۹ ویژگی محتوای خوب و قانع‌کننده

ویژگی های محتوای خوب که باید بدانید

تولید محتوا از جمله فعالیت‌های مهم در کسب‌وکارهای آنلاین است که به‌صورت مستقیم در دیده‌شدن وب‌سایت‌ها تاثیر دارد. به همین خاطر، صاحبان مشاغل و کسب‌وکارهای اینترنتی باید با ویژگی های محتوای خوب آشنا باشند و محتوایشان را متناسب با این ویژگی‌ها ایجاد کنند.

یکی از دلایل اصلی توجه به تولید محتوای خلاقانه در سایت، تعداد زیاد مقاله‌هایی است که در وبلاگ‌ها منتشر می‌شوند. روزانه، حدود دو میلیون پست وبلاگ جدید در اینترنت منتشر می‌شود و این به‌معنای رقابت شدید برای دیده‌شدن و خوانده‌شدن محتوای شما است. بدون شک، کاربر در میان تمام این محتواها، به خواندن بهترین آن‌ها تمایل دارد.

با توجه به اهمیت موضوع، قرار است در این مقاله ۹ ویژگی محتوای قانع‌کننده و جذاب را با هم بررسی کنیم. آگاهی از این موارد و رعایت آن‌ها، کمک زیادی به بهبود کیفیت محتواهای شما می‌کند؛ پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

۱. خوانا و روان است

محتوای شما باید کاملاً خوانا و روان باشد تا کاربر برای خواندن و درک مفاهیم با مشکل مواجه نشود. در صورتی که کاربر برای رسیدن به پاسخ سؤالی وارد سایت شما شود، اما بفهمد محتوای شما خوانایی درستی ندارد، سایت را به‌سرعت ترک و وب‌سایت دیگری را برای دریافت پاسخش انتخاب می‌کند.

ممکن است محتوای شما کیفیت بالایی داشته باشد؛ اما عدم خوانایی آن باعث تصور اشتباه مخاطب می‌گردد. خیلی ساده است! زمانی که کاربر نتواند محتوا را راحت بخواند و آن را بفهمد، آن را رها می‌کند.

از آن جایی که گوگل به‌صورت مستقیم خوانایی محتوا را بررسی نمی‌کند، بسیاری از افراد تصور می‌کنند که این موضوع تاثیری در رتبه‌بندی و موفقیت سایتشان ندارد. این یک اشتباه بد است که می‌تواند عواقب بدی مثل کاهش رتبهٔ سایت را به دنبال داشته باشد.

اما گوگل این موضوع را چگونه تشخیص می‌دهد؟ ارزیابی رفتار کاربران به‌صورت غیرمستقیم این مسئله را به‌خوبی نشان می‌دهد. زمانی که کاربر به صفحهٔ شما وارد می‌شود و بعد از چند ثانیه آن را ترک‌ می‌کند، گوگل این را به‌منزلهٔ کیفیت پایین و مناسب‌نبودن محتوا برای پاسخ به نیاز وی تلقی می‌کند؛ بنابراین رتبهٔ سایت شما را در این کلیدواژه کاهش می‌دهد.

 

۲. سرگرم‌کننده و جذاب است

مهم نیست چه نوع محتوایی بنویسید؛ چراکه محتوای شما باید مخاطب را سرگرم کند. به همین خاطر، می‌توان از ویژگی ها یک محتوای آموزشی خوب علاوه بر آموزنده‌بودن، به سرگرم‌کننده‌بودن آن هم اشاره کرد. در واقع، محتوای شما نباید خشک و رسمی – مانند کتاب‌های دانشگاهی – باشد.

به‌کارگیری ایده های محتوای خلاقانه، تا حد زیادی این ویژگی را تقویت می‌کند. برای مثال، زمانی که قرار است یک مطلب آموزشی بنویسید، به‌جای توضیحات مستقیم و پیوسته که باعث خستگی کاربر می‌شوند، می‌توانید از مثال‌هایی جذاب استفاده کنید.

استفاده از داستان‌های مرتبط، سخنان افراد مشهور و شناخته‌شده و به‌کارگیری آمار و ارقام، ایده‌های دیگری برای افزایش جذابیت محتوا به‌شمار می‌آیند.

