انواع سئو و ویژگی‌های هر کدام از انواع بهینه‌سازی سایت

آشنایی با انواع سئو برای همه کسانی که در در حوزهٔ دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارند یا سایتی برای کسب‌وکارشان راه‌اندازی کرده‌اند الزامی است. همان طور که می‌دانید، در دنیای امروز برای موفقیت در کسب‌وکارهای مختلف نیاز به استفاده از فضای مجازی و ظرفیت‌های آن است؛ زیرا مردم برای رفع بسیاری از نیازهای خود از این طریق اقدام می‌کنند و دیگر مانند گذشته تمایل چندانی به مراجعات حضوری و اتلاف زمان و هزینه‌شان با این کار ندارند.

اما شناخت انواع سئو  و اینکه سئو چیست به این دلیل اهمیت دارد که رقابت در فضای مجازی و اینترنت هم بسیار زیاد شده است. پس تنها ایجاد یک سایت و انتشار محتوا در آن نمی‌تواند موفقیت شما و کسب‌وکارتان را تضمین کند. بلکه باید به‌گونه‌ای عمل کنید که گوگل و کاربران متقاعد شوند در بین سایر سایت‌های فعال در این زمینه، سایت شما را انتخاب کنند. جهت این امر شما نیاز به اجرای یک سئوی مناسب بر روی سایت و محتوای آن دارید؛ زیرا هر چه سایت شما از سئوی مناسب‌تری برخوردار باشد، در رتبه‌های بالاتر لیست نتایج گوگل قرار می‌گیرد و امکان دیده‌شدنش بیش‌تر است.

بنابراین به دلیل اهمیت بالای سئو و بهینه‌سازی سایت، لازم است با انواع سئو آشنا شوید و از آن‌ها برای بهبود رتبهٔ سایت خود استفاده کنید. با توجه به این موضوع، در ادامه قصد داریم انواع مختلف سئو را توضیح داده و به تکنیک‌های مهم هر کدام بپردازیم. با ما همراه باشید تا شناخت مناسبی از روش‌های گوناگون سئو و بهینه‌سازی سایت به دست آورید و بتوانید از آن‌ها برای بهبود رتبهٔ سایت‌تان استفاده کنید.

 

انواع سئو و استراتژی‌های مختلف هر یک

به‌طور کلی می‌توان سئو را بر اساس ساختار آن و روش اجرا دسته‌بندی کرد. به‌ عبارت دیگر، سئو بر حسب ساختار کلی دارای چند حالت مختلف است و می‌توان هر یک از این حالت‌ها را هم با روش‌های گوناگونی اجرا کرد. در این قسمت ابتدا به انواع سئو بر حسب ساختار کلی آن می‌پردازیم و در ادامه روش‌های مختلف اجرا را هم بیان خواهیم کرد. 

در تقسیم‌بندی ساختاری سئو سه حالت مختلف وجود دارد که شامل:

 •  سئوی درون صفحه یا داخلی (On page SEO) 
 • سئوی خارجی (Off page SEO) 
 • سئوی فنی یا تکنیکال (Technical SEO) 

هر کدام از انواع سئو بر روی بخش خاصی از سایت شما تاثیر می‌گذارند؛ اما در کل همهٔ این‌ها باعث بهینه‌سازی سایت و کسب رتبه مناسب در لیست نتایج گوگل می‌شوند. از‌ این‌ رو هر چه بیش‌تر با این موارد آشنایی داشته باشید و بتوانید آن‌ها را بهتر پیاده‌سازی کنید، سایت‌تان در لیست گوگل رتبهٔ بهتری به دست می‌آورد و بیش‌تر توسط کاربران دیده خواهد شد. به همین دلیل، در ادامه هر کدام از انواع سئو بر اساس ساختار را برایتان آورده‌ایم و استراتژی‌های مناسبشان را هم توضیح ‌داده‌ایم. پس با ما همراه باشید.

