شرح وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ و توانمندی‌های لازم برای این شغل

شرح شغل مدیر دیجیتال مارکتینگ

مدیر دیجیتال مارکتینگ امروزه به یکی از جایگاه‌های مهم در شرکت‌ها تبدیل شده‌است. اما برای علاقه‌مندان به پیمودن مسیر دیجیتال مارکتینگ سوالات زیادی وجود دارد. وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ در یک سازمان شامل چه چیزهایی است؟ تیم زیر نظر مدیر دیجیتال مارکتینگ چه افرادی هستند؟ برای رسیدن به این جایگاه چه مهارت‌هایی لازم است و چه مسیری باید طی شود؟ و بسیاری سوالات دیگر.
در این مقاله قصد داریم صفر تا صد شرح شغل مدیر دیجیتال مارکتینگ را برای شما توضیح دهیم تا اگر شما هم علاقه‌مند به دانستن مشاغل در بازار کارا دیجیتال مارکتینگ هستید با ما همراه شوید.

مدیران دیجیتال مارکتینگ امروزه از اهمیت بالایی در سازمان‌ها برخوردار هستند. به این معنی که بعضا حتی مستقیما با مدیران ارشد سازمان ارتباط دارند و در جلسات مهم تصمیم‌گیری شرکت داده می‌شوند و از آن‌ها مشورت گرفته می‌شود.
قبل از پرداختن به شرح وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ بهتر است قدری با سلسله مراتب تصمیم‌گیری در سازمان و جایگاه مدیر دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید. در یک سازمان عالی‌ترین افراد تصمیم‌گیرنده در سازمان، شامل اعضای هیئت مدیره و مدیر ارشد اجرایی (مدیرعامل) هستند.

مدیران عامل برای پیشبرد اهدافی که در هیئت مدیره تعیین می‌شود به عنوان نفر شماره یک در سازمان شروع به حرکت می‌کنند. اما مدیرعامل این کار را به تنهایی انجام نمی‌دهد. بلکه تیمی از مدیران ارشد اجرایی را زیر نظر خود تشکیل می‌دهد که به عنوان بازوهای اجرایی او را یاری دهند. مدیرانی نظیر: مدیر ارشد منابع انسانی، مدیر ارشد بازاریابی، مدیر ارشد عملیات، مدیر ارشد تکنولوژی، مدیر ارشد اطلاعات و …

به این دسته از مدیران که زیر نظر مدیرعامل کار می‌کنند مدیران C-Level می‌گویند. زیرا در نام‌گذاری انگلیسی آنها واژه Chief به عنوان ارشد وجود دارد که ابتدای آن با حرف C شروع می‌شود. مثلا مدیر ارشد بازاریابی (CMO = Chief Marketing Officer) و یا مدیر ارشد تکنولوژی (CTO = Chief Technology Officer).

همانطور که اشاره شد یکی از مدیران ارشد اجرایی یا C-Level ، مدیر ارشد بازاریابی (یا همان CMO) سازمان است که مسئول تشکیل و مدیریت دپارتمان بازاریابی در سازمان است. در بسیاری از سازمان‌ها اهمیت این مدیر به حدی بالاست که حتی نفوذی برابر با مدیرعامل پیدا می‌کند. و بسیاری از مواقع یکی از کاندیداهای اصلی تصاحب سمت مدیرعاملی در یک شرکت، مدیر ارشد بازاریابی است.

مدیر ارشد بازاریابی در دپارتمان خود از مدیران میانی و عملیاتی مختلفی برای پیشبرد اهداف دپارتمان بازاریابی بهره می‌برد. این مدیران شامل مدیر فروش، مدیر بازاریابی دیجیتال، مدیر ارتباطات با مشتریان، مدیر تبلیغات و غیره می‌شود. پس مدیر بازاریابی دیجیتال در واقع یکی از مدیران میانی سازمان به حساب می‌آید که به مدیر ارشد بازاریابی گزارش می‌دهد.

شاید برای شما شنیدن این جمله بسیار امیدوارکننده باشد که مدیر بازاریابی دیجیتال به قدری این روزها در سازمان اهمیت پیدا کرده‌است که حتی در جلسات هیئت مدیره شرکت به ارائه گزارش می‌پردازد و گاهی هم ردۀ مدیر ارشد بازاریابی در سازمان نفوذ و اعتبار دارد و بودجه‌ای که مدیریت می‌کند، عدد قابل توجهی است.