 

استفاده از نقل‌قول در پست بلاگ

 

۳. قانع‌کننده است

در اکثر موارد، کاربران برای رسیدن به پاسخ سؤالی خاص یا برطرف‌کردن نیازهایشان در اینترنت جست‌وجو می‌کنند. زمانی که این افراد وارد سایت شما می‌شوند، باید محتوایی در اختیارشان قرار گیرد که به‌خوبی پاسخ سوالشان را می‌دهد؛ زیرا یک ویژگی تولید محتوای خوب که بسیار هم اهمیت دارد، قانع‌کننده‌بودن آن است.

در صورتی که مخاطب زمان زیادی برای خواندن محتوای شما صرف کند و در نهایت هم به نتیجهٔ دلخواه نرسد، دید بدی نسبت به سایت شما پیدا می‌کند. از این رو، دفعات بعد برای جست‌وجوی هر مطلبی، به استفاده از سایت شما تمایل نخواهد داشت.

رخ‌دادن مکرر این اتفاق باعث می‌شود کاربران زیادی همین حس را نسبت به سایت شما پیدا کنند که در نهایت، به افت شدید رتبهٔ آن در کتگوری‌های مختلف ختم می‌شود.

 

۴. تعاملی است

تعاملی‌بودن و درگیرکردن کاربران از دیگر ویژگی های محتوای خوب محسوب می‌شود که باید به آن توجه داشته باشید. زمانی که شما با کاربران تعامل دارید و گفت‌وگو می‌کنید، نام سایت و برندتان در ذهن آن‌ها باقی می‌ماند و این موضوع کمک می‌کند دفعات بعد هم برای دریافت خدمات یا خرید محصولات، شما را انتخاب کنند.

در واقع، اگر با کاربران و مخاطبانتان درگیر شوید، از آن‌ها سؤال بپرسید و به سؤالاتشان پاسخ دهید، آن‌ها شما را بیشتر به یاد خواهند آورد.

انجام برخی اقدامات توسط کاربران تعاملی‌بودن سایت را نشان می‌دهد که مهمترین آن‌ها، عبارت‌اند از:

 • مدت بیشتری در سایت یا وبلاگ شما می‌مانند.
 • احساس می‌کنند با اقداماتی که انجام می‌دهند، به شما کمک می‌کنند.
 • قسمت‌های دیگر وب‌سایت را هم بررسی می‌کنند.
 • محتوای شما را از طریق شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند.
 • نظراتشان را دربارهٔ موضوعات مختلف بیان می‌کنند.
 • شما را در شبکه‌های اجتماعی هم دنبال می‌کنند و پست‌های جدیدتان را «لایک» می‌کنند.

نقش شما چیست؟ شرایطی را فراهم می‌کنید که به انجام این اقدامات منجر شوند. به‌عنوان مثال، مقاله‌ای جذاب و سرگرم‌کننده می‌نویسید که در آن از مثال‌های مختلف استفاده کرده‌اید. به‌عنوان یک نمونهٔ دیگر هم می‌توان به استفاده از اینفوگرافیک اشاره کرد که به اشتراک‌گذاری محتوا در سایر کانال‌ها منجر می‌شود.

 

استفاده از اینفوگرافیک در پست بلاگ

 

۵. بر اساس اصول سئو است

دلیل تولید محتوای خلاقانه در سایت چیست؟ در واقع، چرا این محتواها را منتشر می‌کنید؟ بدون شک، می‌خواهید کاربران از این محتوا بهره‌مند شوند و بتوانند با کمک آن مشکلاتشان را برطرف کنند یا بهتر است بگوییم می‌خواهید چیزی که کاربر به دنبال آن است را به دستش برسانید.

اما کاربران چگونه می‌توانند از محتوای باکیفیت و مفید شما بهره‌مند شوند؟ زمانی که به آن‌ دسترسی داشته باشند! در صورتی که کاربر نتواند محتوای شما را ببیند، تمام زحماتی که برای ایجاد آن کشیده‌اید، به‌ هدر خواهد رفت.

اینجاست که موضوع سئو و بهینه‌سازی وب‌سایت اهمیت پیدا می‌کند. وقتی که محتوای شما در کنار برخورداری از کیفیت بالا، بر اساس اصول سئو نوشته شده باشد، برای موتورهای جست‌وجو هم جذاب می‌شود.