سئو داخلی – On page seo

همان طور که از نام این نوع سئو هم مشخص است، با درون صفحه و سایت شما کار دارد. به عبارت دیگر، هرگونه اقدامی که درون سایتتان به منظور بهینه‌سازی آن برای موتورهای جستجو و کاربران انجام می‌دهید، سئو داخلی یا On page seo نامیده می‌شود. جهت بهبود سئو داخلی سایت تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که البته گوگل به صورت پیوسته آن‌ها را به‌روز می‌کند. در این بخش تعدادی از مهم‌ترین استراتژی‌های حال حاضر سئوی داخلی را توضیح می‌دهیم. در نتیجه می‌توانید با تکنیک‌های یکی از مهم‌ترین انواع سئو یعنی سئوی داخلی آشنا شوید و از آن‌ها جهت بهینه‌سازی سایت خود استفاده کنید. این استراتژی‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 

1. استفادهٔ مناسب از کلمات کلیدی

کلمهٔ کلیدی مهم‌ترین جزء در محتوای شما است و مانند قلب آن عمل می‌کند. در صورتی که قصد تولید محتوا در هر زمینه‌ای دارید، ابتدا باید مناسب‌ترین کلمه کلیدی را برای آن پیدا کنید. این کلمه کلیدی باید ارتباط مناسبی با مفهوم محتوای شما داشته باشد؛ به‌گو‌نه‌ای که هم کاربر و هم موتور جستجوگر گوگل به خوبی به سمت سایت شما هدایت شوند. هر چه کلمهٔ کلیدی انتخاب شده تناسب بیش‌تری با مفهوم محتوا داشته باشد، احتمال دیده‌شدن سایت شما هم توسط افرادی که به دنبال این موضوع هستند، بیش‌تر است.

دقت داشته باشید که کلمه کلیدی بر انواع سئو تاثیر دارد و تنها مربوط به سئو داخلی نیست. پس باید در انتخاب آن برای انواع محتوای‌ متنی،‌ گرافیکی و صوتی توجه ویژه‌ای به خرج دهید. راه‌های گوناگونی هم برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب وجود دارد. از جمله رایج‌ترین آن‌ها هم استفاده از خود گوگل یا ابزار‌هایی که به‌صورت تخصصی در این زمینه فعالیت دارند، است.

 

2. بهترین عنوان را انتخاب کنید

مهم‌ترین بخش تاثیرگذار بر سئوی محتوا بعد از کلمه کلیدی، عنوانی است که برای محتوا انتخاب می‌کنید. وجود یک عنوان مناسب می‌تواند به کاربر بگوید که قرار است با ورود به صفحهٔ شما چه چیزی را مشاهده کند. هر چه این عنوان جذاب‌تر باشد، امکان ورود کاربر به سایت هم بیش‌تر خواهد شد.

برای این که عنوان با انواع سئو متناسب بوده و بتواند تاثیر ویژه‌ای در بهینه‌سازی سایتتان داشته باشد، حتما از کلمهٔ کلیدی در آن استفاده کنید. هم‌چنین دقت داشته باشید که عنوان محتوایتان بیش‌ از حد طولانی نشود. این عنوان باید به گونه‌ای باشد که در عین ساده و کوتاه بودن، بیش‌ترین مفهوم را هم به کاربر انتقال دهد. جهت انتخاب عنوان مناسب به این فکر کنید که قرار است با این محتوا چه چیزی در اختیار کاربرتان قرار دهید.

 

3. استفاده از تصویر

از دیگر تکنیک‌های مهم سئو داخلی که باید به آن توجه داشته باشید، استفاده از تصویر متناسب با متنتان و رعایت سئو تصاویر است. طبق تحقیقات انجام شده در این حوزه، تصویرها بیش از هر نوشته دیگری مفهوم را انتقال می‌دهند. علاوه بر این، استفاده از تصویر مخاطب را ترغیب به خواندن بیش‌تر مطالب می‌کند و باعث می‌شود زمان بیشتری در سایت شما بماند. برعکس، محتواهای متنی بدون تصویر خسته‌کننده هستند و کاربر تمایل کم‌تری به مطالعه آن‌ها دارد. به همین دلیل است که انتخاب تصویر مناسب را در این بخش از مقاله انواع سئو آورده‌ایم.

