شرح وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست و چقدر حقوق می‌گیرد؟!

شرح شغل مدیر دیجیتال مارکتینگ

حتماً شما هم دیده‌اید که خیلی از افرادی که وارد مسیر سئو، تولید محتوا، تبلیغات اینترنتی و … می‌شود، بعد از کسب تجربه و یادگیری تخصص‌های لازم، به سمت مدیر دیجیتال مارکتینگ، ارتقاء پیدا می‌کنند.

اما آیا این کار به همین راحتی است؟

نه واقعاً؛ برای طی این مسیر باید مهارت‌های لازم را در خودتان تقویت کنید و تخصص‌های جدیدی را یاد بگیرید.

شاید بپرسید که چه تخصص‌ها و مهارت‌هایی برای تبدیل شدن به «مدیر دیجیتال مارکتینگ» لازم است؟

در این مقاله پاسخ این سوال را می‌دهیم و شما را با شرح وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ آشنا می‌کنیم. همچنین، در پایان 3 مورد از آگهی‌های استخدام مدیر دیجیتال مارکتینگ و شرح شغلی آن‌ها را مرور می‌کنیم.

اگر علاقه‌مند به شناخت مشاغل مختلف در بازار کار دیجیتال مارکتینگ هستید با ما همراه باشید.

مدیر دیجیتال مارکتینگ کیست؟

مدیر دیجیال مارکتینگ، مسئول پیاده‌سازی و نظارت بر استراتژی‌های آنلاین بازاریابی است. تمام این استراتژی‌های باید همسو با هدف سازمان باشند و با دستیابی به طیف وسیعی از مخاطبان، به افزایش درآمد شرکت کمک کنند.

حجم کارهای اجرایی مدیر دیجیتال مارکتینگ بسته به اندازه کسب‌وکاری دارد که در آن مشغول به کار است. در یک کسب‌وکار نوپا، احتمالا مدیر دیجیتال مارکتینگ به تنهایی برنامه‌ریزی، اجرا و بهینه‌سازی‌ها را انجام دهد؛ ولی در سازمان‌های بزرگتر، یک تیم او را یاری می‌کنند.

شرح وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ

به‌طور خلاصه، یک مدیر دیجیتال مارکتینگ معمولاً وظایف زیر را دارد:

 • برنامه‌ریزی و مدیریت وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی شرکت
 • رشد و افزایش ترافیک وب‌سایت شرکت
 • مدیریت تیم تولید محتوا برای تدوین استراتژی و برنامۀ تولید محتوا، شامل تولید، توزیع و ترویج محتوا
 • اندازه‌گیری و گزارش عملکرد کمپین‌ها و وضعیت KPI های تعیین شده
 • بهینه‌سازی فعالیت‌ها بر اساس هدف‌گذاری‌های قبلی و بهبود نرخ بازگشت سرمایه (ROI)
 • تصمیم‌گیری برای تخصیص بودجۀ کمپین‌های تبلیغاتی، مسئولیت در قبال طراحی، اجرا، بهینه‌سازی و کنترل آن‌ها
 • بررسی میزان موفقیت و پایداری در انتقال پیام‌های اصلی برند از طریق کانال‌های آنلاین
 • تدوین استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال و برنامه‌ریزی بر اساس آن‌ها
 • برگزاری جلسات طوفان فکری و تدوین استراتژی‌های خلاقانه برای رشد سازمان
 • ایجاد برنامه‌های رشد و پیشرفت برای اعضای تیم دیجیتال مارکتینگ
 • بررسی تجربۀ کاربری مشتریان در کانال‌های آنلاین مربوط به سازمان و بهبود عملکرد آن‌ها
 • بررسی آخرین ترند‌های دنیای دیجیتال مارکتینگ و استفاده از آن‌ها در راستای منافع سازمان
 • بهینه‌سازی نرخ‌های تبدیل یا همان CRO
 • ارتباط با سازمان‌های مرتبط و آژانش‌های بازاریابی برای برون‌سپاری بخشی از کارها
 • ارتباط با تیم‌های مختلف درون سازمان

بد نیست بدانید که تیم اجرایی زیر نظر مدیر دیجیتال مارکتینگ شامل چه افرادی با چه تخصص‌هایی می‌شود.

