محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) چیست و چه اهمیتی دارد؟

آیا اسم محتوای UGC تا به‌حال به گوشتان خورده است؟ UGC مخفف کلمهٔ User-generated content است که در فارسی با نام «محتوای تولید شده توسط کاربر» شناخته می‌شود. این عبارت به محتواهایی اشاره می‌کند که توسط کاربران و مشتریان یک برند تهیه و منتشر می‌شوند.

از زیبایی‌های UGC می‌توان به این موضوع اشاره کرد که کاربران انتظار ندارند پولی بابت آن دریافت کنند. با این حال، ممکن است محتوای کاربران به مذاق صاحبان کسب‌وکارها خوش نیاید؛ ولی نباید از چنین محتوایی هم فرار کرد. بازخوردهای منفی فرصتی عالی برای نشان دادن مسئولیت و تعهد به سایر مخاطبان و حتی مشتریان فعلی است.

ما در این مقاله سعی می‌کنیم زیروبَم محتوای تولید شده توسط کاربر را با شما در میان بگذاریم. در ادامه با آکادمی نووا همراه شوید تا ببینید چرا به چنین محتوایی نیاز دارید.

منظور از محتوای UGC چیست؟

محتوای UGC به محتواهایی گفته می‌شود که مشتریان فعلی کسب‌وکار آن‌ها را در کانال‌های مختلف مانند شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند. نمی‌توان شکل مشخصی برای محتوای تولید شده توسط کاربر در نظر گرفت؛ زیرا کاربران محتواهای خود را در اشکال متنوعی مانند عکس، ویدیو، پست بلاگ، پادکست یا حتی یک نظر ساده ارائه می‌کنند.

اغلب مردم سعی می‌کنند میزان رضایتشان از محصول، خدمت یا خود برند را با سایر دوستان و آشنایان خود در کانال‌های مختلف در میان بگذارند. به محتواهای آن‌ها می‌توان به چشم تبلیغات برای برند نگاه کرد؛ زیرا سندی محکم و قابل‌قبول برای سایر افراد به حساب می‌آید. خاصه مشتریان بالقوه‌ای که تنها چند قدم با خریدن محصول فاصله دارند.

شما می‌توانید از مشتریان، مشتریان وفادار و همچنین کارمندان خود بخواهید تا محتواهایشان را در کانال‌های مختلف توزیع کنند. مشتری می‌تواند تجربهٔ اول خود را با سایر افراد در میان بگذارد، مشتریان وفادار با محتواهایشان می‌توانند اطرافیان خود را به‌سمت شما هدایت کنند و کارمندان هم داستان پنهان پشت برند را به مردم نشان می‌دهند.

کوکا کولا به تمام برندها ثابت کرد که نباید از محتواهای UGC غافل شد. استقبال مردم از بطری‌های کوکا کولا با نام خودشان بی‌نظیر بود و در مدت‌زمان کوتاهی نام این برند در سراسر جهان پیچید. در بخش بعدی، با جزئیات بیشتری به شما نشان می‌دهیم که چرا باید به این نوع محتوا بیش از پیش توجه کنید.

کمپین محتوای UGC کوکا کولا

اهمیت محتوای تولید شده توسط کاربر

جان دوئر (سرمایه‌گذار و سرمایه‌دار خطرپذیر آمریکایی) معتقد است که موج بعدی وب، محتوای تولید شده توسط کاربر خواهد بود. بد نیست بدانید که اغلب افراد هنگام تصمیم‌گیری دربارهٔ خریدن یک محصول یا استفاده از یک خدمت بیش از هر چیزی به نظر سایر افراد توجه می‌کنند. حال دیگر شما می‌توانید گفتهٔ جان دوئر را راحت‌تر درک کنید.

چرا کسب‌وکارها امروزه تلاش می‌کنند مشتریان خود را به تولید محتوا ترغیب کنند؟ از مهم‌ترین مزایای این نوع محتوا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

محتوای تولید شده توسط کاربر، مشتری را در مرکز توجه قرار می‌دهد

تعداد کسب‌وکارهای مشتری‌محور امروزه در حال افزایش است؛ زیرا کسب‌وکارها برای بقا باید خودشان را با عادت‌های مخاطبان و نیازهای در حال تغییر آن‌ها مدام وفق دهند. اگر برندها به مشتریان خود توجه نکنند یا پاسخ ندهند، آن‌ها به‌سادگی دست به دامن دیگر برندها می‌شوند.