البته خود تصویر هم دارای تکنیک‌هایی است که می‌تواند سئو سایت‌تان را قوی‌تر کند. این موارد شامل:

 •  حجم و اندازه تصویر 
 • تناسب آن با مفهوم محتوا 
 • انتخاب نام مناسب برای آن

می‌شوند. 

۴. داشتن استراتژی و زمان‌بندی مناسب برای تولید محتوا

نظم و ترتیب یکی از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در انواع سئو است. این موضوع در تولید و انتشار محتوا هم اهمیت ویژه‌ای دارد و گوگل به‌ شدت بر روی آن حساسیت دارد. از‌ این‌ رو، باید تلاش کنید یک استراتژی مناسب برای تولید و انتشار محتواهای سایتتان داشته باشید؛ زیرا گوگل به‌شدت هوشمند است و تمام فعالیت‌های شما را زیر نظر می‌گیرد.

در صورتی که ربات‌های گوگل متوجه نظم و ترتیب کار شما شوند، به این بخش امتیاز داده و رتبهٔ شما در لیست نتایج بهبود می‌یابد؛ بنابراین سعی کنید برنامهٔ ‌دقیقی برای انتشار محتوا داشته باشید و این کار را در فاصله‌های زمانی منظم انجام دهید. دقت کنید که نظم و ترتیب به معنی انتشار تعداد زیادی محتوا نیست؛ حتی اگر تعداد کمی محتوا دارید، آن‌ها را در فاصله‌های منظم آپلود کنید.

 

سئو فنی – Technical Seo

سئو فنی یا تکنیکال از دیگر انواع سئو از نظر ساختاری به حساب می‌آید که البته بیش‌تر افراد شناخت زیادی از آن ندارند. حتی اکثر افرادی که آشنایی ابتدایی با سئو و بهینه‌سازی سایت دارند، گمان می‌کنند انجام این اقدامات تنها به سئوی داخلی و خارجی محدود می‌شود؛ در صورتی که چنین نیست و سئو تکنیکال یا فنی هم تاثیر بسیار زیادی در بهینه‌سازی سایت‌ها دارد. همان طور که از نام این نوع سئو هم می‌توان فهمید، بیش‌تر به مسائل فنی سایت ارتباط دارد. به‌عبارت دیگر، برخلاف سایر انواع سئو، خیلی  به دنبال تاثیر بر روی کاربر نیست و بیشتر بر موتورهای جستجو و ربات‌هایشان اثر می‌گذارد. اگر چه فاکتورهای تاثیرگذار بر کاربران و موتورهای جستجو رابطه‌ای نزدیک و پیوسته با هم دارند.

به هر حال، اگر بخواهیم شما را بهتر با این نوع سئو آشنا کنیم، ابتدا باید توضیحاتی را در مورد ربات‌های خرنده ارائه دهیم. گوگل و سایر موتورهای جستجوگر برای این که سایت‌های مختلف را بررسی کرده و آن‌ها را رتبه‌بندی کنند، از ربات‌هایی به نام کراولر یا خزنده استفاده می‌کنند. این ربات‌ها با حرکت کردن یا به اصطلاح خزیدن در سایت‌های مختلف، وضعیتشان را بررسی می‌کنند. همان طور که گفتیم در میان انواع سئو، بهینه‌سازی فنی تاثیر بیشتری بیش‌تری بر این ربات‌ها دارد؛ زیرا به آن‌ها کمک می‌کند تا راحت‌تر در سایت شما حرکت کرده و آن را ایندکس کنند.

