محتوای یونیک چیست و چگونه تولید می‌شود؟

محتوای یونیک چیست و چگونه تولید می‌شود؟

در سال 1996 بیل گیتس جمله‌ی معروف «محتوا پادشاه است» را بیان کرد. اهمیت محتوا در کسب‌وکارها و به خصوص کسب‌وکارهای آنلاین روز به روز در حال افزایش است. فضای بازاریابی محتوایی نیز هر روز در حال رقابتی‌تر شدن است و برای این که بتوانیم از رقبای خود پیشی بگیریم باید به دنبال محتوای یونیک باشیم. در واقع یونیک بودن محتوا همانند تاجی بر سر آن است که آن را متمایز و موفق می‌کند. آنچه در ادامه این مقاله می‌خوانیم:

 • محتوای یونیک چیست؟
 • محتوای یونیک در برابر محتوای کپی
 • محتوای یونیک و سئو
 • محتوای یونیک و سوشال مدیا (شبکه‌های اجتماعی)
 • ترفندهای نوشتن محتوای یونیک

محتوای یونیک (unique) چیست؟

محتوای یونیک محتوایی است که به طور کامل نسبت به تمام محتواهای موجود در فضای وب متفاوت است. البته این بدان معنا نیست که برای محتوای یونیک حتما باید در مورد موضوعی صحبت کنید که هیچکس صحبت نکرده‌است. بلکه ممکن است موضوع حتی کاملا تکراری باشد ولی ایده و نظر شما در خصوص آن کاملا متمایز و جدید باشد، به نحوی که خوانندگان را جذب و درگیر محتوا کند. با توجه به این همه شلوغی و سر و صدا در پلتفرم‌های دیجیتال، شاید بتوان گفت تولید محتوای یونیک یکی از موثرترین روش‌ها برای بیشتر دیده‌شدن است.

چرا تولید محتوای یونیک اهمیت دارد؟

محتوای یونیک به دو دلیل اهمیت دارد. اولا برای مشتریان بالقوهء شما مهم است و در افزایش فروش شما موثر. ثانیا برای موتور جست‌و‌جوی گوگل ارزشمند تلقی می‌شود و در سئوی وبسایت شما اثر مثبت دارد. طبیعتا هر چیزی که باعث خوشحالی و بهبود تجربۀ مشتریان و کاربران شما شود، باعث خوشحالی گوگل خواهد شد. زیرا گوگل به دنبال نمایش مناسب‌ترین محتوا برای کاربرانی است که از آن استفاده می‌کنند.

خودتان را به جای مشتری کسب‌وکارتان قرار دهید، وقتی به دنبال خرید محصولی هستید و در گوگل آن را سرچ می‌کنید، اگر به راحتی و سرعت آن را پیدا کنید خوشحال می‌شوید.
اما گاهی مشتریان شما ممکن است بعد از جست‌وجوی مطلبی سردرگم شوند. مثلا فرض کنید مدل خاصی از گوشواره مد نظر مشتریان شما برای خرید باشد، با جست‌وجوی آن احتمالا حجم زیادی از نتایج مربوط به انواع گوشواره‌ها و سایر بدلیجات بی‌ربط به آن، نمایش داده‌خواهدشد. در چنین شرایطی اگر شما برای همان مدل خاص از گوشواره یک صفحه فرود مجزا در وبسایت خود درست کرده‌باشید و تمام جزییات و عکس‌ها و مدل‌های آن را معرفی کرده‌باشید، به مرجع اصلی کاربرانی تبدیل خواهیدشد که به دنبال این محصولات هستند. صفحه فرود شما می‌تواند خلاقانه، جذاب، و پر از اطلاعات باشد. حتی شاید در آن به کاربران اجازه دهید محصول انتخابی خود را تا حد زیادی شخصی‌سازی کنند. هرچه بیشتر قابلیت‌های شخصی‌سازی سرگرم‌کننده و جذاب داشته باشد، بهتر است.

اهمیت محتوای یونیک از نظر سئو

موتور جست‌وجوی گوگل به دنبال یافتن بهترین نتایج برای کاربرانی است که در آن به جست‌و‌جو می‌پردازند. نتایجی که بعد از سرچ هر کاربر در گوگل به آن‌ها نمایش داده‌می‌شود، دارای حداقل ویژگی‌های زیر است:

 • مرتبط به کلیدواژه جست‌وجو شده‌است.
 • ابتدا محتواهای یونیک و سپس سایر محتواها نمایش داده‌می‌شود.
 • ابتدا محتواهای با کیفیت‌تر به کاربران نمایش داده‌می‌شود.
 • این اطلاعات با بیشترین سرعت ممکن، به کاربران نمایش داده‌می‌شود.