در سازمان‌های کوچک و استارت‌آپ‌ها هم تمام دپارتمان بازاریابی بعضا در یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ خلاصه می‌شود. جایی که کل بار فروش سازمان را به عهده دارد و با راه‌حل‌های بهینه، قابل اندازه‌گیری و داده محور، فروش شرکت را محقق می‌کند و کم‌کم با گسترش استارت‌آپ، تبدیل به مدیر بازاریابی دیجیتال می‌شود و اقدام به جذب نیروهای بیشتر می‌کند.

مدیر دیجیتال مارکتینگ چه کاری انجام می‌دهد؟

مدیر دیجیتال مارکتینگ تمامی کانال‌های آنلاین ارتباط با مشتریان را مدیریت می‌کند تا از موفقیت فعالیت‌ها و کمپین‌های اجرا شده در تک‌تک آن‌ها در فروش محصولات، ترویج برند، ایجاد سرنخ‌ها و در نتیجه رشد سازمان اطمینان حاصل کند.
به عبارتی تمامی فعالیت‌های آنلاین یک سازمان در تمامی کانال‌های آنلاین از جمله وبسایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و … برای رسیدن به اهداف مشخص شدۀ آن‌ها زیر نظر مدیر دیجیتال مارکتینگ است. حتما با خود فکر می‌کنید حجم کار مدیر دیجیتال مارکتینگ بسیار بالا خواهد بود. اما مدیر دیجیتال مارکتینگ تمام این کارها را به تنهایی انجام نمی‌دهد.
حجم کارهای اجرایی مدیر دیجیتال مارکتینگ بسته به سایز کسب‌وکاری دارد که در آن مشغول به کار است. در یک کسب‌وکار نوپا احتمالا مدیر دیجیتال مارکتینگ به تنهایی برنامه‌ریزی، اجرا و بهینه‌سازی‌ها را انجام دهد. ولی در سازمان‌های بزرگتر، یک تیم او را یاری می‌کنند.

شرح شغل مدیر دیجیتال مارکتینگ: مدیر بازاریابی دیجیتال چه وظایفی دارد؟

شرح وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ کاری طولانی است. مسئولیت‌های مدیر دیجیتال مارکتینگ در سازمان بسیار متنوع و جذاب است. در ادامه سعی می‌کنیم تک تک آن‌ها را برای شما بازگو کنیم، اما ابتدا خوب است بدانید که تیم اجرایی زیر نظر مدیر دیجیتال مارکتینگ شامل چه افرادی با چه تخصص‌هایی می‌شود. (لزوما یک تیم دیجیتال مارکتینگ همۀ این افراد را ندارد. بسته به سایز سازمان و یا سیاست‌های آن ممکن است تیم‌ها کوچک‌تر و یا بزرگتر شوند و یا بخشی از کارها برون‌سپاری شود).

بخش‌های مختلف تیم دیجیتال مارکتینگ

کارشناس شبکه‌های اجتماعی

وظیفۀ بارگذاری محتوا، پاسخ به کامنت‌ها و پیام‌ها، هشتگ‌گذاری و رشد شبکه‌های اجتماعی سازمان را به عهده دارد. ممکن است یک کارشناس مسئول چند شبکه باشد و یا برای هر کدام (اینستاگرام، توییتر، تلگرام، لینکدین و…) یک کارشناس جدا استخدام شود. عموما اهدافی از منظر میزان رشد بازدیدها، میزان رشد دنبال‌کنندگان، میزان رشد تعامل و … را به عهده دارد.

کارشناس گوگل ادز

وظیفۀ ایجاد، مدیریت و بهینه‌سازی کمپین‌های ایجادشده با پلتفرم گوگل را دارد. معمولا اهدافی از جنس فروش و ایجاد سرنخ از طریق گوگل ادز را به عهده دارد.

کارشناس سئو

وظیفۀ ایجاد استراتژی و برنامۀ عملیاتی سئو وبسایت و اجرای آن را به عهده دارد. سایت را به لحاظ فنی و محتوایی برای سئو بهینه‌سازی می‌کند. عموما اهدافی از جنس افزایش ترافیک کلیدواژه‌های محوری و مهم سازمان در جست‌وجوی کاربران در گوگل را دارد.