شما دیگر نمی‌توانید در این دنیای پرشتاب و دیجیتالی مشتری خود را به‌راحتی حفظ کنید. کوچک‌ترین اشتباه می‌تواند به فاجعه‌ای بزرگ تبدیل شود. محتواهای UGC به شما اجازه می‌دهند تا مشتریان خود را در مرکز توجه قرار دهید و مانند پروانه دور آن‌ها بگردید.

مردم به حرف فردی از جنس خودشان اعتماد می‌کنند

آمارها و شواهد حاکی از آن است که محتوای UGC بیش از محتوای خود برند دیده می‌شود؛ زیرا مشتریان شما قبل از خرید سعی می‌کنند نظرات سایر افراد را بررسی کنند. طبق آخرین آمار و ارقام منتشر شده، ۹۲ درصد از مردم به توصیه و نظر فرد دیگری اعتماد می‌کنند؛ بنابراین به این نوع محتوا به چشم تبلیغی شفاهی و معتبر برای اعتمادسازی و جذب مشتریان بالقوه نگاه کنید.

این بدان معنا نیست که آستین‌های خود را بالا بزنید و محتوایی از زبان مشتریانتان بنویسید. تحت هیچ شرایطی به‌سمت جعل نظرات و تجربه‌های مشتریان خود نروید؛ زیرا چنین حرکتی آسیب جدی به اعتبار برند شما وارد می‌کند.

محتواهای UGC به افزایش وفاداری مشتریان منجر می‌شود

UGC فرصتی منحصربه‌فرد برای مشتریان است تا به‌جای تماشاگر بودن، در رشد برندهای مورد علاقهٔ خود سهیم باشند. کسب‌وکارها باید قدر این نعمت را بدانند و از مشارکت آن‌ها استقبال کنند. توجه شما به مشتریان فعلی باعث می‌شود آن‌ها را به مشتریان وفاداری تبدیل کنید که به برندتان در هر مکان و زمانی اشاره می‌کنند.

به عبارت دیگر، محتواهایی را که مشتریانتان منتشر کرده‌اند، پلی ارتباطی میان خودتان و آن‌ها در نظر بگیرید؛ شما نباید با دست خودتان این پل را نابود کنید.

از طرفی، محتواهای UGC مشتریان شما را دور هم جمع می‌کند؛ بنابراین شما می‌توانید با کمک آن‌ها خانواده‌ای بزرگ از مشتریان راضی و وفادار خود تشکیل دهید. آیا تا به‌حال با «ما اپلی‌ها»، «ما اندرویدی‌ها» یا «ما توییتری‌ها» مواجه نشده‌اید؟ فراموش نکنید که مردم به عضو بودن در یک گروه بزرگ علاقه دارند.

اعضای خانواده شما تلاش می‌کنند تا در تصمیم سایر افراد تاثیر بگذارند و آن‌ها را دعوت می‌کنند تا به خانوادهٔ بزرگشان بپیوندند. این یکی از آن چیزهای ارزشمندی است که شما با ترغیب مشتریانتان به تولید محتوا به‌ دست می‌آورید.

UGC نرخ تبدیل را افزایش می‌دهد و روی تصمیم خرید افراد تاثیر می‌گذارد

بدیهی است که نرخ تبدیل با محتوای تولید شده توسط کاربر افزایش پیدا می‌کند؛ زیرا مشتری بالقوه به محتوایی که مشتری فعلی شما منتشر کرده است، اعتماد می‌کند. فردی را در نظر بگیرید که چند قدم تا انتهای سفر خرید خود فاصله دارد؛ ولی هنوز هم نتوانسته به حرف شما اعتماد کند. در چنین شرایطی، گزینه‌ای بهتر از محتوای مشتریان فعلی سراغ دارید؟

اغلب افراد سعی می‌کنند فردی را دنبال کنند که به او علاقه دارند. به همین خاطر، توصیه چنین فردی را با جان‌ودل می‌پذیرند و بدون هیچ شک و تردیدی سفر خود را کامل می‌کنند.