گوگل ترجیح می‌دهد ابتدا محتوای یونیک را به کاربران نمایش دهد زیرا محتوای یونیک، متمایز و با ارزشمندتر از سایر محتوای موجود در فضای وب است. این موضوع نمایانگر عملکرد گوگل نیز هست. به این معنی که با نمایش محتوای یونیک و باکیفیت به کاربران، ارزش خود گوگل در نمایش نتایج به رخ کاربران کشیده می‌شود. بر عکس محتوای یونیک، محتواهای تکراری و کپی‌شده، ارزش پایین‌تری دارند و اگر کاربران در نتایج جست‌وجوهای خود مدام به محتواهای تکراری برخورد کنند، ناراحت خواهندشد. باور عمومی این است که محتوای کپی، باعث می‌شود وبسایت نمایش‌دهنده‌ی آن توسط موتور جست‌و‌جوی گوگل جریمه شود و رتبه پایین‌تری را در صفحه‌ی نتایج به دست آورد.

به یاد داشته‌باشید که محتوای یونیک فقط منحصر به متن نیست. تصاویر نیز اهمیت ویژه‌ای دارند و ترجیحا نباید تکراری باشند. سعی کنید تصاویر و ویدئوهایی که استفاده می‌کنید نیز یونیک باشند و این موضوع در سئو تصاویر هم اثر مثبتی دارد.

 

محتوای یونیک در برابر محتوای تکراری

عبارتی که در برابر محتوای یونیک قرار می‌گیرد محتوای تکراری (duplicate content) است. این نوع از محتواها عموما کپی‌شده از وبسایت دیگری هستند و بنابراین می‌توان آنها را در جای دیگری از فضای وب نیز پیدا کرد. معمولا محتواهای تکراری را می‌توان در قسمتی که توضیحات یک محصول وجود دارد به وفور پیدا کرد زیرا ممکن است برای فروش یک محصول وبسایت‌های مختلفی وجود داشته باشد که همگی توضیحات یکسانی در خصوص ویژگی‌های یک محصول ارائه دهند. اما این نوع از محتوا را می‌توان در سایر بخش‌های یک وبسایت نظیر وبلاگ نیز به وفور پیدا کرد.

زمانی که در یک وبلاگ از محتوای کپی‌شده استفاده شود، الگوریتم‌های هوشمند گوگل متوجه آن می‌شوند و بلافاصله در رنکینگ محتوا در صفحه نتایج جست‌وجو برای کاربران، محتواهای تکراری رتبۀ پایین‌تری خواهندگرفت و ممکن است کل وبسایت نیز توسط گوگل جریمه شود و تاثیر منفی بر سئوی آن به وجود آید. حتی گوگل در برخورد با محتواهای مشابه، قابلیت تشخیص این موضوع را دارد که محتوای اصلی و اصیل توسط کدام وبسایت منتشر شده‌است. به صورت کلی توصیه می‌شود که نویسندگان محتوا از تکراری شدن محتوا جلوگیری کنند.

آمار محتوای تکراری در فضای وب

محتوای یونیک و سوشال مدیا

بیش از 70% از مصرف کنندگان یک کالا یا خدمت، که حس خوبی در برخورد با صفحات سوشال مدیای برند مربوط داشته‌اند، آن را به دوستان و خانواده معرفی می‌کنند. همچنین مجموعا بیش از 50% مصرف کنندگان، از شبکه‌های اجتماعی برای جست‌وجوی محصولات و خدمات استفاده می‌کنند. این اعداد نشان می‌دهند که نقش سوشال مدیا برای شرکت‌ها چقدر کلیدی و بااهمیت است. اما محتوای دوپلیکیت و کپی‌شده در سوشال مدیا عموما مشمول جریمه (آن‌طور که در موتورهای جست‌وجو وجود دارد) نمی‌شود. طبیعت سوشال مدیا برای وایرال شدن مطالب جذاب طراحی شده‌است. بنابراین ممکن است عده‌ی زیادی یک محتوا را منتشر کرده و به اشتراک بگذارند. با این حال بهتر است، شرکت‌ها محتوای یونیک خود را منتشر کنند و به نحوی آن را با خلاقیت ترکیب کنند که در فضای شبکه‌های اجتماعی به طور چشمگیری پخش شود. محتوای کپی در شبکه‌های اجتماعی به برند یک شرکت می‌تواند ضربه بزند.