هر قدر کراولرها یا ربات‌های خزنده بهتر بتوانند در سایت شما حرکت کنند، اطلاعات بیشتری هم دریافت می‌کنند  و کیفیت محتواهایتان را به خوبی بررسی قرار می دهند.  اما برای بهینه‌سازی سایت از نظر فنی هم مانند سایر انواع سئو، یک سری استراتژی‌های مناسب وجود دارد؛ بنابراین باید از این موارد اطلاع داشته باشید و از آن‌ها در سایتتان استفاده کنید تا هر‌چه بهتر برای موتورهای جستجوگر و ربات‌هایشان بهینه شود. در ادامه تعدادی از مهم‌ترین تکیک‌های سئو فنی یا تکنیکال را بیان کرده‌ایم. این موارد به شرح ذیل می‌باشند:

 

1. کدهای سایتتان را بهینه کنید

بعضی کدهای اضافه می‌توانند سرعت سایت شما را پایین بیاورند. سرعت لود سایت یکی از مواردی‌ است که می‌تواند رو رتبه‌ٔ سایت شما تاثیر به‌سزایی داشته باشد. به همین خاطر بهینه‌سازی کدهای سایت یکی از موارد لازم و ضروری در این مبحث است. 

 

2. ایجاد نقشه سایت

از دیگر موارد بسیار تاثیرگذار و مهم در سئوی فنی می‌توان به ایجاد یک نقشه سایت (sitemap.xml) مناسب اشاره نمود. برای اینکه سایت‌تان را در کنار سایر انواع سئو از نظر فنی هم بهینه‌سازی کنید، باید یک نقشه مناسب از آن ایجاد کرده و در سرچ کنسول منتشر نمایید. این کار باعث می‌شود تا ربات‌های خزنده گوگل شناخت مناسبی از سایت شما پیدا کرده و به‌خوبی آن را بررسی نمایند.

 

3. از سرچ کنسول استفاده کنید

افرادی که به سئوی تکنیکال سایتشان اهمیت می‌دهند، حتما با سرچ کنسول و نحوه استفاده از آن ‌آشنایی دارند. سعی کنید سایتتان را به سرچ کنسول متصل کنید. به این ترتیب گوگل خود باگ‌های سئوی آن را مشخص کرده و در این قسمت قرار می‌دهد؛ بنابراین به‌راحتی می‌توانید نسبت به رفع آن‌ها اقدام کنید. پس آشنایی با سرچ کنسول یکی از راه‌های ویژه برای بهبود انواع سئو سایت به خصوص سئو فنی یا تکنیکال آن است.

 

سئو خارجی – Off page Seo

دستهٔ سوم از انواع سئو که مانند دو مورد قبل اهمیت دارد، سئو خارجی یا سئو بیرون صفحه است. این سئو از نظر ساختار دقیقا برعکس سئو داخلی بوده و به همه اقداماتی گفته می‌شود که در خارج از سایت شما انجام می‌گیرند و باعث بهبود رتبهٔ آن می‌شوند. تکنیک‌های این سئو بیشتر در حوزه جذب کاربران از طریق صفحات یا سایت‌های دیگر فعالیت دارند. به‌طور کلی، سئو خارجی به موتورهای جستجوگر و ربات‌های آن‌ها می‌فهماند که سایت شما چقدر ارزشمند است. در ادامه تعدادی از استراتژی‌های این نوع مهم از انواع سئو یعنی سئو خارجی را برایتان آورده‌ایم.

 

1. دریافت بک لینک‌های مناسب

بدون شک می‌توان این اقدام یعنی دریافت بک‌لینک از سایر سایت‌ها را مهم‌ترین استراتژی در سئو خارجی دانست. هر قدر سایت شما معتبرتر باشد و مطالب بهتری را ارائه دهد، سایت‌های بیشتری به آن استناد ‌می‌کنند. پس دریافت بک لینک‌های مناسب اعتبار شما را به گوگل نشان می‌دهد. البته توجه داشته باشید که این بک لینک‌ها هم باید از سایت‌های معتبر دریافت شوند؛ همچنین اگر موضوع سایت مبدا با شما یکسان باشد، ارزش این لینک افزایش هم پیدا می‌کند. در بسیاری از موارد استفاده از رپورتاژ یا انتشار آگهی پولی در سایت‌های دیگر برای بهینه‌سازی سئوی خارجی کارساز است.