توجه: لزوما یک تیم دیجیتال مارکتینگ همۀ این افراد را ندارد. بسته به سایز سازمان و سیاست‌های آن، ممکن است تیم‌ها کوچک‌تر یا بزرگتر شوند؛ یا حتی بخشی از کارها برون‌سپاری شود.

بخش‌های مختلف تیم دیجیتال مارکتینگ

کارشناس شبکه‌های اجتماعی

وظیفۀ بارگذاری محتوا، پاسخ به کامنت‌ها و پیام‌ها، هشتگ‌گذاری و رشد شبکه‌های اجتماعی سازمان را به عهده دارد. ممکن است یک کارشناس مسئول چند شبکه باشد و یا برای هر کدام (اینستاگرام، توییتر، تلگرام، لینکدین و…) یک کارشناس جدا استخدام شود. عموما اهدافی از منظر میزان رشد بازدیدها، میزان رشد دنبال‌کنندگان، میزان رشد تعامل و … را به عهده دارد.

کارشناس گوگل ادز

وظیفۀ ایجاد، مدیریت و بهینه‌سازی کمپین‌های ایجادشده با پلتفرم گوگل را دارد. معمولا اهدافی از جنس فروش و ایجاد سرنخ از طریق گوگل ادز را به عهده دارد.

کارشناس سئو

وظیفۀ ایجاد استراتژی و برنامۀ عملیاتی سئو وبسایت و اجرای آن را به عهده دارد. سایت را به لحاظ فنی و محتوایی برای سئو بهینه‌سازی می‌کند. عموما اهدافی از جنس افزایش ترافیک کلیدواژه‌های محوری و مهم سازمان در جست‌وجوی کاربران در گوگل را دارد.

کارشناس تولید محتوا

وظیفۀ طراحی استراتژی و تقویم محتوایی، تولید محتوای عموما متنی برای وبلاگ و یا شبکه‌های اجتماعی و یا صفحات فرود و همچنین کپی‌رایتینگ بر عهدۀ اوست. کارشناس تولید محتوا بر اساس حجم محتوای خروجی و میزان کیفیت و استاندارد بودن آن ارزیابی می‌شود.

مدیر کمپین

وظیفۀ طراحی، اجرا، بهینه‌سازی، و مدیریت کمپین‌های تبلیغاتی دیجیتال بر عهدۀ اوست. عموما با ابزارهای گوگل آنالیتیکس و گوگل تگ منیجر کار می‌کند و با پلتفرم‌های طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ و شیوۀ کار با آن‌ها تسلط دارد. اهداف او بر اساس اهداف هر کمپین متغیر است و ارتباط تنگاتنگی با سایر اعضای تیم و مدیر دیجیتال مارکتینگ دارد.

وبمستر

وظیفۀ طراحی، و بهینه‌سازی وب‌سایت، وبلاگ و صفحات فرود کمپین‌ها بر عهدۀ اوست. عموما با کارشناس سئو رابطۀ نزدیکی دارد. اهداف او از جنس انجام به‌موقع و با کیفیت وظایفی است که از طرف مدیر دیجیتال مارکتینگ و کارشناس سئو محول می‌شود. همچنین باید دید خوبی به طراحی تجربۀ کاربری یا همان UX داشته‌باشد.

گرافیست

ایجاد محتوای گرافیکی برای شبکه‌های اجتماعی، بلاگ، و تمام کمپین‌های تبلیغاتی به عهدۀ اوست.