ترفندهای نوشتن محتوای یونیک

حالا که با محتوای یونیک و اهمیت آن آشنا شدید، وقت آن است که ترفندهایی برای رسیدن به محتوای یونیک برای کسب‌وکار خود بیاموزید. در ادامه صفر تا صد محتوای یونیک را با همدیگر مرور خواهیم کرد.

۱. عنوان‌های قدرتمند ایجاد کنید.

80% بازدیدکنندگان شما هدلاین‌ها و عناوین اصلی شما را می‌بینند. اما تنها 20% از آنها باقی متن را می‌خوانند. بنابراین یک عنوان که به چشم بیاید، می‌تواند کاربران را به خواندن ادامۀ متن شما تشویق کند. برخی عنوان‌های جذاب می‌توانند این‌گونه شروع شوند:

 • آیا همچنان … را انجام می‌دهید؟ ممکن است ضرر کنید!

این نوع از عناوین، ابتدا کاربران را با یک سوال مواجه می‌کنند و سپس کنجکاوی آنها را بالا می‌برند. اولین فکری که بعد از خواندن این عنوان به ذهن می‌رسد این است که “کجای کار من اشتباه است؟” و خواننده به خواندن ادامه مطلب تشویق می‌شود.

 • تمام چیزهایی که باید در مورد … بدانید.

این نوع از عنوان نیز بسیار جذاب است زیرا کنجکاوی مخاطبان شما را تحریک می‌کند و آن‌ها را به سمت خواندن ادامه متن هدایت می‌کند.

 • 10 راه کمتر شناخته شده برای …

این نوع از عنوان، از مخاطب دعوت می‌کند روش‌هایی را یاد بگیرد که جای دیگری نمی‌تواند پیدا کند و از این رو مخاطب برای خواندن ادامه متن تحریک خواهدشد.

۲. زمانی که برای وبلاگ مقاله‌ای ایجاد می‌کنید از منابع مختلف استفاده کنید.

هرچقدر بیشتر بتوانید از طریق منابع مختلف محتوای خود را غنی کنید، احتمال اعتماد مخاطبان به محتوای شما بالاتر خواهد رفت. می‌توانید حتی در متن خود نقل قول‌هایی از افراد مطرح بیان کنید تا اعتماد بیشتری جلب شود.

سخن جان مولر در مورد لینک سازی خارجی و اهمیت آن

۳. از کلمات کلیدی مناسب و معتبر استفاده کنید.

81% از کاربرانی که آنلاین خرید می‌کنند، قبل از نهایی‌کردن خرید در مورد آن جست‌وجو می‌کنند. اهمیت کلیدواژه در این است که ترافیک بیشتری به وبسایت شما هدایت کند و احتمال خرید از شما را بالا ببرد. در آموزش سئو کلمات کلیدی به راه‌های مناسب برای انتخاب این کلمات اشاره شده است و با دقت در انتخاب این کلمات می‌توانید از فرصت‌هایی که برای تولید محتوای یونیک وجود دارد استفاده کنید.

۴. از تصاویر و ویدئوها و اینفوگرافی غافل نشوید.

کاربران را به طور کلی می‌توان به چهار دسته تقسیم کرد: آنهایی که به خواندن علاقه دارند، آنهایی که به شنیدن علاقه دارند، آنهایی که به دیدن علاقه دارند و آنهایی که به تجربه کردن علاقه دارند. محتوای تصویری می‌تواند در علاقه‌مند کردن مخاطب برای همراهی شما بسیار مفید و موثر باشد.

ترفندهای محتوای یونیک- محتوای تصویری

می‌توانید توجه تعداد زیادی از مخاطبان خود را با ایجاد تصاویر و ویدئوهای مفید در کنار متن جلب کنید. مقالاتی که در آن‌ها از تصاویر و ویدئوهای مناسب استفاده شود، نمایش و اشتراک‌گذاری بیشتری در فضای مجازی خواهند داشت. همچنین به خاطر سپردن اطلاعاتی که با تصاویر به کاربران منتقل می‌شود، راحت‌تر از اطلاعاتی است که صرفا توسط متن منتقل می‌گردد.

۵. محتوای خود را خواناتر کنید.

فراموش نکنید یک محتوا هرچقدر هم که کامل و دقیق باشد، اگر صرفا یک متن بلند و بالا باشد، خسته‌کننده خواهد بود. باید تا جای ممکن اولا اضافات آن را کاهش دهید و حرف‌های خود را تکرار نکنید و ثانیا از روش‌های زیر برای خوانایی و جذابیت بیشتر متون استفاده کنید:

 • از بولت پوینت‌ها استفاده کنید.
 • پاراگراف‌های خود را کوتاه نگه‌دارید.
 • جملات طولانی را به چند جمله مستقل بشکنید.
 • عبارات خیلی تخصصی استفاده نکنید و یا توضیحات کافی در مورد آنها بدهید.
 • تیترهای H2 و H3 در متن داشته باشید.
 • بین متن از تصاویر استفاده کنید.
 • محتوا را تا جای ممکن با توجه به مخاطب آن شخصی‌سازی کنید.