در نتیجه، به رتبه‌های بالای لیست نتایج می‌رسد، مخاطبان آن را به‌سادگی می‌بینند و مطالعه می‌کنند؛ بنابراین توجه به اصول سئو به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ویژگی های محتوای خوب، هرگز نباید نادیده گرفته شود.

 

۶. ارزش ارائه می‌کند

یک محتوای خوب به مخاطبان ارزش ارائه می‌کند و به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم باعث نفع آن‌ها می‌شود. زمانی می‌توانید محتوای خود را ارزشمند بدانید که خواندن آن برای کاربران جالب باشد، نکات حیاتی و جدیدی به آن‌ها بیاموزد که برای بهبود شرایط زندگی‌شان از آن استفاده ‌کنند و به‌طور کلی، برایشان سودمند باشد.

برای مثال، فرض کنید در زمینهٔ دندان‌پزشکی، محتوا تولید می‌کنید:

 • مؤثرترین روش‌ها برای تمیز نگه‌داشتن ارتودنسی چیست؟
 • اگر در ساعات یا روزهای اولیه بعد از انجام ارتودنسی دچار درد شدیم، چکار کنیم؟
 • مراقبت‌های بعد از ارتودنسی چقدر ضرورت دارند؟

محتوایی که سؤالات فوق را به‌خوبی پاسخ بدهد، بدون شک برای کاربر مفید است و به او سود می‌رساند؛ اما می‌توانید یک ویدئو هم در دل محتوای خود بگذارید و به سؤال‌های پرتکرار پاسخ دهید یا از تصاویر مرتب با متن که کاربر را راهنمایی می‌کنند، بهره ببرید.

چنین محتوای کاملی باعث می‌شود مخاطب سایت شما را به‌عنوان یک منبع معتبر برای دستیابی به اطلاعات موردنیاز در این زمینهٔ تلقی کند. به این ترتیب، بارها و بارها مجددا به وب‌سایت شما سر می‌زند.

فراموش نکنید که شما باید چیزی متفاوت با سایر رقبا ارائه کنید. آیا رقبای شما به تمام سؤال‌های مخاطبان خود پاسخ داده‌اند؟ محتوایی ارزشمند و بهتر از آن‌ها در اختیار مخاطب بگذارید. از ارائهٔ مثال‌ و نمونه‌های واقعی غافل نشوید و سعی کنید اطلاعات به‌روز را در بهترین شکل در اختیار مخاطب قرار دهید.

 

۷. با نیاز و خواستهٔ مخاطبِ هدف هم‌خوانی دارد

پاسخ‌دادن به نیازها و خواستهٔ های مخاطبان هدف، یکی دیگر از ویژگی های تولید محتوای خوب به‌شمار می‌آید که خیلی از افراد به آن زیاد توجه نمی‌کنند. دقت داشته باشید که ما نمی‌توانیم با محتوای خود، به نیاز تمام مردم پاسخ دهیم و نباید این کار را هم انجام دهیم؛ چرا که تلاش برای جذب تمام مردم، در نهایت به عدم جذابیت محتوا برای همه منجر می‌شود.

آیا محتوایی که برای تازه‌کارها نوشته شده است، می‌تواند نیاز افراد متخصص را برآورده کند؟ آیا می‌توان با یک محتوا، نوجوانان و بزرگ‌سالان را هدف گرفت؟ برای اینکه بتوانید مخاطبان هدف را جذب کنید، باید چیزی را ارائه کنید که به درد آن‌ها بخورد.

به همین دلیل، ابتدا باید ببینید مخاطبان هدفتان چه کسانی هستند. چه کسانی واقعاً به خرید محصول یا استفاده از خدمت شما تمایل دارند. بعد از اینکه این افراد را شناسایی کردید، حالا می‌توانید محتوایی جذاب، مفید و کاربردی برای آن‌ها تولید کنید که هم نیازشان را پاسخ دهد و هم آن‌ها را به استفاده از خدمات یا خرید محصولاتتان، ترغیب کند.

 

۸. به سؤالات پاسخ می‌دهد

کاربر زمانی تصمیم می‌گیرد یک مطلب را در اینترنت جست‌وجو کند که سؤالات زیادی پیرامون آن داشته باشد و خود او نتواند به پاسخ آن‌ها برسد. به همین خاطر، یکی از ویژگی های محتوای خوب، پاسخ‌دادن به سؤالات کاربر است.