کارشناس فیلم‌برداری و تدوین

برای شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های اشتراک ویدئو نظیر یوتیوب و آپارات سازمان، محتوای ویدئویی تولید می‌کند. همچنین برای کمپین‌های تبلیغاتی نیز ممکن است محتوا ایجاد کند.

کارشناس ریتنشن مارکتینگ

انتهای قیف بازاریابی را مدیریت و بهینه‌سازی می‌کند. در راستای افزایش میزان وفاداری و رضایت مشتریان، افزایش تعداد خرید و حجم خرید هر مشتری، فروش محصولات دیگر به یک مشتری و افزایش طول عمر مشتریان تلاش می‌کند. عموما با ابزارهای ایمیل مارکتینگ، اتوماسیون بازاریابی، و سایر ابزارهای مربوط سر و کار دارد.

حال که با جایگاه مدیر دیجیتال مارکتینگ در سازمان و نیروهای تحت کنترل او آشنا شدید وقت آن رسیده‌است تا شما را قدری بیشتر با شرح وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ در سازمان آشنا کنیم. ابتدا لازم است بدانید این که مدیر دیجیتال مارکتینگ چقدر در اجرا و مسائل فنی درگیر شود و چقدر درگیر مدیریت و برنامه‌ریزی باشد، کاملا به سایز تیم و سایز سازمانی که در آن کار می‌کند، بستگی دارد.
در سازمانی که بزرگ باشد مدیر دیجیتال مارکتینگ وقت بیشتری برای تدوین استراتژی و برنامه می‌گذارد و بیشتر مشغول محول کردن کارها به سایرین و بررسی خروجی آن‌هاست. بنابراین مدیر دیجیتال مارکتینگ در سازمان‌های بالغ نیازمند به مهارت‌های نرم برای تعامل با افرادی است که با آن‌ها کار می‌کند.

 مدیر دیجیتال مارکتینگ کجا مشغول به کار می‌شود؟

با توجه به نقش عظیم اینترنت در تمام کسب‌وکارها، تقریبا در هر سازمانی می‌توانید مدیران دیجیتال مارکتینگ را پیدا کنید. هرچند شرح وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ و مسئولیت‌های آن در سازمان‌ها و صنایع مختلف با همدیگر تفاوت دارد، اما تقریبا در تمام صنایع به آن‌ها نیاز است. با توجه به شفافیت و قابلیت‌های اندازه‌گیری و بهینه‌سازی در دنیای دیجیتال، هم کسب‌وکارهای کوچک و هم بزرگ، بودجه و توان قابل توجهی به این بخش اختصاص می‌دهند.

ممکن است مدیر تیم بازاریابی دیجیتال با مشکلات و چالش‌های مختلفی حین کار روبه‌رو شود. این مسئله بسیار مهم است که به‌جای ناامیدی، تجربه کسب کنید تا بتوانید نتایج بهتری را در آینده رقم بزنید.
بیایید با یکدیگر، پای صحبت‌های مدیر تیم دیجیتال مارکتینگ یکتانت بنشینیم تا با گوشه‌ای از مشکلات و چالش‌های پیش رو آشنا شویم:

 

 

مهارت‌های موردنیاز برای شغل مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست؟

مدیران دیجیتال مارکتینگ باید دارای تلفیقی از مهارت‌های تخصصی و مهارت‌های نرم به علاوۀ تجربه باشند. زیرا آن‌ها علاوه بر کار با انواع پلتفرم‌ها و ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، با افراد مختلف نیز سر و کار دارند. همچنین بودجه‌های قابل‌توجهی تحت مدیریت آن‌هاست و نقشی مهم در ایجاد و بهبود جریان‌های درآمدی سازمان دارند.