نوشتن یک پست بلاگ با نوشتن یک مقالۀ علمی تفاوت بسیاری دارد. دلیل این تفاوت، نوع مخاطب و هدف از نگارش آن است. خود شما وقتی می‌خواهید با اعضای خانواده حرف بزنید از لحن متفاوتی استفاده می‌کنید نسبت به زمانی که در محیط کار با مشتریانتان حرف می‌زنید. به یاد داشته‌باشید که شناخت مخاطبی که برایش محتوا تولید می‌کنید، مهم‌ترین قسمت از فرایند تولید محتوا است. باید لحن شما با شخصیت مخاطب همخوانی داشته‌باشد.

۶. یک زاویه دید جدید به موضوع بدهید.

تولیدکنندگان محتوا همیشه با این چالش مواجه هستند که در مورد همه چیز قبلا صحبت شده‌است و هیچ موضوع جدیدی در دنیا وجود ندارد که در مورد آن محتوا تولید کنیم. عملا هر چیزی که در گوگل سرچ می‌کنیم با خود، سیل عظیمی از نتایج را به همراه می‌آورد. با این حال حتی می‌توان در مورد یک موضوع تکراری نیز یک محتوای یونیک نوشت.

حتما می‌پرسید چگونه؟ خب کافی است زاویه نگاهتان به موضوع را تغییر دهید و از یک بعد جدید به آن نگاهی بیندازید تا بتوانید محتوای یونیک با موضوعی تکراری خلق کنید. به خود زمان کافی برای این کار بدهید و به یاد داشته‌باشید محدودیت‌های زمانی ناشی از برنامه‌ریزی‌های تولید محتوا و تقویم محتوایی، می‌تواند فرصت خلاقیت و تفکر را از شما بگیرد. شاید بهتر باشد برای خلق یک محتوای یونیک زمان بیشتری بگذارید و برنامه‌ی تولید آن را جدا از سایر برنامه‌های تقویم محتوایی خود پیش ببرید.

۷. از تجربیات شخصی خود بگویید.

تجربیات زندگی شخصی هر نویسنده‌ای می‌تواند منبعی باشد برای یافتن ایده‌های جدید و ناب برای تولید محتوا. از آنجایی که تجربیات عموما یونیک هستند، محتوایی که در آنها تجربیات بازگو شوند، هم یونیک خواهند بود. برای استفاده از تجربیات یونیک می‌توانید از این نکات استفاده کنید:

 • اشتراک یک داستان از زندگی واقعی
 • توضیح این که چگونه یک مسئله را در گذشته حل کرده‌اید.
 • استفاده از نظرات متخصصان و گنجاندن تجربیات گذشته‌ی آن‌ها در محتوا
 • به مخاطبتان گوش دهید.

اگر وبلاگ یا سوشال مدیای شما مخاطبان وفادار دارد، بهترین راه مراقبت از آن‌ها، این است که با محتوای خود درگیرشان کنید. بگذارید با خیال راحت نظر بدهند، نظراتشان را بازتاب دهید و سوالاتشان را پاسخ. بسیاری از ایده‌های یونیک تولیدمحتوا از درون همین نظرها استخراج می‌شوند. حتی نظرات مخاطبان در مورد یک موضوع و پاسخ‌های شما به آن، خود به خود به یونیک‌شدن محتوا کمک می‌کند.

جمع‌بندی:

برای یونیک بودن محتوا این اصول را به خاطر داشته‌باشید:

 • کپی نکنید!
 • منابع معتبر را معرفی کنید.
 • کلیدواژه‌های مناسب را فراموش نکنید.
 • استفاده از تصاویر، ویدئوها و نقل قول‌ها یادتان نرود.
 • تصاویر هم بهتر است یونیک باشند.
 • لحن را با توجه به مخاطب تنظیم کنید.
 • از عناوین قدرتمند استفاده کنید.
 • از ابزارهای duplicate content checker برای محتواهایی که سفارش داده‌اید برایتان تولید کنند، استفاده کنید.
 • برای یونیک بودن محتوا، باید نسبت محتوای یونیک به تکراری آن بالای 50% باشد در غیر این صورت، کپی است.
 • محتوای کپی توسط گوگل جریمه می‌شود.

منابع: bloomreach.com | gamerseo.com

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

مقالات مشابه