از طرفی، وقتی تعداد زیادی از افراد دربارهٔ شما و محصولتان در شبکه‌های اجتماعی صحبت کنند، سایر افراد وسوسه می‌شوند. آن‌ها تلاش می‌کنند همان چیزی را تجربه کنند که مشتریان فعلی شما با شوق و ذوق دربارهٔ آن صحبت می‌کنند؛ ممکن است حتی به آن هم نیاز نداشته باشند.

شما همچنین می‌توانید از محتواهای مشتریان فعلی خود در جایی به‌‌غیر از شبکه‌های اجتماعی مانند صفحهٔ فرود کمپینتان بهره ببرید. شما در واقع شرایطی را فراهم می‌کنید تا مشتری احتمالی متوجه شود که مشتریان قبلی محصول یا خدمتتان را تایید می‌کنند.

محتوای UGC بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از اینفلوئنسر مارکتینگ است

کسی نمی‌تواند مزایا و اثربخشی اینفلوئنسر مارکتینگ را منکر شود؛ ولی همکاری با اینفلوئنسرها می‌تواند هزینهٔ زیادی روی دست کسب‌وکارها بگذارد. درخواست از مشتریان فعلی و به‌کارگیری آن‌ها چقدر هزینه دارد؟ در بیشتر موارد، شما هیچ هزینه‌ای برای UGC نمی‌کنید!

شما همچنین برای استخدام مشتریان فعلی خود نیازی به همکاری با آژانس‌های تبلیغاتی ندارید. در واقع، محتواهای UGC شما را از هزینه‌های سرسام‌آور تبلیغات بی‌نیاز می‌کنند.

حال که دیگر می‌دانید محتواهای UGC چیست و چرا به آن‌ها نیاز دارید، وقت آن شده است که به بررسی مدل‌های مختلف UGC بپردازیم.

انواع محتوای UGC

شما می‌توانید با هدف افزایش آگاهی از برند و فروش روی ۳ نوع محتوای UGC تمرکز کنید:

  • بصری (تصویر یا ویدیو)
  • تستیمونیال (شهادت مشتری)
  • نقد و بررسی

بیایید با یکدیگر نگاهی به این سه نوع محتوا بیندازیم تا ببینیم چه کمکی به شما می‌کنند.

۱. محتوای UGC بصری

محتواهای بصری رایج‌ترین و جذاب‌ترین محتوای تولید شده توسط کاربر به حساب می‌آیند. به‌عنوان مثال، شما می‌توانید از مشتریان فعلی خود بخواهید در قالب یک ویدیو توضیح دهند که محصول یا خدمتتان چه کمکی به آن‌ها کرده است.

هر عکس یا ویدیویی که کاربر از محصول یا خدمت کسب‌وکاری در کانال‌های مختلف منتشر می‌کند، UGC بصری به حساب می‌آید. برای مثال، عکسی که از غذای خود در رستوران محبوبتان منتشر می‌کنید، یک نوع محتوای بصری تولید شده توسط کاربر به شمار می‌آید.

شما می‌توانید محتواهای بصری مشتریان خود را در شبکه‌های اجتماعی یا بلاگ‌های آن‌ها رصد و جمع‌آوری کنید. سپس از آن‌ها در صفحهٔ محصول یا خدمت خود استفاده کنید تا سایر افراد را به‌‌سمت خرید هدایت کنید.

محتوای تولید شده توسط کاربر برای رستوران رفتاری

تستیمونیال (شهادت مشتری)

مشتری پس از خرید می‌تواند نظر خود را با شما در میان بگذارد. شما هم می‌توانید از این نظر برای ترغیب سایر افراد بهره ببرید. به‌عنوان مثال، شرکت‌کنندگان در یک دورهٔ آنلاین می‌توانند تجربهٔ خود و همچنین چیزی را که در این دوره به دست آورده‌اند، در صفحهٔ فرود دوره ثبت کنند. این نظر باعث می‌شود تا برگزارکنندگان دوره در آینده بتوانند نظر و توجه مشتریان بالقوه را  راحت‌تر جلب کنند.

شما همچنین می‌توانید شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر را رصد کنید تا بتوانید نظرات مشتریانتان را شناسایی کنید. این نظرات به شما کمک می‌کنند که نه‌تنها نقاط ضعف خود را شناسایی کنید، بلکه سایر افراد را هم قانع کنید که شما محصول یا خدمتی ارزشمند ارائه می‌کنید.