در ادامه مهارت‌های نرم و سخت لازم برای شغل مدیر دیجیتال مارکتینگ را برای شما لیست کرده‌ایم:

مهارت‌های سخت (تخصصی)

 • دانش و تجربۀ عمیق از انواع شبکه‌های اجتماعی و نحوۀ کار موثر برای نتیجه‌گیری از آن‌ها
 • دانش و تجربۀ کار با انواع ابزارهای آنالیز و تحلیل در دنیای دیجیتال مارکتینگ نظیر گوگل آنالتیکس، سرچ کنسول، تگ منیجر و…
 • دانش و تجربۀ کار با انوع پلتفرم‌های تبلیغاتی ایرانی و خارجی دیجیتال مانند گوگل ادز، یکتانت، تپسل، فیس‌بوک، و…
 • آشنایی با ابزارهای بازاریابی بازگشتی نظیر ابزارهای ایمیل مارکتینگ و همچنین اتوماسیون‌های بازاریابی
 • آشنایی با سئو و وردپرس
 • آشنایی با بازاریابی محتوایی
 • آشنایی با طراحی و مدیریت کمپین و بهبود نرخ تبدیل
 • آشنایی با طراحی تجربه کاربری
 • آشنایی با برندینگ
 • داشتن اطلاعات به‌روز در تمام زمینه‌های گفته‌شده

مهارت‌های نرم

 • مدیریت زمان و اولویت‌بندی کارها
 • علاقه به کار با داده و تحلیل اطلاعات
 • توانایی تفکر سیستمی
 • توانایی تفکر نقادانه
 • توانایی مدیریت پروژه
 • توانایی رهبری تیم
 • توانایی‌های ارتباطی و مذاکره
 • توجه به جزییات

تجربیات لازم

 • تجربۀ طراحی و ایجاد کمپین‌های موفق دیجیتال
 • تجربۀ ایجاد و پیاده سازی استراتژی‌های دیجیتال
 • تجربۀ کار تیمی
 • تجربه در مذاکرات

حقوق مدیر دیجیتال مارکتینگ چقدر است؟

صحبت‌کردن دربارهٔ حقوق مدیر دیجیتال مارکتینگ در ایران کار آسانی نیست! شاید باورتان نشود که از حقوق ۶ میلیون تومان تا حقوق ۲۲ میلیون تومان برای مدیران دیجیتال مارکتینگ در سال ۱۴۰۱ در نظر گرفته شده است. از طرفی، افزایش حقوق‌ها و تورم باعث شده است که نتوان به یک عدد ثابت رسید.
حقوق مدیر دیجیتال مارکتینگبا این حال، می‌توانیم سر یک چیز با هم توافق کنیم:
حقوق شما به مهارت‌ها، دانش و سابقهٔ شما گره خورده است. بخش خصوصی قدر مهارت‌ها و تخصص شما را بیشتر می‌داند و می‌توانید روی یک حقوق خوب در کنار فرصت‌های رشد فراوان حساب کنید. چیزی که این شغل را به شغلی جذاب در بازار کار ایران تبدیل کرده است.
اگر کار خودتان را تازه شروع کرده‌اید، بهتر است دور حقوق‌های بالا را برای مدتی خط بکشید. صبور باشید و تجربه کسب کنید تا در مدت‌زمان کوتاهی به آنچه که می‌خواهید، برسید. در آخر هم اجازه دهید به یک موضوع مهم اشاره کنیم که تفاوت اعداد و ارقام بازار کار ایران با متوسط جهانی زمین تا آسمان است!

تحصیلات مدیر دیجیتال مارکتینگ باید چه باشد؟

معمولاً افرادی که این حوزه، یعنی دیجیتال مارکتینگ را انتخاب می‌کنند، پیش‌زمینه‌های تحصیلی بسیار متنوعی دارند که در اکثر موارد خیلی مربوط به دیجیتال مارکتینگ هم نیست. افراد موفقی را در این صنعت دیده‌ایم که تا دیپلم پیش رفته‌اند و وارد حوزه دیجیتال مارکتینگ شده‌اند. افراد زیادی با مدرک کارشناسی در هر رشته‌ای در این حوزه مشغول هستند و همچنین افرادی با مدرک کارشناسی ارشد.