 

2. دریافت لینک از شبکه‌های اجتماعی

این روزها کاربران زیادی در شبکه‌های اجتماعی مختلف از جمله اینستاگرام، تلگرام، واتساپ و غیره فعالیت دارند. استفاده از ظرفیت این شبکه‌ها یکی از روش‌های مناسب موجود برای بهبود سئو خارجی سایت در کنار سایر انواع سئو محسوب می‌شود. پس در صورتی که خود یا دوستانتان دارای شبکه‌های اجتماعی با تعداد کاربر بالا هستید، لینک محتواهای‌ سایتتان را از این طریق به اشتراک بگذارید. ورود کاربران از طریق این لینک‌ها به سایت شما، تا حد زیادی اعتبار آن را نزد گوگل و موتورهای جستجو افزایش می‌دهد.

 

استراتژی‌های مختلف اجرای سئو

در بخش‌های قبل انواع سئو از نظر ساختار را توضیح دادیم تا شناخت مناسبی از تکنیک‌های هر کدام به دست آورید و به‌خوبی بتوانید سایت‌تان را بهینه‌سازی کنید؛ اما همان طور که از ابتدای مطلب هم بیان کردیم، سئو از نظر نوع اجرا هم به چند دسته تقسیم می‌شود. برای اینکه بتوانید هر کدام از سئوهای داخلی، خارجی و فنی را به بهترین شکل ممکن بر روی سایت‌ اعمال کنید، باید با روش‌های مختلف اجرا هم آشنا باشید و بهترین آن‌ها را انتخاب کنید.

به طور کلی، انواع سئو از نظر استراتژی‌ِ اجرا به سه دستهٔ مهم تقسیم می‌شوند. این موارد شامل سئو کلاه سفید (White Hat Seo)، سئو کلاه سیاه (Black Hat Seo) و سئو کلاه خاکستری (Gray Hat Seo) می‌باشند. هر کدام از این استراتژی‌های اجرای سئو دارای تکنیک‌ها و روش‌هایی هستند که برای بهینه‌سازی سایت خود باید از آن‌ها مطلع باشید. در ادامه انواع سئو از نظر روش‌های اجرا و تکنیک‌های هر کدام را توضیح خواهیم داد.

سئو کلاه سفید (White Hat Seo)

بهترین استراتژی موجود برای اجرای انواع سئو با عنوان سئو کلاه سفید شناخته می‌شود؛ زیرا در این روش دقیقا به اجرای تکنیک‌ها بر اساس قوانین گوگل و موتورهای جستجوگر تمرکز می‌شود. یعنی باید سعی کنیم سایتمان را با در نظر گرفتن قوانین و ارائه محتوای با کیفیت به رتبه‌های بالا در لیست نتایج گوگل برسانیم. سئو کلاه سفید برای به ثمر رسیدن، نیاز به زمان بیش‌تری دارد ولی از دوام و ارزش بالاتری هم برخوردار است. به همین دلیل، بیش‌تر سایت‌های معتبر در میان انواع سئو، بهینه‌سازی با روش کلاه سفید را انتخاب می‌کنند. در ادامه تعدادی از تکنیک‌های سئو کلاه سفید را برایتان آورده‌ایم:

 

 •       تولید محتوای مناسب،‌ باکیفیت و مرتبط که بتواند نیاز مخاطب را به ‌خوبی برطرف نماید.
 •       استفاده از لینک‌های باارزش که از سایت‌های معتبر دریافت می‌‌شوند و تبلیغ محتوا و سایت در شبکه‌های اجتماعی
 •       به‌کارگیری تکنیک‌های انواع سئو با روش‌های صحیح آن مانند استفاده از کلمات کلیدی مناسب
 •       داشتن استراتژی مناسب برای تولید و انتشار محتوا

 

سئو کلاه سیاه (Black Hat Seo)