نظرات شرکت‌کنندگان دورهٔ دیجیتال مارکتینگ دانشکار

نقد و بررسی

طبق نتایج تحقیقات انجام شده، ۷۲ درصد از افراد نظر مشتریان قبلی و امتیازها را قبل از اینکه محصول یا خدمتی را انتخاب کنند، بررسی می‌کنند. نقد و بررسی مشتری فعلی به شما اجازه می‌دهد تا کیفیت محصول خود را تضمین کنید.

بهتر است که نظرات مشتریان را در همان صفحهٔ محصول یا خدمت و نزدیک به دکمهٔ خرید ارائه کنید. شما در حقیقت باید نظرات را به دست فردی برسانید که در انتهای قیف است. او می‌تواند با خواندن این نظرات اطلاعات کافی را کسب کند و برای خرید آماده شود.

نظرات سایت تیمچه

شما نباید از این سه نوع محتوا غافل شوید؛ آن‌ها در کنار هم به شما کمک می‌کنند تا تعداد بیشتری از مخاطبان هدفتان را در کانال‌های مختلف هدف بگیرید. از طرفی، نام شما در اقصی‌نقاط دنیای آنلاین طنین‌انداز می‌شود.

نمونه‌هایی از محتواهای UGC ایرانی

کسب‌وکارهای ایرانی امروزه سعی می‌کنند مشتریان و مخاطبان خود را به‌ طرق مختلف به تولید محتوا ترغیب کنند. برای شروع می‌توانید نمونه‌هایی از محتواهای UGC ایرانی را بررسی کنید تا بدانید چگونه از مزایای این نوع محتوا بهره ببرید.

دیجی‌کالا

دیجی‌کالا را می‌توان الگوی بسیاری از کسب‌وکارهای آنلاین دانست. بسیاری از صاحبان کسب‌وکار سعی می‌کنند تا در مسیری گام بردارند که دیجی‌کالا پیش از این طی کرده است؛ ولی چه چیزی دیجی‌کالا را به برندی معتبر و قابل‌اعتماد تبدیل کرد؟ محتوای تولید شده توسط کاربر یکی از قطعه‌های مهم پازل موفقیت دیجی‌کالا است. محتوایی که در بخش نظرات هر محصول خودنمایی می‌کند و مدتی است پای تصاویر هم به این بخش باز شده است.

نظرات سایت دیجی‌کالا

دیجی‌کالا همچنین در اغلب کمپین‌های خود سعی می‌کند تا کاربر خود را به‌ سمت تولید محتوا سوق دهد. برای مثال، اطلاعات جذابی مانند مدت‌زمانی که با دیجی‌کالا بوده‌اند، چقدر خرید کرده‌اند و چه مقدار تخفیف گرفته‌اند را در آخرین کمپین خود با مشتریانش در میان گذاشت. همین حرکت کوچک باعث شد که مشتریان دیجی‌کالا برای چند روز شبکه‌های اجتماعی را در دست خود بگیرند.

کمپین دیجی‌کالا

دیوار

کسب‌وکارهای مختلف ایرانی با برگزاری مسابقه‌های مختلف در اینستاگرام، ویرگول یا سایر پلتفرم‌های اجتماعی سعی کرده‌اند تا از مزایای محتوای تولید شده توسط کاربر بهره ببرند. از آخرین نمونه‌ها می‌توان به کمپین دیوار در ویرگول اشاره کرد. دیوار به مناسبت نهمین تولد خود از مخاطبانش خواست که از دیوار بگویند!

کمپین دیوار در ویرگول

«از دیوار بگو» با استقبال خوبی از طرف مخاطبان مواجه شد و دیوار حجم زیادی از خاطره‌های کاربران خود را در مدت‌کوتاهی به دست آورد. تجربه‌هایی که هر کدام به نقطهٔ شروعی برای سایر افراد تبدیل شدند و این‌گونه بود که خون تازه‌ای در رگ‌های این برند تزریق شد.