کارشناس تولید محتوا

وظیفۀ طراحی استراتژی و تقویم محتوایی، تولید محتوای عموما متنی برای وبلاگ و یا شبکه‌های اجتماعی و یا صفحات فرود و همچنین کپی‌رایتینگ بر عهدۀ اوست. کارشناس تولید محتوا بر اساس حجم محتوای خروجی و میزان کیفیت و استاندارد بودن آن ارزیابی می‌شود.

مدیر کمپین

وظیفۀ طراحی، اجرا، بهینه‌سازی، و مدیریت کمپین‌های تبلیغاتی دیجیتال بر عهدۀ اوست. عموما با ابزارهای گوگل آنالیتیکس و گوگل تگ منیجر کار می‌کند و با پلتفرم‌های طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ و شیوۀ کار با آن‌ها تسلط دارد. اهداف او بر اساس اهداف هر کمپین متغیر است و ارتباط تنگاتنگی با سایر اعضای تیم و مدیر دیجیتال مارکتینگ دارد.

طراح سایت با وردپرس

وظیفۀ طراحی، و بهینه‌سازی وبسایت، وبلاگ، و صفحات فرود کمپین‌ها بر عهدۀ اوست. عموما با کارشناس سئو رابطۀ نزدیکی دارد. اهداف او از جنس انجام به‌موقع و با کیفیت وظایفی است که از طرف مدیر دیجیتال مارکتینگ و کارشناس سئو محول می‌شود. همچنین باید دید خوبی به طراحی تجربۀ کاربری یا همان UX داشته‌باشد.

گرافیست

ایجاد محتوای گرافیکی برای شبکه‌های اجتماعی، بلاگ، و تمام کمپین‌های تبلیغاتی به عهدۀ اوست.

کارشناس فیلم‌برداری و تدوین

برای شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های اشتراک ویدئو نظیر یوتیوب و آپارات سازمان، محتوای ویدئویی تولید می‌کند. همچنین برای کمپین‌های تبلیغاتی نیز ممکن است محتوا ایجاد کند.

کارشناس ریتنشن مارکتینگ

انتهای قیف بازاریابی را مدیریت و بهینه‌سازی می‌کند. در راستای افزایش میزان وفاداری و رضایت مشتریان، افزایش تعداد خرید و حجم خرید هر مشتری، فروش محصولات دیگر به یک مشتری و افزایش طول عمر مشتریان تلاش می‌کند. عموما با ابزارهای ایمیل مارکتینگ، اتوماسیون بازاریابی، و سایر ابزارهای مربوط سر و کار دارد.

حال که با جایگاه مدیر دیجیتال مارکتینگ در سازمان و نیروهای تحت کنترل او آشنا شدید وقت آن رسیده‌است تا شما را قدری بیشتر با شرح وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ در سازمان آشنا کنیم. ابتدا لازم است بدانید این که مدیر دیجیتال مارکتینگ چقدر در اجرا و مسائل فنی درگیر شود و چقدر درگیر مدیریت و برنامه‌ریزی باشد، کاملا به سایز تیم و سایز سازمانی که در آن کار می‌کند، بستگی دارد.
در سازمانی که بزرگ باشد مدیر دیجیتال مارکتینگ وقت بیشتری برای تدوین استراتژی و برنامه می‌گذارد و بیشتر مشغول محول کردن کارها به سایرین و بررسی خروجی آن‌هاست. بنابراین مدیر دیجیتال مارکتینگ در سازمان‌های بالغ نیازمند به مهارت‌های نرم برای تعامل با افرادی است که با آن‌ها کار می‌کند.

در ادامه ما لیستی از وظایف و مسئولیت‌های معمول یک مدیر دیجیتال مارکتینگ را برای شما گردآوری کرده‌ایم:

 • برنامه‌ریزی و مدیریت وبسایت و شبکه‌های اجتماعی شرکت
 • رشد و افزایش ترافیک وبسایت شرکت
 • مدیریت تیم تولید محتوا برای تدوین استراتژی و برنامۀ تولید محتوا، شامل تولید، توزیع و ترویج محتوا
 • نظارت بر متریک‌های بازاریابی و بازاریابی دیجیتال، تدوین KPI و یا OKR های مربوط (بخوانید هدف‌گذاری) و بررسی میزان اثربخشی فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ، بهبود در صورت امکان
 • ایجاد گزارش‌های عملکرد از فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال و مقایسه نتایج، بر اساس هدف‌گذاری‌های قبلی و بهبود نرخ بازگشت سرمایه یا همان ROI
 • تصمیم‌گیری برای تخصیص بودجۀ کمپین‌های تبلیغاتی، مسئولیت در قبال طراحی، اجرا، بهینه‌سازی و کنترل آن‌ها
 • بررسی میزان موفقیت و پایداری در انتقال پیام‌های اصلی برند از طریق کانال‌های آنلاین
 • تدوین استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال و برنامه‌ریزی بر اساس آن‌ها
 • ایجاد برنامه‌های رشد و پیشرفت برای اعضای تیم دیجیتال مارکتینگ
 • بررسی تجربۀ کاربری مشتریان در کانال‌های آنلاین مربوط به سازمان و بهبود عملکرد آن‌ها
 • بررسی آخرین ترند‌های دنیای دیجیتال مارکتینگ و استفاده از آن‌ها در راستای منافع سازمان
 • بهینه‌سازی نرخ‌های تبدیل یا همان CRO

 یک مدیر دیجیتال مارکتینگ کجا مشغول به کار می‌شود؟

با توجه به نقش عظیم اینترنت در تمام کسب‌وکارها، تقریبا در هر سازمانی می‌توانید مدیران دیجیتال مارکتینگ را پیدا کنید. هرچند شرح وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ و مسئولیت‌های آن در سازمان‌ها و صنایع مختلف با همدیگر تفاوت دارد، اما تقریبا در تمام صنایع به آن‌ها نیاز است. با توجه به شفافیت و قابلیت‌های اندازه‌گیری و بهینه‌سازی در دنیای دیجیتال، هم کسب‌وکارهای کوچک و هم بزرگ، بودجه و توان قابل توجهی به این بخش اختصاص می‌دهند.

توانایی های لازم برای شغل مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست؟

مدیران دیجیتال مارکتینگ باید دارای تلفیقی از مهارت‌های تخصصی و مهارت‌های نرم به علاوۀ تجربه باشند. زیرا آن‌ها علاوه بر کار با انواع پلتفرم‌ها و ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، با افراد مختلف نیز سر و کار دارند. همچنین بودجه‌های قابل توجهی تحت مدیریت آن‌هاست و نقشی مهم در ایجاد و بهبود جریان‌های درآمدی سازمان دارند. در ادامه مهارت‌های نرم و سخت لازم برای شغل مدیر دیجیتال مارکتینگ را برای شما لیست کرده‌ایم:

مهارت‌های سخت (تخصصی)

 • دانش و تجربۀ عمیق از انواع شبکه‌های اجتماعی و نحوۀ کار موثر برای نتیجه‌گیری از آن‌ها
 • دانش و تجربۀ کار با انواع ابزارهای آنالیز و تحلیل در دنیای دیجیتال مارکتینگ نظیر گوگل آنالتیکس، سرچ کنسول، تگ منیجر و…
 • دانش و تجربۀ کار با انوع پلتفرم‌های تبلیغاتی ایرانی و خارجی دیجیتال مانند گوگل ادز، یکتانت، تپسل، فیس‌بوک، و…
 • آشنایی با ابزارهای بازاریابی بازگشتی نظیر ابزارهای ایمیل مارکتینگ و همچنین اتوماسیون‌های بازاریابی
 • آشنایی با سئو و وردپرس
 • آشنایی با بازاریابی محتوایی
 • آشنایی با طراحی و مدیریت کمپین و بهبود نرخ تبدیل
 • آشنایی با طراحی تجربه کاربری
 • آشنایی با برندینگ

مهارت‌های نرم

 • مدیریت زمان و اولویت بندی کارها
 • علاقه به کار با داده و تحلیل اطلاعات
 • توانایی تفکر سیستمی
 • توانایی تفکر نقادانه
 • توانایی مدیریت پروژه
 • توانایی رهبری تیم
 • توانایی‌های ارتباطی و مذاکره
 • توجه به جزییات