این روش اجرای سئو دقیقا در نقطه مقابل سئو کلاه سفید قرار می‌گیرد؛ زیرا سئو کلاه سیاه سعی دارد سایت را با انجام تکنیک‌هایی مخالف قوانین و چارچوب‌های گوگل و موتورهای جستجو به رتبه‌های بالا برساند. استفاده از این روش نسبت به سایر انواع سئو شما را زودتر به نتیجه دلخواه رسانده و هزینهٔ کم‌تری هم دارد؛ اما این نتیجه اصلا پایدار نیست و ریسک بالایی برای سایت شما ایجاد می‌کند. به همین دلیل گوگل در صورتی که متوجه این موضوع شود، سایت شما را جریمه می‌کند و ممکن است برای همیشه آن را حذف کند؛ بنابراین، سایت‌های بزرگ و مهم هرگز از این نوع سئو استفاده نمی‌‌کنند. تعدادی از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه شامل موارد زیر می‌باشند:

 

 •       استفادهٔ نادرست و بی‌رویه از کلمات کلیدی
 •       انتشار محتوای کپی از سایر سایت‌ها و منابع دیگر
 •       پنهان کردن کلمات کلیدی و بخش‌هایی از متن
 •       خرید لینک‌های تقلبی و لینک‌های ورودی از سایت‌های نامعتبر و نامربوط
 •       ایجاد کدهای کثیف در ساختار سایت

 

سئو کلاه خاکستری (Gray Hat Seo)

از دیگر روش‌هایی که برای اجرای انواع سئو کاربرد دارد، سئو کلاه خاکستری است. اکنون که با سئوهای کلاه سفید و کلاه سیاه آشنا شده‌اید، به احتمال زیاد می‌توانید تکنیک‌های مورد استفاده در این نوع استراتژیِ اجرای سئو را هم حدس بزنید. این روش تقریبا بین سئو کلاه سفید و کلاه سیاه قرار می‌گیرد. اگر بخواهیم ساده‌تر توضیح دهیم، می‌توانیم بگوییم: سئو کلاه خاکستری تکنیک‌هایی را ارائه می‌دهد که در چارچوب‌ها و قوانین گوگل نیست؛ اما هیچ اشاره‌ای هم به ممنوعیت استفاده از آن‌ها نشده است. پس سئو خاکستری از جنبه‌های گوناگون مانند ریسک، سرعت رسیدن به رتبهٔ مناسب و اعتبار در بین سایر انواع سئو قرار می‌گیرد. برخی از تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری به شرح زیر می‌باشند:

 

 •       استفاده از محتواهایی که قبلا استفاده شده با انجام مقداری تغییرات
 •       پرداخت هزینه برای دریافت کامنت و بازدید از سایت
 •       ایجاد لینک‌های ورودی از شبکه‌های اجتماعی فیک
 •       تبادل لینک با سایت‌های مختلف
 •      خرید رپورتاژ آگهی دارای لینک برای سایت

 

جمع بندی

برای اینکه بتوانید سایتتان را به رتبه‌های بالا در لیست نتایج گوگل برسانید و مطالبتان بیشتر دیده شوند، باید با انواع سئو و روش اجرای آن‌‌ها آشنایی داشته باشید؛ زیرا اعمال سئوی مناسب باعث بهینه‌شدن سایت برای کاربران و موتورهای جستجوگر می‌شوند. به‌طور کلی می‌توان سئو را بر اساس ساختار و روش اجرای آن به چند گروه مختلف تقسیم‌بندی کرد. انواع سئو بر اساس ساختار شامل سئو داخلی یا درون صفحه، سئوی خارجی یا بیرون از صفحه و سئوی فنی یا تکنیکال می‌شوند. در این مطلب هر کدام از این موارد و استراتژی‌هایشان را به‌صورت کامل توضیح داده‌ایم. علاوه بر این، سئو بر اساس روش اجرا هم در چند دستهٔ مختلف قرار می‌گیرد که شامل سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری می‌شوند. انواع سئو بر اساس استراتژی اجرا و تکنیک‌های هر روش را هم بیان کرده‌ایم تا به‌خوبی بتوانید از آن‌ها برای بهینه‌سازی سایتتان استفاده کنید.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

مقالات مشابه