متاسفانه در دانشگاه‌ها در ایران هنوز تحصیلاتی با عنوان دیجیتال مارکتینگ وجود ندارد؛ اما برخی رشته‌های کارشناسی ارشد نظیر مدیریت کسب‌وکار یا کارآفرینی در درون خود چند درس مرتبط با دیجیتال مارکتینگ دارند که شاید نزدیک‌ترین رشته‌ها به این حوزه محسوب شوند.

سوالی که برای خیلی‌ها پیش می‌آید این است که چگونه تحصیلات و دانش لازم برای ورود به این حوزه را کسب کنیم؟ پاسخ ما این است که برای تسلط به همۀ موارد مربوط به شغل مدیر دیجیتال مارکتینگ، بهتر است در یکی از دوره‌های جامع و عملی آموزش دیجیتال مارکتینگ شرکت کنید.

🎯 آکادمی نووا یک دوره جامع دیجیتال مارکتینگ برگزار می‌کند که دانش و تخصص‌ها و تجربیات لازم را برای ورود به دنیای دیجیتال مارکتینگ در اختیار شما قرار می‌دهد.

3 نمونه شرح شغل مدیر دیجیتال مارکتینگ

در این بخش، چندتا از آگهی‌های استخدام مدیر دیجیتال مارکتینگ و شرح شغلی آن‌ها را برایتان آورده‌ایم.

شرکت زیما

شرح شغلی استخدام مدیر دیجیتال مارکتینگ شرکت زیما

شرکت سرور پارس

شرح شغلی مدیر دیجیتال مارکتینگ سرور پارس

شرکت دفتر شما

مدیر دیجیتال مارکتینگ دفتر شما

 

جمع‌بندی

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. حرف آخر ما این است که به دلیل پویایی دنیای دیجیتال، همواره باید در حال یادگیری باشید و خود را نسبت به آخرین راه‌حل‌ها، ابزارها، و ترندهای دنیای دیجیتال مارکتینگ به‌روز نگه دارید. همچنین فراموش نکنید که بخش عمدۀ یادگیری در دیجیتال مارکتینگ از طریق فعالیت‌های عملی است. اگر به دنبال تصاحب سمت مدیر دیجیتال مارکتینگ در سازمان مورد علاقۀ خود هستید و هنوز هیچ کاری نکرده‌اید. برای یک مسیر حداقل یک سالۀ یادگیری فشرده خود را آماده کنید!

حالا که با وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ آشنا شده‌اید، می‌دانید که یادگیری چه مهارت‌هایی برای رسیدن به این هدف لازم است. پیشنهاد می‌کنیم اگر در این حوزه تازه‌کار هستید و قصد دارید پله‌های پیشرفت را زودتر طی کنید، در دوره جامع دیجیتال مارکتینگ نووا شرکت کنید.

 

سؤالات متداول

 • مدیر دیجیتال مارکتینگ چه نقشی در کسب‌وکارها ایفا می‌کند؟

مدیر دیجیتال مارکتینگ، مسئول پیاده‌سازی و نظارت بر استراتژی‌های آنلاین بازاریابی است. در کسب‌وکارهای نوپا، او تمام کارها را به‌تنهایی انجام می‌دهد؛ ولی در کسب‌وکارهای بزرگ، یک تیم او را یاری می‌کند تا بتواند استراتژی‌ها را تدوین، پیاده‌سازی و مدیریت کند.

 • تیم دیجیتال مارکتینگ شامل چه افرادی است؟

کارشناس شبکه‌های اجتماعی، کارشناس گوگل ادز، کارشناس سئو، کارشناس تولید محتوا، مدیر کمپین، وبمستر، طراح گرافیک، کارشناس فیلم‌برداری و تدوین و کارشناس ریتنشن مارکتینگ.

 

 

منابع:

careerfoundry.com

www.reliablesoft.net

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

مقالات مشابه