تجربیات لازم

 • تجربۀ طراحی و ایجاد کمپین‌های موفق دیجیتال
 • تجربۀ ایجاد و پیاده سازی استراتژی‌های دیجیتال
 • تجربۀ کار تیمی
 • تجربه در مذاکرات

حقوق مدیر دیجیتال مارکتینگ چقدر است؟

 

با توجه به تورم مزمن در کشور ایران و افزایش حقوق هر سالۀ کارکنان شرکت‌ها جهت ایجاد همپایی با تورم، ترجیح دادیم متوسط درآمد‌های جهانی مدیران دیجیتال مارکتینگ را به دلار آمریکا برای شما بنویسیم.
طبق بررسی‌هایی که انجام داده‌ایم برای وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ در سازمان‌ها، بسته به اندازه و جدیت سازمان مربوط در حوزۀ دیجیتال مارکتینگ و تجربۀ کاری مدیر دیجیتال مارکتینگ، حقوق سالانه بین 60000 دلار تا نزدیک به 100000 دلار متغیر است.
عموما حقوق‌هایی که به نزدیکی صد هزار دلار در سال می‌رسند مربوط به مدیران دیجیتال مارکتینگ با بیش از 10 سال سابقه هستند که در سازمان‌های بزرگ کار می‌کنند.
اگر در شروع کار هستید به دنبال چنین حقوق‌هایی نباید باشید. اما در بازار ایران اعداد بسیار با متوسط جهانی متفاوت هستند. بگذارید تا اینطور بگوییم: مدیر دیجیتال مارکتینگ به عنوان کارمند در بخش خصوصی، می‌تواند یک حقوق خوب داشته‌باشد و همین موضوع در کنار فرصت‌های رشد فراوان، این شغل را در بازار کار ایران جذاب می‌کند.

تحصیلات مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست؟

معمولاً افرادی که این حوزه، یعنی دیجیتال مارکتینگ را انتخاب می‌کنند پیش زمینه‌های تحصیلی بسیار متنوعی دارند که در اکثر موارد خیلی مربوط به دیجیتال مارکتینگ هم نیست. افراد موفقی را در این صنعت دیده‌ایم که تا دیپلم پیش رفته‌اند و وارد حوزه دیجیتال مارکتینگ شده‌اند. افراد زیادی با مدرک کارشناسی در هر رشته‌ای در این حوزه مشغول هستند. و همچنین افرادی با مدرک کارشناسی ارشد.

متاسفانه در دانشگاه‌ها در ایران هنوز تحصیلاتی با عنوان دیجیتال مارکتینگ وجود ندارد. اما برخی رشته‌های کارشناسی ارشد نظیر مدیریت کسب‌وکار و یا کارآفرینی در درون خود چند درس مرتبط با دیجیتال مارکتینگ دارند که شاید نزدیک‌ترین رشته‌ها به این حوزه محسوب شوند.

سوالی که برای خیلی‌ها پیش می‌آید این است که چگونه تحصیلات و دانش لازم برای ورود به این حوزه را کسب کنیم؟ پاسخ ما این است که برای تسلط به همۀ موارد مربوط به شغل مدیر دیجیتال مارکتینگ، بهتر است در یکی از دوره‌های جامع و عملی آموزش دیجیتال مارکتینگ شرکت کنید. آکادمی نووا یک دوره جامع دیجیتال مارکتینگ برگزار می‌کند که دانش و تخصص‌ها و تجربیات لازم را برای ورود به دنیای دیجیتال مارکتینگ در اختیار شما قرار می‌دهد.

جمع‌بندی شرح شغل مدیر دیجیتال مارکتینگ

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. حرف آخر ما این است که به دلیل پویایی دنیای دیجیتال، همواره باید در حال یادگیری باشید و خود را نسبت به آخرین راه‌حل‌ها، ابزارها، و ترندهای دنیای دیجیتال مارکتینگ به‌روز نگه دارید. همچنین فراموش نکنید که بخش عمدۀ یادگیری در دیجیتال مارکتینگ از طریق فعالیت‌های عملی است. اگر به دنبال تصاحب سمت مدیر دیجیتال مارکتینگ در سازمان مورد علاقۀ خود هستید، و هنوز هیچ کاری نکرده‌اید. برای یک مسیر حداقل یک سالۀ یادگیری فشرده خود را آماده کنید!

منابع:

careerfoundry.com

www.reliablesoft.net

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

مقالات مشابه