متمم

سایت متمم یکی دیگر از وب‌سایت‌هایی است که روی محتوای تولید شده توسط کاربر حساب ویژه باز کرده است. به‌عنوان مثال، آن‌ها تمرینی یا سوالی در هر کدام از دوره‌های خود مطرح می‌کنند و نظر مخاطبان خود را جویا می‌شوند. تعداد زیادی از افراد نظراتشان را با حوصلهٔ فراوان با آن‌ها در میان می‌گذارند. همکاری کاربران با متمم ثمرهٔ سال‌ها اعتمادسازی و فعالیت مداوم است.

نظرات سایت متمم

متمم همچنین از کاربرهای خود خواسته است که به آن‌ها بگوید چه چیزی را در دوره‌ها تجربه کرده‌اند و آن را برای سایر افراد شرح دهند. این همان محتوایی است که مشتری بالقوه را به‌سمت خرید دوره سوق می‌‌دهد؛ زیرا مطمئن می‌شود متمم برای او کم نخواهد گذاشت.

توصیه‌های متممی

آکادمی نووا

ما هم در آکادمی نووا سعی کرده‌ایم که در بخش‌های مختلف از محتوای UGC بهره ببریم. برای مثال، اگر به صفحهٔ «دورهٔ تئوری تا تجربهٔ دیجیتال مارکتینگ» مراجعه کنید، با نظرات عزیزانی که در دوره‌های قبلی شرکت‌کرده‌اند، مواجه می‌شوید. ما از شرکت‌کنندگان دوره‌های قبلی می‌خواهیم تا نظر و تجربهٔ خود را صادقانه با ما در میان بگذارند تا متقاضیان این دوره بدانند چه چیزی در انتظارشان است.

نظرات شرکت‌کنندگان دوره‌های آکادمی نووا

برندهای شخصی

البته مهم نیست که شما صاحب کسب‌وکارید یا دوست دارید برند شخصی خود را بسازید؛ زیرا محتوای تولید شده توسط کاربر به شما کمک می‌کند تا به هدفتان برسید.

به‌عنوان مثال، ندا عروضی (مدیر تیم دیجیتال مارکتینگ یکتانت) از مخاطبان خود در هفتهٔ آخر اسفند خواسته است تا بزرگ‌ترین درسی را که از سال ۱۴۰۰ گرفته‌‌اند، با او در میان بگذارند. او دو جایزهٔ ۵۰۰ هزار تومانی هم برای ترغیب مخاطبانش در نظر گرفته است.

مسابقهٔ اینستاگرامی برای ترغیب مخاطب به تولید محتوا

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا همیشه باید جایزه‌ای برای مخاطبان خود در نظر بگیریم؟ خیر! برای مثال، سارا کامجو (روان‌درمانگر تحلیلی) از مخاطبانش یک سوال ساده در استوری اینستاگرام  پرسیده است. او برای اینکه مخاطبانش را به مشارکت بیشتر تشویق کند، چند استوری اول را همراه با یک نظرسنجی منتشر کرده است.

نتیجه‌ٔ این مشارکت را در استوری‌های بعدی مشاهده می‌کنید که تعداد زیادی از افراد به سوال خانم کامجو پاسخ داده‌اند. به همین خاطر است که ما به شما می‌گوییم قدرت محتوای تولید شده توسط کاربر را دست‌کم نگیرید.

محتوای تولید شده توسط کاربر در اینستاگرام

کسب‌وکارها امروزه بیش از هر زمانی به محتوای UGC نیاز دارند

برندها می‌توانند با مشتریان خود مدام در تماس باشند. این بدان معنا است که نام آن‌ها همیشه در ذهن مشتریانشان باقی می‌ماند. قدرت محتوای UGC به‌راحتی قابل مشاهده است و در سال‌های آینده بدون شک بیش از پیش شاهد مواردی خواهیم بود که برندها از قدرت مشتریان خود برای رسیدن به اهدافشان بهره ببرند.

ما در این یادداشت سعی کردیم شما را با محتوای تولید شده توسط کاربر و انواع و مزایای آن آشنا کنیم. آیا چیزی از قلم افتاده است؟ سوال‌های خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 

منابع:

Stackla | TINT | Hootsuite

 

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
رضا سپه‌وندی
رضا سپه‌وندی
نه تنها به نوشتن بلکه به خواندن، شنیدن و دیدن هم علاقه دارم؛ معتقدم که انسان باید تشنه یادگیری باشد.

مقالات مشابه