این کار می‌توانید با یک وبلاگ شخصی شروع کنید. اما به یاد داشته باشید سئو فنی علاوه بر مهارت‌های تولید محتوا، به دانش و زیرساخت‌های فنی گسترده‌تری نیاز دارد که معمولا برای یک وبلاگ شخصی امکان تهیه آنها وجود ندارد. برای همین برای یادگیری سئو فنی لازم است در شرکت‌های مجهز به این امکانات مشغول به کار یا کارآموزی شوید.
 • متخصص‌ها، اساتید و کارشناسان مجرب را پیدا کرده و دنبال کنید و شناخت خود را افزایش دهید. برای این کار راه‌های مختلفی مثل مطالعه مقالات وبسایت‌ها و مجلات تخصصی، شرکت در وبینارها یا رویدادهای آنلاین و حضوری، و حتی فالو کردن این اشخاص در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد.
 • وارد گروه‌ها و کانال‌های سئو شوید: برای ارتباط با همکاران خود، در میان گذاشتن پرسش‌ها و پیدا کردن فرصت‌های مرتبط در گروه‌های مرتبط در شبکه‌های مختلف عضو شوید.
 • اخبار تخصصی و مطالب دنیای سئو را دنبال کنید. انتخاب منابع معتبر و به‌روز نه فقط در یادگیری اصول و مبانی کاربردی‌تر سئو به شما کمک می‌کند بلکه در به‌روزرسانی شناخت و همگام شدن با جدیدترین دستاوردهای دنیای سئو هم نقش موثری دارد.

راه‌های درآمد از سئو

با داشتن شناخت و تجربه عملی می‌توانید به درآمد و آینده سئو جدی‌تر فکر کنید. راه‌های مختلفی برای بهره‌برداری از مهارت سئو وجود دارد که بعضی از مهم‌ترین آنها در ادامه معرفی می‌شود.

راه‌اندازی و مدیریت یک کسب‌وکار شخصی یا فروشگاه آنلاین

اگر از قبل یک کسب‌وکار سنتی یا فیزیکی دارید، ایجاد یک فروشگاه آنلاین برای عرضه محصولات و خدمات یکی از بهترین راه‌های درآمد از سئو برای شما است. این فروشگاه در کوتاه‌مدت مانند یک کارت ویزیت یا کانال ارتباط احتمالی عمل می‌کند که از طریق آن می‌توانید با مشتریان جدید ارتباط برقرار کنید. با افزایش فعالیت و اعتبار وبسایت و بزرگ شدن یا جا افتادن آن، می‌توانید به درآمدی چند برابر بیشتر هم فکر کنید.

در یک آژانس تبلیغاتی یا شرکت کارشناس سئو شوید

اگر قصد دارید به‌صورت حرفه‌ای در زمینه سئو مشغول به‌ کار شوید، یکی از سرراست‌ترین و عملی‌ترین راه‌ها شاغل شدن در شرکت‌ها و آژانس‌های تبلیغاتی است. برای این کار لازم است به خوبی از پس مهارت‌های مورد نیاز این شرکت‌ها بربیایید و آنها را یاد بگیرید.

با این کار از درآمد و آینده سئو به‌شکل تخصصی یا حرفه‌ای برخوردار می‌شوید. کارشناسی سئو یکی از مشاغل تجربه‌محور است و با داشتن سابقه موثر و رزومه فعالیت در شرکت‌های معتبر می‌توانید درآمد خود را افزایش دهید. هر چه تجربه و به‌خصوص سابقه حضور در کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ موفق‌تری داشته باشید، درآمد بیشتری از طریق سئو خواهید داشت.

مشاوره سئو به کسب‌وکارها

معمولا کارشناس‌ها و متخصصان سئو قبل از اینکه آژانس تبلیغاتی و بازاریابی خود را تاسیس کنند، مشاوره تخصصی سئو به کسب‌وکارهای مختلف و انجام فعالیت بهینه‌سازی برای محصولات و خدمات آنها را شروع می‌کنند. برای این کار البته لازم است سابقه مناسبی در طراحی و اجرای استراتژی‌های سئو داشته باشید.

در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها و کسب‌وکارها به دنبال برون‌سپاری فعالیت‌های سئو هستند. می‌توانید برای کسب درآمد از طریق مهارت سئو با این شرکت‌ها همکاری کرده و بر اساس زمانی که می‌گذارید از آنها حق‌الزحمه دریافت کنید. در صورتی که سابقه موفق و شهرت و اعتبار تخصصی داشته باشید، می‌توانید قراردادهای بهتری ببندید.

راه‌اندازی یک پلتفرم فروش/ارائه خدمات

اگر برای ایجاد یک فروشگاه آنلاین محصول یا خدماتی ندارید، می‌توانید با داشتن شناخت کافی از سئو و انواع روش‌های پیشرفته دیجیتال مارکتینگ، یک پلتفرم فروش راه‌اندازی کرده و در آن محصولات فروشگاه‌های سنتی یا آنلاین دیگر را به مخاطبان بیشتر و گسترده‌تری برسانید. دیجی‌کالا یا اسنپ نمونه‌هایی از این نوع کسب‌وکارها هستند که با ایجاد شبکه‌های بزرگ و گسترده ارائه‌دهندگان/مشتریان به موفقیت‌های بزرگی رسیده‌اند.

راه‌اندازی یک وبسایت بزرگ و جذب تبلیغات

برای کسب درآمد و آینده سئو حتما هم لازم نیست مستقیما با فروش سر و کار داشته باشید یا برای شرکت‌ها کارشناسی و مشاوره سئو انجام دهید. کافی است یک وبسایت پربازدید مانند طرفداری، دیجی‌کالا، زومیت یا خانه سرمایه ایجاد کنید که البته برای آن، نیاز به برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری بلند مدت دارید.

اما در صورتی که در این کار موفق شوید، می‌توانید درآمد قابل توجهی از تبلیغات و قرار دادن بنرهای تبلیغاتی در وبسایت خود داشته باشید. حتی با داشتن یک وبسایت با بازدید متوسط و عضویت در شبکه‌های نمایش تبلیغات کلیکی مثل یکتانت، کلیک‌یاب، تپسل، صباویژن و برتینا با توجه به میزان بازدید از وبسایت خود درآمد کسب کنید.

جمع‌بندی؛ با گسترش نفوذ اینترنت درآمد و آینده سئو بهبود می‌یابد

در این مطلب به شکلی ساده و کلی مفهوم، انواع، راه‌ها و منابع یادگیری و انواع راه‌های درآمد از سئو معرفی شد. سئو یکی از اصلی‌ترین پایه‌های بازاریابی دیجیتال است که کسب‌وکارهای دیجیتال معتبر از طریق آن ترافیک ارگانیک خود را جذب می‌کنند.

همان‌طور که می‌دانید بازار دیجیتال مارکتینگ یکی از بازارهای پر رونق است که سیر رو به رشد و آینده مناسبی دارد. با یادگیری و تسلط روی مهارت‌های سئو یا بهینه‌سازی محتوا برای موتورهای جستجو می‌توانید در این بازار فعالیت کرده و متناسب با سرمایه‌گذاری یا اعتباری که به دست می‌آورید، در آن سهمی داشته باشید.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

مقالات مشابه