هرقدر که محتوای شما به سؤالات کامل‌تر و دقیق‌‌‌تر پاسخ دهد، کاربران با رضایت بیشتری سایت شما را ترک می‌کنند.

برای اینکه بتوانید در هر زمینه‌ای به سؤالات کاربر پاسخ دهید، لازم است از منابع معتبر و آمار و ارقام دقیق برای تولید محتوا استفاده کنید.

برای مثال، زمانی که محتوایی دربارهٔ «تاثیر ورزش در کاهش وزن» تولید می‌کنید، می‌توانید به سؤال‌های زیر پاسخ دهید:

 • چه ورزش‌های بیشترین تاثیر را در کاهش وزن دارند؟
 • چه زمانی در روز ورزش کنیم؟
 • مدت‌زمان تمرین باید چقدر باشد؟
 • در کنار ورزش‌کردن، انجام چه اقدامات دیگری الزامی است؟
 • ورزش طی چه مدت، وزن را کاهش می‌دهد؟

 

۹. به انجام عملی مشخص دعوت می‌کند

محتوای خوب علاوه بر ارائه پاسخ به سؤالات کاربران، آن‌ها را در جاهای مناسب به انجام اقدامات مشخصی دعوت می‌کند. منظور از اقدام در اینجا می‌تواند کلیک روی یک دکمه، بازدید از صفحهٔ دیگری از وب‌سایت، دنبال‌کردن در شبکه‌های اجتماعی، خرید محصول یا خدمت یا سایر موارد این‌چنینی باشد.

این ویژگی تولید محتوای خوب، هم‌زمان باعث انجام دو کار مختلف می‌شود که هر دو برای سایت شما مفید است:

 • مخاطب با خواندن محتوا، به خواستهٔ خود می‌رسد و تجربهٔ خوبی از شما و برندتان در ذهنش ایجاد می‌شود.
 • زمان باقی‌ماندن کاربر در سایت شما افزایش پیدا می‌کند، تعداد فالوورهای اکانت شما در شبکه‌های اجتماعی بیشتر می‌شود و از همه مهم‌تر، شانس بیشتری برای فروش محصول خود خواهید داشت.

 

محتوای خوب و قانع‌کننده تولید کنید!

این روزها، محتوا به یک عنصر ارزشمند در کسب‌وکارهای آنلاین تبدیل شده است که معرفی برند، انجام تبلیغات و ارتباط با کاربران بدون آن امکان‌پذیر نیست. به همین خاطر، صاحبان مشاغل و کسب‌وکارها باید با ویژگی های محتوای خوب آشنا باشند و برای ایجاد چنین محتوایی تلاش کنند.

در این مقاله، تعدادی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک محتوای مفید، کاربردی و قانع‌کننده را بیان کردیم؛ بنابراین حالا می‌توانید محتوایی تولید کنید که نیاز کاربر را به‌خوبی برطرف کند، به سؤال‌های آن‌ها پاسخ دهد و به‌طور کلی، راه‌حلی برای مشکل آن‌ها باشد.

پس از همین الان، می‌توانید تولید محتوای خوب و اصولی را برای وب‌سایت خود آغاز کنید. در صورت وجود هر گونه سؤال یا مشکل در این زمینه هم می‌توانید آن را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

 

سؤالات متداول

 • ویژگی‌های محتوای خوب چیست؟

محتوای خوب خوانا و روان، سرگرم‌کننده و جذاب، تعاملی، قانع‌کننده و بر اساس اصول سئو است که با نیاز مخاطب هم‌خوانی دارد، خلق ارزش می‌کند، به سؤالات پاسخ می‌دهد و مخاطب را به انجام عمل مشخصی دعوت می‌کند.

 • چرا باید در تولید محتوای خلاقانه در سایت به نیاز مخاطب توجه کرد؟

محتوای شما در صورتی خوانده می‌شود که مخاطبِ هدف به آن نیاز یا علاقه داشته باشد. در غیر این صورت، آن را رها می‌کند و به‌تبع آن، نه‌تنها نمی‌توانید مشتریان راغب را جذب کنید، بلکه گوگل هم رتبهٔ خوبی برای شما در نظر نمی‌گیرد.

 منابع: 

forbes | credible-content | convinceandconvert

 

 

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

مقالات مشابه